Kwas hialuronowy do włosów - kuracja rewitalizująca

Unikanie puszenia się włosów, wygładzanie i nadawanie objętości to tylko niektóre z zalet, jakie oferuje kwas hialuronowy stosowany na włosy. Technika jest bardzo prosta, a efekty są zauważalne od razu.
Kwas hialuronowy do włosów - kuracja rewitalizująca
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2023

Istnieją tysiące alternatyw na rewitalizację włosów, ale jednym z aktualnych trendów fryzjerskich jest kuracja włosów kwasem hialuronowym (HA). Kwas hialuronowy to substancja, która wygładza, odżywia i leczy włosy zniszczone przez czynniki środowiskowe oraz ciągłe używanie prostownicy lub suszarki do włosów.

Podobnie jak skóra, włosy wymagają intensywnej pielęgnacji. Dlatego na rynku znajdziesz wiele szamponów i odżywek ze specjalnymi składnikami dostosowanymi do różnych rodzajów włosów.

Jeśli jednak Twoje pasemka wymagają głębokiej naprawy, istnieje wiele różnych technik ratowania zdrowia twoich włosów. Kwas hialuronowy ma świetne działanie bez uszkadzania pasm włosów. Jak z niego skorzystać?

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem występującym w kościach, chrząstkach i naczyniach krwionośnych. Jest dostępny również w postaci kremów, serum, zastrzyków i suplementów.

Czasopismo Wydziału Nauk Medycznych UNAH wspomina, że związek ten ma zastosowania kliniczne w takich dziedzinach jak okulistyka, onkologia, ginekologia, ortopedia czy chirurgia plastyczna. Cieszy się akceptacją również w mniej inwazyjnej dziedzinie estetyki oraz w pielęgnacji ciała.

Jego podstawową funkcją jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. W przypadku włosów substancja przeciwdziała działaniu słońca, farb, urządzeń grzewczych i zabiegów powodujących łamanie, wysuszanie i matowienie włosów.

Przeczytaj również: 3 sposoby na lśniące włosy

Korzyści kwasu hialuronowego dla włosów

Zdrowie włosów zależy od ich pielęgnacji i stosowania produktów wskazanych dla każdego rodzaju, tak aby działały od wewnątrz, stwierdzono w artykule, który ukazał się w czasopiśmie Farmacia Profesional.

Zaletą kwasu hialuronowego jest odbudowa pasm od wewnątrz do zewnątrz. Ten glikozaminoglikan jest nawet używany do przywracania wyglądu naturalnych peruk i włosów przedłużanych, ponieważ nie są one odżywiane przez samą skórę głowy.

Inne zalety kwasu hialuronowego są następujące:

  • Równoważy pH: w ten sposób leczy włosy zasadowe w wyniku wysuszenia i rozjaśnienia.
  • Dostarcza mikroelementów: według czasopisma Farmacia Profesional, organizm czasami cierpi na niedobory witamin, które mogą również uszkodzić włosy. Hialuronian odbudowuje niektóre z nich.
  • Kwas hialuronowy wygładza włosy: eliminuje puszenie, nadając włosom jedwabistą konsystencję i ruch.
  • Nadaje włosom objętość: eliminując utratę gęstości naczyń włosowatych. Dzięki temu cienkie włosy są bardziej widoczne.
  • Kwas hialuronowy magazynuje wilgoć: absorbuje również wodę potrzebną do zwiększenia poziomu nawilżenia na dłużej.
  • Zamyka łuski włosów: może naprawić końcówki zniszczone przez spinki bez konieczności obcinania włosów.
Kobieta myje włosy
Kwas hialuronowy jest zawarty w różnych komercyjnych prezentacjach produktów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony.

Kuracja kwasem hialuronowym do włosów

Kwas hialuronowy zapewnić włosom na różne sposoby, ponieważ wiele szamponów wykorzystuje go w swoich formułach. Istnieją również serum z tą substancją i suplementy, które przyczyniają się do odbudowy włosów.

