Czy Księżyc wpływa na nasze życie?

Czy Księżyc wpływa na nasze życie?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy wiesz, że Księżyc ma wpływ na nasze życie, a jego cykle znacząco zmieniają naszą osobowość, samopoczucie i humor? Mówi się, że Księżyc wpływa na nas od dziecka, nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale i emocjonalnej, przez całe nasze życie. Dowiedz się więcej o tym ciekawym zjawisku, w dalszej części artykułu.Księżyc to nie tylko jedyny naturalny satelita naszej planety, ale też wielka tajemnica na wielu płaszczyznach. “Przechadza się”jakby nigdy nic wokół nas, widzimy go na niebie każdej nocy, pokazując nam ciągle ten samą stronę. To Księżyc powoduje zawroty, ma też wpływ na nasze pragnienia, nastroje i instynkty.

Wywiera również duży wpływ na psychikę, naturę i rozwój roślin. Księżyc jest stale obecny w naszym życiu. Powinniśmy więc wiedzieć nieco więcej na jego temat, aby móc dobrze wykorzystać jego właściwości.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bazylei (Szwajcaria) wykazało, że Księżyc ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie w czasie snu. Może być ono subiektywne lub obiektywne, zgodnie z fazą Księżyca. Dlatego też, podczas dni, kiedy zbliża się pełnia Księżyca, aktywność mózgu związana z głębokim snem spada o 30%. Powoduje to, że potrzebujemy więcej czasu na zaśnięcie i w konsekwencji, śpimy krócej.

Księżyc i jego cykle

W zależności od położenia Księżyca, jego wpływ może przejawiać się w inny sposób.

Widoczna połowa Księżyca

Poznajmy wpływ Księżyca na nasze zdrowie i samopoczucie, w zależności od jego fazy.

Nów

Nów powstaje, kiedy Księżyc znajduje się w koniunkcji ze Słońcem i rozpoczyna się nowy cykl. Jest to idealny moment do rozpoczęcia nowych przedsięwzięć. Nie dotyczy to tylko nowych projektów. To również dobry moment na rzucenie palenia, rozpoczęcie diety, detoks alkoholowy, itd.

Na poziomie psychologicznym, umysł ma większą samokontrolę i jest spokojniejszy. Dzięki temu możemy przezwyciężyć nasze wady, łatwiej zmieniając nasze nawyki. Jest to też idealny moment na medytację, detoksykację organizmu, przycinanie chorych drzew i roślin oraz podcinanie włosów, jeżeli chcemy przyspieszyć ich porost. Nie jest to dobry moment na depilację, ponieważ włosy odrastają szybciej. Nów jest też dobrym czasem na odkrywanie ukrytych miejsc naszej świadomości. Faza ta trwa tylko od dwóch do trzech dni.

Pierwsza kwarta

Kiedy jasność Księżyca przybiera na mocy, nasze ciało zaczyna “wchłaniać” wszystko i w większej ilości. Na tym etapie, nasz organizm przyswaja inaczej wszystkie substancje. Dlatego też jest to idealny czas na rozpoczęcie diety witaminowej. Uważaj jednak, bo to jest też okres, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo przytycia. Chyba, że jest to Twoim celem, wtedy jest na to idealny moment.

Pierwsza kwarta to odpowiednia faza Księżyca na odżywienie swojego organizmu. Chociaż prawda jest taka, że jeżeli będziemy wtedy odżywiać się ponad miarę, nasze ciało będzie potrzebowało trochę czasu, aby wrócić do normalności. Dlatego, w tych dniach nie zaleca się picia zbyt dużej ilości alkoholu, bo skutki mogą być jeszcze bardziej szkodliwe.

Jeżeli chcemy przyspieszyć porost włosów lub paznokci, to jest dobry moment na podcięcie ich. Jest to bardzo dobry czas na stosowanie maści, żelów czy kremów do regeneracji skóry, ponieważ skóra jest bardziej chłonna. Detoksykacja w tym czasie może być trudniejsza i długotrwała.

