Kuchnia indyjska - 8 pożywnych i pysznych dań
Kuchnia indyjska wywodzi się z wielowiekowej okupacji tego pięknego kraju. Osadnicy przynieśli też różne praktyki kulinarne, które zaowocowały dzisiejszą gastronomią, zwłaszcza przyprawami i warzywami.
Głównymi składnikami, jakie kryje w sobie kuchnia indyjska jest ryż, atta (rodzaj mąki pszennej) i rośliny strączkowe. Ponadto istnieją bardzo tradycyjne przyprawy, takie jak curry, szafran, czarna gorczyca, kardamon, kurkuma, kminek, imbir i kolendra.
Dołącz do nas, aby poznać pożywne i pyszne dania kuchni indyjskiej podczas przygotowanej w dzisiejszym artykule wycieczki po gastronomii tego kraju.
Kuchnia indyjska – 8 pożywnych i pysznych dań
1. Papad
To przekąska podobna do pieczywa o okrągłym lub poduszkowym kształcie. Można ją jednak przygotować i podgrzać na różne sposoby. Jest to połączenie mąki, ryżu, soczewicy, ciecierzycy, ziemniaków i czarnej fasoli.
Zwykle papad doprawia się przyprawami takimi jak czarny pieprz, chili, kminek czy czosnek. Do tego na cieście jest sól i olej arachidowy. Następnie papad należy usmażyć lub zgrillować i spożywać z sosami, lub dodatkami.
Jeśli w przepisie użyto soczewicy, prawie nie ma tam tłuszczu. Jest ona również dobrym źródłem białka, ponieważ dostarcza go aż 24 g na 100 g produktu.
Spożywanie soczewicy kojarzy się ze zdrowym stylem życia. Ponadto ma ona niski indeks glikemiczny, co czyni ją odpowiednią dla osób z cukrzycą. Nie zawiera również glutenu – idealne rozwiązanie.
2. Palak Paneer
To danie wegetariańskie z łagodnym indyjskim serem, szpinakiem i przyprawami, takimi jak czosnek, imbir, kurkuma, chili, garam masala i kminek. Palak to po indyjsku „szpinak”, a paneer to tradycyjny indyjski ser.
Zwykle jest to krem otrzymywany przez gotowanie i blendowanie szpinaku z pozostałymi składnikami.
Wartość odżywcza szpinaku polega na zawartości witamin i minerałów. Na każde 100 g dostarcza on aż 30 miligramów witaminy C, 113 mikrogramów folianów i 3670 prekursorów beta-karotenu witaminy A.
Spożywanie beta-karotenu pomaga organizmowi osiągnąć optymalny poziom witaminy A, przyczyniając się do podtrzymania zdrowia wzroku, skóry i układu odpornościowego. Ponadto jest przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
3. Chana masala
Chana oznacza „ciecierzycę”. W tym przypadku przygotowanie polega na duszeniu jej w sosie z pomidorów, cebuli i przypraw.
Źródła zwracają uwagę na fakt, że wartość odżywcza ciecierzycy zwiększa jej właściwości prozdrowotne. W połączeniu z innymi roślinami strączkowymi i zbożami regularne jej spożywanie może stać się naturalnym sposobem zapobiegania chorobom serca, cukrzycy typu 2 i problemom trawiennym.
Korzyści te są związane z białkiem roślinnym i wysoką zawartością błonnika.
Daniu towarzyszy puszysty ryż basmati lub pełnoziarniste roti. Można znaleźć ciasta z ciecierzycy, zwane dhokla lub ciastka z soczewicy i ryżu.
Przeczytaj też artykuł: Chyawanprash: wartość odżywcza i zastosowania indyjskiego dżemu
4. Kuchnia indyjska – kurczak Tikka masala
Jest to uwielbiany przez wielu przysmak podawany jako danie główne. Jest zrobiony z Tikka, czyli kurczaka marynowanego w przyprawach, jogurcie i sosie masala lub mieszance przypraw.
Ponadto piecze się go w piekarniku, a podczas gotowania dodaje się mleko kokosowe i sos pomidorowy. Ma bardzo aromatyczny smak.
