Drętwienie rąk: dlaczego je odczuwasz?

Drętwienie rąk może być spowodowane codzienną sytuacją, taką jak zwykłe przemarznięcie, ale może też być objawem poważnej choroby. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć.
Drętwienie rąk: dlaczego je odczuwasz?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Drętwienie rąk to powszechne i bardzo nieprzyjemne uczucie. Polega na tym, że nasze dłonie i palce stają się sztywne lub nieelastyczne. Ponadto zwykle towarzyszy temu mrowienie.

Jest to częsty powód konsultacji lekarskich. Problem w tym, że jego pochodzenie jest bardzo zróżnicowane, więc postawienie właściwej diagnozy może być trudne. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, z czym wiąże się drętwienie rąk i jego najbardziej typowe przyczyny.

Co to jest drętwienie rąk?

Drętwienie rąk lub dłoni, jak wyjaśniliśmy, to zmiana odczuwania i ograniczenie możliwości ruchowych tej części ciała. Zmysł dotyku jest zniekształcony a poruszanie palcami powoduje trudności i silny dyskomfort.

W wielu przypadkach, oprócz mrowienia, odczuciu towarzyszy również pieczenie lub łaskotanie. W zależności od przyczyny, drętwienie rąk może lokalizować się tylko w palcach, w jednej kończynie lub w obu dłoniach.

Przyczyną drętwienia dłoni może być zimno. Objaw w takiej sytuacji jest dość powszechny i zwykle prowadzi do żadnych konsekwencji. Jednak według badań przeprowadzonych w Szwecji najczęstszą patologią, która powoduje drętwienie dłoni, jest zespół cieśni nadgarstka.

Badania te wyjaśniają, że jedna na 5 osób, u których występuje ten objaw, prawdopodobnie cierpi właśnie na ten zespół chorobowy.

Ból dłoni
Zespół cieśni nadgarstka jest najczęstszą przyczyną drętwienia dłoni.

Skąd się bierze drętwienie rąk

Drętwienie rąk może być spowodowane wieloma sytuacjami. Powstaje w wyniku urazu nerwów (na przykład z powodu ucisku lub zranienia), które przebiegają od ramienia do dłoni. Może też być skutkiem ogólnoustrojowych chorób, które się tak objawiają.

Jednak możliwe jest również, że zmiana zachodzi w mózgu lub w rdzeniu kręgowym. Te dwa narządy koordynują bowiem zarówno wrażliwość dotyku, jak i zdolności motoryczne dłoni i palców. Jednak urazy te są zwykle poważniejsze i wiążą się z oczywistymi lub powodującymi niepełnosprawność objawami.

Do takiej sytuacji prowadzą również choroby metaboliczne i zakaźne, a także niektóre zabiegi medyczne. W kolejnych sekcjach wyjaśnimy bardziej szczegółowo, jakie są główne przyczyny problemu.

Choroby mózgu i układu nerwowego

Każda patologia, która dotyka układ nerwowy, może powodować drętwienie rąk, w przypadku, gdy narusza i uszkadza obszar związany z dłońmi. Jednym z przykładów jest zespół Guillaina-Barrégo. Jest to zaburzenie, w którym sam układ odpornościowy atakuje własne komórki nerwowe.

Według badań opublikowanych w Przeglądzie Studiów Podyplomowych Journal VI Katedry Medycyny drętwienie rąk jest jednym z objawów diagnostycznych tego zespołu. Wiąże się z nim również spondyloza szyjna, ponieważ polega na degeneracji krążków międzykręgowych, w których biorą początek nerwy kończyn.

Urazy lub urazy wynikające z przeciążenia lub nadwyrężenia

W tej kategorii znajdujemy zespół cieśni kanału nadgarstka, na który wskazywaliśmy na początku artykułu. Jest to patologia, w której uciskany jest nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka od przedramienia do palców. Zaburzenie powoduje ból nadgarstka, drętwienie, skurcze i mrowienie rąk lub poszczególnych palców.

Chociaż jest to główna przyczyna, istnieją inne zespoły i urazy, które również powodują parestezje, czyli drętwienie w okolicy rąk. Na przykład zespół kanału łokciowego, w którym uciskowi podlega inny nerw kończyny dolnej.

Podobne objawy daje tez tak zwany łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. To samo dzieje się w przypadku uszkodzenia splotu ramiennego po wypadku.

Mechanizm tych schorzeń ostatecznie daje podobny skutek, gdyż prowadzi do zaciskania lub ściskania nerwów prowadzących do dłoni. Mózg błędnie interpretuje sygnały pochodzące od skompresowanych neuronów i wysyła do rąk sygnały mrowienia, bólu, a nawet paraliżu.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Mrowienie w dłoniach i stopach – dlaczego się pojawia?

