Jak przygotować się na dzień porodu: praktyczne wskazówki

Planowanie jest niezbędne podczas przygotowań do dnia porodu, ponieważ pozwala stawić mu czoła z mniejszym strachem i niepokojem. Tutaj poznasz najlepsze wskazówki.
Jak przygotować się na dzień porodu: praktyczne wskazówki
Bernardo Peña

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Być może zbliżają się ostatnie tygodnie ciąży i czujesz, że zbliża się dzień porodu. Aby zachować spokój, ważne jest, aby jak najlepiej się do niego przygotować. W końcu możliwe jest, że podczas porodu pojawią się sytuacje, które nie mogłaś zaplanować z góry.

Nie jest to jednak tylko kwestia niepokoju czy zdenerwowania. Chodzi o przewidywanie możliwych komplikacji, które mogą niespodziewanie wyniknąć. Dlatego w tym artykule chcielibyśmy pomóc Ci przygotować się na sytuacje, które nie będą stanowić żadnego problemu, jeśli po prostu zaplanujesz je z wyprzedzeniem.

Nawet w przypadku nieoczekiwanych wydarzeń planowanie z wyprzedzeniem może pomóc zachować spokój. Pamiętając o tych podstawowych wskazówkach, możesz zachować spokój ducha, gdy nadejdzie ten ważny dzień.

Po co przygotowywać się na dzień porodu?

Poród to proces, który zwykle odbywa się w szpitalu, który zapewnia konkretną i profesjonalną opiekę zarówno nad matką, jak i dzieckiem. Dla matki najważniejsze jest, aby się zrelaksować. A gdzie będzie ci lepiej niż w szpitalu? Zajmą się Tobą specjaliści, a ponadto prawdopodobnie będą Ci towarzyszyć ludzie, których kochasz najbardziej.

Ale zanim ten dzień nadejdzie, ważne jest, abyś mogła dokładnie zaplanować wszystko, co konieczne. To pomoże ci urodzić bez żadnych komplikacji. Dlatego w tym artykule podzielimy się szeregiem wskazówek, które pomogą Ci w tym wyjątkowym momencie życia. Są one szczególnie istotne, jeśli chodzi o narodziny Twojego pierwszego dziecka.

Kiedy iść do szpitala?

Przede wszystkim musisz poznać najczęstsze objawy, które pojawiają się przed porodem. Dzięki temu będziesz w stanie zidentyfikować oznaki wskazujące, że ten proces już się rozpoczął.

W tym kontekście do najczęstszych objawów należą skurcze macicy i rozszerzenie szyjki macicy. Są to jednak sygnały, które może zweryfikować tylko personel medyczny.

Dlatego zapamiętaj krótką listę typowych objawów, które sama możesz zauważyć. Jeśli zauważysz u siebie dwa lub więcej z nich, powinnaś natychmiast udać się do szpitala.

  • Ból brzucha lub ciągły dyskomfort
  • Ciśnienie w okolicy łonowej
  • Obniżenie brzucha
  • Utrata płynu
  • Zwiększona wydzielina z pochwy
  • Ciemne plamienie z powodu odejścia czopa śluzowego

Różnica między fałszywym a prawdziwym alarmem

Z drugiej strony ważne jest odróżnienie fałszywego i prawdziwego alarmu. Zgodnie z Profesjonalnym przewodnikiem dla matek i oców w ciąży i porodzie można je łatwo odróżnić.

W pierwszym przypadku skurcze są nieregularne i trwają krócej niż minutę. Wyczuwa się również dyskomfort w obszarze pod pępkiem, między dołami biodrowymi oraz w okolicy pachwinowej. Jednak odpoczynek lub lekki spacer łagodzi ten ból.

Natomiast w przypadku prawdziwego porodu skurcze są regularne, mają większą częstotliwość, czas trwania i intensywność i nie ustępują wraz z odpoczynkiem. Podobnie, zwykle występuje dyskomfort w okolicy lędźwiowej, który rozprzestrzenia się na obszar brzucha.

A zatem… W jakich okolicznościach powinnaś szukać pomocy medycznej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przygotować się na dzień porodu!

Sytuacje ryzyka, o których należy wiedzieć przed dniem porodu

Oto kilka znaków, na które należy uważać, ponieważ mogą wskazywać na ryzykowne sytuacje :

  • Zielonkawy, żółtawy lub brązowawy płyn owodniowy
  • Krwawienie przypominające miesiączkę, ponieważ może wskazywać na możliwe pęknięcie łożyska
  • Silne skurcze macicy, które nie ustępują
  • Brak ruchów płodu
  • Gorączka wyższa niż 38°C

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe są intensywne, nasilają się jako bóle zlokalizowane w okolicy lędźwiowej lub w dole biodrowym. Zwykle występują raz na 5 minut podczas porodu, nawet w pozycji leżącej.

Ponadto mogą również wystąpić skurcze Braxtona-Hicksa, gdy następuje stwardnienie brzucha, a następnie rozluźnienie macicy. W tym przypadku ważne jest, aby jak najszybciej udać się do szpitala, jak wyjaśniają badania przeprowadzone w 2018 roku przez Universidad Peruana Unión.

Pęknięcie worka owodniowego

Kolejnym znakiem, który należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do porodu, jest możliwość pęknięcia worka owodniowego. Jeśli kobieta zauważy, że traci niewielką ilość płynów, prawdopodobnie odeszły jej wody. Trzeba też zwrócić uwagę na konsystencję i kolor płynu.

Jeśli płyn ma jasny i wodnisty kolor, możesz wyczuć ruchy dziecka w brzuchu i nie czujesz skurczów macicy, jest to normalne, ale powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala.

Jeśli jednak płyn ma kolor żółty, czerwony lub zielony, oznacza to, że rozpoczyna się poród. W rzeczywistości powinnaś jak najszybciej jechać na pogotowie.

Zapakuj walizkę z wyprzedzeniem: fundamentalny krok w przygotowaniach na dzień porodu

Przygotowanie do porodu powinno obejmować spakowanie kompletnej, wygodnej i poręcznej walizki do szpitala. Dlatego też najlepiej przygotować wyprawkę przed 37. tygodniem ciąży, aby uniknąć presji i pośpiechu.

Ale co powinna zawierać ta walizka? Oto krótka lista najważniejszych rzeczy, zgodnie z artykułem opublikowanym przez Revista Psicología y Salud. Zrób dokładne notatki!

  • Oficjalne dokumenty osobiste: dokumenty tożsamości, karty ubezpieczenia społecznego itp.
  • Wygodne ubrania: kapcie, skarpetki, ciepły płaszcz lub kurtka itp.
  • Artykuły higieniczne: mydło, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, dezodorant, krem, szampon, szczotka do włosów, ręcznik, waciki itp.
  • Bielizna: biustonosze do karmienia, wygodne majtki z wysokim stanem itp.
  • Ubranka dla niemowlęcia i artykuły higieniczne: pieluchy, koszule, skarpetki, czapki itp.
  • Telefon: power bank lub ładowarka, a także numery kontaktowe.

Jeśli masz pytania na temat przygotowania do porodu, skontaktuj się z lekarzem

Czasami, nawet mając wszystkie informacje o objawach porodu i jego przebiegu, niektórym kobietom trudno jest rozpoznać własne oznaki lub znaczenie pewnych odczuć.

Z tego powodu zalecamy skontaktowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia wszelkich pytań dotyczących zbliżającego się porodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.