Kurczak i jogurt zapewniają wystarczającą ilość białka, aby poczuć sytość. Dostarczają również niezbędnych aminokwasów, które pomagają tworzyć i odnawiać tkanki w organizmie.
5. Rybne curry z Allepey
To kolejne pożywne i pyszne danie kuchni indyjskiej. Może być podawane na obiad lub lunch i jest przygotowywane z delikatnej ryby, curry, ostrych przypraw i kremowego mleka kokosowego.
Allepey to dzielnica w stanie Kerala, popularna ze względu właśnie na rybne curry. Rodzaj używanej ryby to kingfish i makrela indyjska. Są one aromatyzowane zielonym mango i tamaryndowcem. Dzięki temu danie ma niepowtarzalny słodko-kwaśny smak.
Wiele badań wykazało, że częste spożywanie ryb zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Szczególnie ryby morskie, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA).
Ten rodzaj tłuszczu zmniejsza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Chociaż liczy się również sposób gotowania, ponieważ smażenie nie należy do zalecanych sposobów.
6. Kuchnia indyjska a dania z ryżem
Ryż, który charakteryzuje kuchnię indyjską to basmati; wyrafinowany jego gatunek, który jest podstawą wielu potraw. Jest on zwykle łączony z warzywami i białkami z kurczaka, krewetek i jagnięciny.
Składniki te dostarczają błonnika, przeciwutleniaczy białek. Sam błonnik ponadto obniża indeks glikemiczny, jak wskazano w Journal of the Latin American Archives of Nutrition. W ten sposób węglowodany są wchłaniane znacznie wolniej.
7. Daal
Wśród najbardziej pożywnych i pysznych dań kuchni indyjskiej nie możemy nie wspomnieć o daal. Jest to danie z soczewicy, aromatyzowane kurkumą, kminkiem, garam masala, cynamonem i innymi przyprawami.
Daal ma wiele wariantów. Na przykład podstawą jednego z nich jest czerwona soczewica lub masoor daal, drugiego ciecierzyca lub chana daal, a trzeciego groszek lub toot daal.
Niezależnie od odmiany, wszystkie są źródłem białka roślinnego dostarczanego przez rośliny strączkowe, a także skrobii, która działa jako prebiotyk korzystny dla zdrowia jelit. Ponadto nierozpuszczalny błonnik obecny w soczewicy sprzyja regularnym wypróżnieniom.
8. Chilla
Jeśli szukasz indyjskiego dania śniadaniowego, z pewnością będzie to chilla. Przypomina naleśniki, które robi się tylko z mąki z ciecierzycy lub kiełków fasoli mung.
Danie doprawiamy przyprawami i podajemy piklami, jogurtem naturalnym i kwaśną śmietaną. Ponadto wykwintnym sposobem podania jest udekorowanie dania posiekanymi pomidorami i ogórkami.
Chilla jest bogatym źródłem białka roślinnego. Co ciekawe, jeśli użyjesz kiełków fasoli mung, dostarczą one jeszcze więcej witamin z grupy B, minerałów, takich jak żelazo, cynk, fosfor i wapń.
W tej roślinie strączkowej obecne są również przeciwutleniacze flawonoidów, a także inne związki bioaktywne o dużym znaczeniu naukowym w zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym. Ponadto kiełkowanie roślin strączkowych może zwiększyć właściwości odżywcze, zwiększając dostępność minerałów i tworzenie nowych polifenoli, które działają jako przeciwutleniacze.
Indyjska kuchnia na Twoim stole
Bogate w przyprawy i warzywa potrawy indyjskie charakteryzują się szczególną przewagą składników odżywczych i bioaktywnych. W ten sposób zwiększa się wartość odżywcza Twojej diety.
Tych osiem dań, które zaprezentowaliśmy w dzisiejszym artykule, daje wyobrażenie o różnorodności, jaką można znaleźć w kuchni indyjskiej. Od którego zaczniesz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Holguín, M. (2017). Progressive Indian Cuisine: The Chatpata Experience Cultura & Gastronomía de la India [Tesis de Grado]. Universidad San Francisco de Quito. https://repositorio.usfq.edu.ec/handle/23000/6813