Choroby zakaźne powodujące drętwienie rąk

Choroba z Lyme to infekcja wywołana ukąszeniem niektórych kleszczy. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, gdy leczenie nie zostanie rozpoczęte na czas, w takich przypadkach powszechnie występuje drętwienie rąk.

Innym źródłem natury zakaźnej, która może powodować ten objaw, jest kiła. Zachodzi tu mechanizm podobny jak w chorobie opisanej powyżej. Opóźnione rozpoczęcie leczenia powoduje uszkodzenie układu nerwowego w wyniku rozwoju objawów.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Zespół ciasnoty przedziałów powięziowych – zarys

Przewlekłe zaburzenia również powodują drętwienie rąk

Istnieje wiele chorób, które w trakcie swojego przebiegu prowadzą do uszkodzenia nerwów. W efekcie końcowym dochodzi do uszkodzenia wrażliwości i zdolności motorycznych dłoni. Cukrzyca należy do najważniejszych i najczęstszych przyczyn drętwienia dłoni.

Wywołuje tak zwaną neuropatię cukrzycową, która według Uniwersytetu Kalifornijskiego wiąże się z drętwieniem dłoni.

Spożycie alkoholu, amyloidoza i stwardnienie rozsiane to także inne przewlekłe procesy, które wpływają na unerwienie kończyn górnych. Jeśli chodzi natomiast o raka, sam nowotwór nie jest najczęstszą etiologią tego objawu. Jednak chemioterapia stanowi połączenie leków, które może prowadzić do tego typu niepożądanych efektów.

Drętwienie dłoni
Mniej powszechnymi przyczynami drętwienia dłoni są torbiele i układowe zapalenie naczyń.

Inne możliwe przyczyny powodujące drętwienie rąk

Sporadycznie, drętwienie rąk mogą też powodować torbiele. Są to cysty, które często pojawiają się w stawach, np. w nadgarstku. Jeśli osiągną zbyt duży rozmiar lub naciskają na pobliski nerw, doprowadzi to do efektu drętwienia.

Z drugiej strony, układowe zapalenie naczyń działa poprzez zmniejszenie przepływu krwi do dłoni i palców. Układowe zapalenie naczyń to zapalenie ścian tętnic, które prowadzi do zmniejszenia ich średnicy. Ponieważ do tkanek dociera mniej tlenu, na uszkodzenia reagują one oznakami drętwienia.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważysz u siebie drętwienie rąk, koniecznie udaj się do lekarza. Powinien on wykonać badanie fizykalne i odpowiednie badania uzupełniające, aby wystawić prawidłową diagnozę.

Jak widzieliśmy, przyczyny drętwienia rąk mogą być różne, więc możliwe jest, że na początku nie ma jasnego rozwiązania. Określenie rodzaju zaburzenia, które narusza powiązania nerwowe w dłoniach, wymaga złożonego podejścia. Ale najlepiej zachować spokój, ponieważ w większości przypadków chodzi o przyczyny, którym można zaradzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Complicaciones en las manos y brazos :: Diabetes Education Online. (n.d.). Retrieved September 29, 2020, from https://dtc.ucsf.edu/es/la-vida-con-diabetes/complicaciones/complicaciones-individuales/complicaciones-en-las-manos-y-brazos/
  • Atroshi, I., Gummesson, C., Johnsson, R., Ornstein, E., Ranstam, J., & Rosén, I. (1999). Prevalence of carpal tunnel syndrome in a general population. Journal of the American Medical Association, 282(2), 153–158. https://doi.org/10.1001/jama.282.2.153
  • Rojas, Mayra. “Aspectos clínicos y terapéuticos del Síndrome de Guillain Barré.” Revista médica de Trujillo 13.2 (2018).
  • Signos y síntomas de la enfermedad de Lyme sin tratar | Lyme Disease | CDC. (n.d.). Retrieved September 29, 2020, from https://www.cdc.gov/lyme/es/signs_symptoms/index.html
  • Inés Acosta, M., José Cañizá, M., & Fidel Romano Ezequiel Mateo Araujo, M. (2007). SINDROME DE GUILLAIN BARRE.
  • Corzo-Díaz, Carlos Julio, Daniela López Cepeda, and Meisser Alberto López Cordoba. “Compresión del nervio cubital en el codo.” Discover Medicine 2.1 (2018): 47-50.
  • Díaz, Ana Laura Arenas, and Miguel Ángel Hernández Álvarez. “Gangliones gigantes de muñeca en niños: reporte de dos casos.” Revista Mexicana de Ortopedia Pediátrica 18.2 (2016): 96-99.
  • Olivé, Alejandro, et al. “Vasculitis reumatoide: estudio de 41 casos.” Medicina Clínica (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.