Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza: dlaczego występuje?

U kobiet, które poddają się ciężkim reżimom odchudzania lub nadmiernym ćwiczeniom, może wystąpić brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza. Może być również spowodowany przewlekłym stresem.
Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza: dlaczego występuje?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza to jedna z najbardziej zaskakujących nieprawidłowości zdrowotnych, ponieważ często występuje u kobiet prowadzących pozornie zdrowy tryb życia. Oczywiście może to również dotknąć każdą kobietę. Nie musisz mieć problemu zdrowotnego, aby tak się stało.

Według niektórych szacunków nawet u 30% kobiet może w pewnym momencie życia może wystąpić brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie zdecydują się zajść w ciążę. W takich przypadkach przestają przyjmować tabletki antykoncepcyjne, ale nie mogą ponownie zacząć miesiączkować.

Ogólnie rzecz biorąc, brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza jest chorobą, którą można skutecznie leczyć, przynajmniej w większości przypadków. Ten stan można dość łatwo pokonać. Jednak nigdy nie należy lekceważyć żadnych nieprawidłowości zaobserwowanych w swoim organizmie.

Czym jest brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza?

Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza

Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza występuje stosunkowo często. Definiuje się go jako chorobę charakteryzującą się ustaniem miesiączkowania w wieku rozrodczym. Jest to spowodowane nieprawidłowością w podwzgórzu, czyli w części mózgu kontrolującej pracę układu nerwowego i przysadki mózgowej.

Brak miesiączki stwierdza się jako stan anormalny, gdy kobieta nie ma miesiączki przez trzy miesiące lub dłużej z rzędu. Również w sytuacji, gdy nastolatka osiąga wiek 15 lat i nie zaczyna miesiączkować. W normalnych warunkach miesiączka powinna ustać tylko w czasie ciąży lub w okresie menopauzy.

Dlaczego występuje brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza?

Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza występuje, gdy podwzgórze uwalnia bardzo wolno lub całkowicie przestaje uwalniać hormon uwalniający gonadotropinę (GnRH). To ona właśnie odpowiada za rozpoczęcie cyklu miesiączkowego. Istnieją trzy główne powody, dla których tak się dzieje:

  • Napięcie i stres.
  • Nieprawidłowa utrata wagi.
  • Nadmierne ćwiczenia fizyczne.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: 5 znaków, że musisz jeść więcej, aby schudnąć

Można stwierdzić, że brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza to fizjologiczna odpowiedź organizmu na te zdarzenia. Zarówno stres, utrata masy ciała, jak i nadmierne ćwiczenia powodują, że podwzgórze zwiększa wytwarzanie hormonu uwalniającego kortykrotopinę (CRH).

To z kolei prowadzi do wzrostu poziomu hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), który jest wytwarzany w przysadce mózgowej, oraz kortyzolu, który jest wytwarzany w nadnerczach. Wszystkie te zmiany hamują produkcję GnRH w podwzgórzu i prowadzą do zatrzymania cyklu miesiączkowego.

Wpływ na organizm

Kalendarz menstruacyjny

Może Cię zainteresować również ten temat: Miesiączka – z jakiego powodu pojawia się dwa razy w miesiącu?

Pierwszy skutek, jaki ma brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza na organizm jest oczywiście niemożność poczęcia dziecka lub wielka trudność w poczęciu. Jednak hormon GnRH nie pełni rolę tylko inicjatora cyklu miesiączkowego, ale odgrywa również rolę w innych funkcjach.

Hormon uwalniający gonadotropinę lub GnRH stymuluje uwalnianie innych hormonów niezbędnych do wystąpienia owulacji. Chodzi o dwa hormony:

  • Luteinizujący (LH).
  • Hormon stymulujący pęcherzyki (FSH).

Oczywiście, jeśli nie ma owulacji, nie może być również mowy o płodności. Jednak w przypadku, gdy kobieta z tą anomalią jednak zajdzie w ciążę, istnieje zwiększone ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Kiedy brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza występuje w bardzo młodym wieku, może to zakłócić prawidłowy rozwój drugorzędowych cech płciowych. W takim przypadku kobieta może mieć włosy na klatce piersiowej lub twarzy i na przykład mieć niższy ton głosu.

Podobnie podwzgórze i GnRH pomagają regulować sen, głód a także temperaturę ciała. Z tego powodu brakowi miesiączki na skutek działania podwzgórza często towarzyszy wyczerpanie, bezsenność, zmniejszone pożądanie seksualne i depresja.

Dodatkowe fakty, które warto rozważyć w kontekście braku miesiączki związanym z działaniem podwzgórza

Brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza wiąże się ponadto z utratą masy kostnej. Dlatego kobiety, które cierpią na ten stan, są bardziej podatne na rozwój osteoporozy i innych problemów z kośćmi. Istnieje również zwiększone ryzyko problemów z sercem i trawieniem.

W obliczu czynników, które powodują tę anomalię, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Ćwiczenia: są szkodliwe, gdy łączą aktywność o wysokiej intensywności z niedoborem energii na tym poziomie.
  • Utrata masy ciała: jest to problem, gdy w krótkim czasie schudniesz więcej niż 5 kilogramów i / lub wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 20 lub mniej. Zbyt restrykcyjne diety nie są wskazane.
  • Stres: jeśli jest przewlekły, staje się czynnikiem ryzyka. Czasami organizm interpretuje nadmierne zapotrzebowanie na ćwiczenia fizyczne jako czynnik stresujący.

Wiadomo również, że kobiety pochodzące z rodziny, w której występował brak miesiączki związany z działaniem podwzgórza są bardziej narażone na rozwój tego stanu. Zatem w problemie tym występuje także czynnik genetyczny.

Jednak działając przeciwko czynnikom ryzyka, w większości przypadków możemy zapobiec temu problemowi i leczyć go. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą a następnie postępuj zgodnie z jego zaleceniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez-Fernández, J. M., García-Acero, M., & Franco, P. (2013). Neurobiología del estrés agudo y crónico: su efecto en el eje hipotálamo-hipófisis-adrenal y la memoria. Universitas médica, 54(4), 472-494.
  • Barros-Delgadillo, J. C., Trejo-Castañeda, H., Christopher, E., & Gaviño-Gaviño, F. (2010). Diferencia de respuesta a los antagonistas de GnRH en ciclos de hiperestimulación ovárica más inseminación intrauterina. Ginecología y Obstetricia de México, 78(01), 15-28.
  • Fiszlejder, L. (2008). Etiopatogenia de la amenorrea hipotalámica funcional: Interacción de las respuestas hormonales del sistema nervioso central y neuropéptidos periféricos. Revista argentina de endocrinología y metabolismo, 45(2), 75-88.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.