Łagodny uraz splotu ramiennego: przyczyny

Łagodny uraz splotu ramiennego może wpływać na wrażliwość i ruchomość ramienia. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega ten uraz i w jaki sposób się go leczy.
Łagodny uraz splotu ramiennego: przyczyny
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2024

Łagodny uraz splotu ramiennego jest dość powszechny. Objawia się pieczeniem spływającym po ramieniu. Często powstaje na skutek uprawiania sportów kontaktowych, takich jak zapasy czy rugby. Jednak może mieć też inne przyczyny.

Splot ramienny zawiera wiązkę nerwów odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów nerwowych do ręki, ramienia i barku. Chociaż uraz jest zwykle tymczasowy, czasami prowadzi do powikłań. Dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznanie i leczenie tej przypadłości. Oto szczegóły.

Co to jest łagodny uraz splotu ramiennego?

Splot ramienny to zespół nerwów. Tworzą go głównie główne gałęzie segmentów szyjnych C5, C6, C7, C8 i T1. Rozciąga się przez szyję, pachę i ramię. Jego główną funkcją jest unerwienie barku, ramienia i dłoni.

Ze względu na położenie często dochodzi w nim do urazów. Według specjalistów Mayo Clinic pojawiają się one, gdy nerwy tworzące splot ramienny zostają rozciągnięte, rozdarte lub ściśnięte.

Łagodny uraz jest znany w popularnym języku jako „pieczenie”, ponieważ jego głównym objawem klinicznym jest właśnie pieczenie lub kłucie w ramieniu. Występuje z pewną regularnością w sportach kontaktowych, ze względu na uderzenia, jakie w nich występują. Mimo to nie są one jedyną przyczyną problemu.

Chociaż zwykle nie jest to poważny uraz, konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie, aby uniknąć powikłań. Gdy uraz jest ciężki, może prowadzić do paraliżu ramienia. Jest to jednak bardziej powszechne w wypadkach samochodowych lub podczas porodu.

Sądzimy, że zainteresuje Cię również artykuł: Smukłe ramiona bez karnetu na siłownię

Co może spowodować łagodny uraz splotu ramiennego?

Łagodne uszkodzenie splotu ramiennego, jak wskazaliśmy w poprzedniej sekcji, zwykle występuje z powodu rozciągania lub ściskania jednego z nerwów tworzących splot ramienny. Może się to zdarzyć, gdy nastąpi nagły ruch głowy w jedną stronę.

Często zdarza się również, że mechanizm urazu polega na spychaniu barku w dół, przy jednoczesnym zbyt dużym rozciąganiu szyi w górę co powoduje nadmierne rozciąganie nerwów. Obie sytuacje są zwykle wynikiem urazu.

Tymczasem łagodne uszkodzenie nerwu ramiennego może wynikać z intensywnego uderzenia w obojczyk. W większości przypadków jest to spowodowane sportami kontaktowymi takimi jak na przykład piłka nożna lub zapasy.

Jednak przyczyną może być też kontuzja występująca z innego powodu. Możliwe, że uraz jest wynikiem ucisku guza na jeden z nerwów. Radioterapia stosowana w leczeniu niektórych nowotworów również bywa związana z tą patologią.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wzmocnij swój brzuch przez ćwiczenia z taśmami oporowymi

Czynniki ryzyka

Pierwszym czynnikiem ryzyka lekkiego urazu splotu ramiennego jest uprawianie sportów kontaktowych. Według artykułu w The Center for Musculoskeletal Disorders prawie 70% graczy futbolu amerykańskiego cierpiało kiedyś z powodu tej kontuzji.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo jest fakt posiadania zwężenia kanału kręgowego. Ten stan oznacza, że kanał kręgowy jest węższy niż zwykle. W rezultacie rdzeń kręgowy i nerwy mogą zostać ściśnięte.

Objawy towarzyszące

Łagodne uszkodzenie splotu ramiennego powoduje pieczenie. Jest to podobne do rażenia prądem, które rozprzestrzenia się po ramieniu, jak uczucie pieczenia. Zwykle trwa kilka sekund lub minut.

Ponieważ jest to związane z urazem, ból w okolicy uderzenia jest powszechny. Dotknięte ramię jest zwykle zdrętwiałe i słabe. Problem polega na tym, że u niektórych osób objawy te utrzymują się przez kilka dni, a nawet tygodni.