Faza ta trwa około trzynastu dni i zaleca się w tym czasie wykonywanie aktywności, które wzmacniają i ożywiają organizm. Jeżeli chodzi o ekonomię, mówi się, że jest to dobry okres na branie kredytu, szukanie pracy, sprzedawanie dóbr i inwestowanie pieniędzy. Wskazane jest również podpisywanie umów i zakładanie stowarzyszeń. Nie należy jednak w tym czasie przycinać drzew owocowych.

Pełnia

Faza ta występuje, kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Tkanki naszego ciała poddawane są wtedy dużemu ciśnieniu i może to powodować zaburzenie w naszym odczuwaniu. Oznacza to, że “budzi się” instynktowna strona człowieka (dlatego podczas pełni Księżyca, według wierzeń, pojawiają się wilkołaki). W tym czasie organizm może zatrzymywać więcej płynów i mieć tendencję do puchnięcia. Bardzo ważne, aby wtedy zwracać uwagę na to co jemy i pijemy. Uczucia, odczucia i sentymenty są wyraźniejsze i mogą powodować zaburzenia psychosomatyczne, zwiększać zaburzenia snu, powodować bezsenność, koszmary lub bardziej wyraziste sny, prawdziwe i intensywne.

Podczas pełni Księżyca nie jest wskazane rozpoczynanie diety odchudzającej, trzeba również uważać na niepożądane działania  leków. Należy też zapobiegać bólom głowy, bo mogą być bardzo intensywne, być w dobrym nastroju, nie brać wszystkiego do siebie i nie wchodzić w zażarte dyskusje. Faza ta trwa tylko kilka godzin, ale skutki jej są bardzo odczuwalne, na przykład rany krwawią bardziej niż zwykle, dotyczy to również menstruacji u kobiet, planowanie operacji chirurgicznej w tym czasie może być bardzo ryzykowne. Typowe jest też to, że ludzie są w tym czasie bardziej agresywni. Uważa się, że wszystko co wydarzy się sześć godzin przed rozpoczęciem pełni i sześć godzin po jej zakończeniu, zakończy się sukcesem. Wzrasta w tym czasie liczba porodów i chorób na tle nerwowym. Osoby, które mają cienkie włosy, mogą je w tym czasie ściąć.

Ostatnia kwarta

Ciało jest gotowe na to, aby pozbyć się wszystkiego co zgromadziło podczas wcześniejszych faz, również zmagazynowanej energii. Łatwiejsze jest więc eliminowanie tłuszczów, płynów i toksyn, jest to dobry czas, aby rozpocząć leczenie oczyszczające i odtruwające, zmniejszyć obrzęk i podrażnienia.

Wskazane jest w tym czasie wykonywanie aktywności fizycznych, które wymagają wysiłku i wytrwałości. Zaleca się picie większej ilości wody, która pomoże usunąć wszystkie toksyny z organizmu. Jest to również dobry czas na rozpoczęcie diety odchudzającej, obcinanie włosów i paznokci, usuwanie brodawek i plam oraz leczenie blizn. W kwestii sentymentów, jest to dobry moment na zakończenie relacji lub rozwiązanie firmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • César Augusto Arciniegas Suárez, C. (2012). Diagnóstico y control de material particulado: partículas suspendidas totales y fracción respirable PM 10. Luna Azul. https://doi.org/Inf.tecnol.4308it.09
  • Peña, Andrés. (1996). No Titlela luna y la fuerza de gravedad. Todo Sobre La Luna. https://doi.org/luna
  • Carrillo, P., Ramírez, J., & Magaña, K. (2013). Neurología del Sueño y su importancia: antología para el estudiante universitario. Revista de La Facultad de Medicina. https://doi.org/10.1016/j.ijcard.2006.12.093

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.