Jednak obecnie popularną metodą, która daje natychmiastowe zmiany we włosach, jest kuracja maseczką hialuronową. Polega ona na nałożeniu koncentratu na włosy i umożliwieniu mu penetracji, a następnie na polerowaniu przy użyciu ciepła.

Chociaż możesz to zrobić w domu, zawsze lepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy. Stylista ustali, jak bardzo zniszczone są włosy i dostosuje czas trwania kuracji oraz technikę, jaką się posłuży.

Zasadniczo wykona poniższe czynności.

1. Mycie

Najpierw za pomocą specjalnego szamponu należy usunąć zanieczyszczenia. Mycie powtarza 3 razy, za każdym razem pozwalając produktowi działać przez kilka minut. Chodzi o to, aby kwas hialuronowy był wystarczająco zaimpregnowany.

2. Suszenie

Na koniec mycia włosów specjalista wysuszy je suszarką, aby usunąć wilgoć, ale pozostawiając włosy delikatnie wilgotne. Najlepiej ustawić urządzenie na średni poziom nagrzewania.

3. Nakładanie kwasu hialurynowego

Istnieje wiele marek masek do włosów z kwasem hialuronowym. Fryzjer dobierze taką, która odpowiada wymaganiom Twoich włosów. Procedura jest taka sama jak w przypadku farb do włosów: włosy należy podzielić na małe pasma i rozprowadź produkt za pomocą pędzla.

Włosy należy pokrywać od nasady aż po końce, jeśli jest to peruka lub przedłużenie oraz od połowy długości po ich końce, jeśli są to włosy naturalne.

Następnie należy delikatnie rozczesać włosy, aby nie dopuścić do nagromadzenia się kremu. Jednak ważne jest również ponowne wyszczotkowanie, aby zapewnić pełne pokrycie. Nie należy też dotykać skóry głowy, chyba że jest sucha.

Pozostaw produkt na 20 do 30 minut. Czas będzie się różnić w zależności od stanu włosów.

4. Płukanie

Po zakończeniu fazy penetracji produktu czas na jego spłukanie. Płukanie zaczyna się od letniej wody, a kończy zimną, aby zamknąć łuski. Włosy należy płukać tak długo, aż pozostaną wolne od produktu.

5. Układanie prostownicą

Oprócz suszenia gorącym urządzeniem należy również używać prostownicy. To sposób na optymalizację efektów i uzyskanie lśniących, jedwabistych włosów.

Pielęgnacja włosów po zabiegu kwasem hialuronowym

Procedurę można powtarzać dwa razy w tygodniu, a niektóre kroki można modyfikować zgodnie z zaleceniami stylisty. Aby zwiększyć skuteczność, możesz wprowadzić w życie następujące zalecenia:

  • Umyj zimną lub letnią wodą, ponieważ poprawia to krążenie i sprawia, że włosy są lśniące.
  • Unikaj produktów z silikonami, dodatkami lub które nie są naturalne.
  • Regularnie masuj skórę głowy, aby usunąć nadmiar sebum.
  • Stosuj serum na końcówki i odżywcze formuły na całą skórę głowy i włosy.
Masaż skóry głowy
Masowanie skóry głowy pomaga przedłużyć działanie substancji. 

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Chociaż nie zdarza się to często, może wystąpić reakcja alergiczna na niektóre składniki maseczki. Jednak sam kwas hialuronowy nie powoduje tego typu stanu. Gdyby tak się stało, na głowie pojawiłyby się czerwone plamy, a jeśli stan jest ostry, możesz nawet zobaczyć strupy, jak wyjaśniła Eczema Foundation.

Rozwiązaniem tego problemu jest unikanie alergenu lub wizyta u dermatologa, jeśli sytuacja nie ustępuje. Aby zapobiec reakcji alergicznej, stylistka przetestuje produkt na skórze przed jego całkowitym nałożeniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.