Kiedy skonsultować się z lekarzem

Chociaż w większości przypadków jest to tymczasowe i ograniczone, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pieczenie nie ustępuje lub powraca. Nigdy nie można lekceważyć ryzyka poważnego urazu.

Ważne jest, aby lekarz zbadał ten rodzaj urazu, ponieważ może on spowodować trwałe kalectwo. Jeśli oprócz objawów opisanych powyżej występują inne objawy ostrzegawcze, takie jak ból szyi lub silne osłabienie, należy natychmiast zwrócić się o pomoc.

Jak diagnozuje się łagodny uraz splotu ramiennego?

Rozpoznanie łagodnego uszkodzenia splotu ramiennego może być złożone. Ważne jest, aby lekarz znał wszystkie szczegóły wypadku lub uderzenia, a także objawy. Należy przeprowadzić dokładne badanie fizykalne.

Jednak zwykle wymaganych jest szereg dodatkowych testów, aby wykluczyć inne możliwe obrażenia. Jednym z najczęściej stosowanych jest zdjęcie rentgenowskie. Ten test może wykryć, czy doszło do złamania obojczyka lub jakiejkolwiek innej kości.

Czasami przeprowadza się badania, aby sprawdzić, czy nerwy prawidłowo przewodzą impulsy. Często stosuje się również elektromiografię. Jest to test oceniający aktywność elektryczną mięśni.

Jeśli podejrzewa się, że uraz może dotyczyć rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych, można wykonać mielogram TK. Jest to kompleksowe badanie, które pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz tych obszarów. Pomocny może być również rezonans magnetyczny.

Dostępne zabiegi

Na szczęście wiele osób z lekkim uszkodzeniem splotu ramiennego nie wymaga leczenia. Jednak w przypadkach, w których konieczne jest leczenie, będzie to zależeć od ciężkości urazu. Istnieją metody niechirurgiczne i chirurgiczne.

Zabiegi niechirurgiczne

Jedną z najbardziej fundamentalnych kwestii, jak wyjaśniono w artykule OrthoInfo, jest zapobieganie pogorszeniu się kontuzji. Dlatego jeśli przyczyną była aktywność sportowa, nie należy jej wznawiać, dopóki objawy całkowicie nie ustąpią.

W wielu przypadkach zalecana jest fizjoterapia. Dzięki określonym ćwiczeniom można zapobiec zanikowi mięśni lub cierpieniu stawów. Zawsze powinna ona być prowadzona przez specjalistę.

Łagodny uraz splotu ramiennego – leczenie chirurgiczne

Jeśli uraz nie ustępuje w kolejnych dniach lub miesiącach, może się zdarzyć, że uszkodzenie nerwu jest nieodwracalne. Istnieją jednak różne techniki chirurgiczne, które mogą naprawić ten rodzaj urazu. Zaleca się ich wykonanie co najmniej pół roku po urazie.

Jedną z technik jest przeszczep nerwów. Polega na usunięciu uszkodzonego obszaru nerwu i zastąpieniu go nerwem z innej części ciała. Pozwala to impulsom nerwowym ponownie przechodzić przez ten obszar.

Istnieją inne metody leczenia chirurgicznego, takie jak neuroliza, transfer nerwów lub mięśni. Wszystkie te techniki mają na celu zrobić to samo, co poprzednia: naprawić nerw, aby można było przywrócić wrażliwość i mobilność.

Łagodny uraz splotu ramiennego – czy można mu zapobiec?

Łagodnemu uszkodzeniu splotu ramiennego nie zawsze można zapobiec. Jednak, jak wyjaśnia artykuł Family Doctor , istnieje kilka prostych środków, które mogą pomóc. Na przykład zaleca się wzmocnienie mięśni ramion i szyi.

Jeśli zamierzasz uprawiać sporty kontaktowe, zawsze noś sprzęt ochronny. W szczególności należy chronić okolice szyi. Zaleca się również rozciąganie mięśni przed i po każdej aktywności fizycznej.

Po wystąpieniu urazu zaleca się utrzymywanie dotkniętego obszaru w ruchu. W przeciwnym razie stawy mogą w krótkim czasie zesztywnieć lub może dojść do zaniku mięśni. Zawsze staraj się skonsultować z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.