Krwawienie po stosunku i jego podstawowe przyczyny

Krwawienie po stosunku i jego podstawowe przyczyny
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Krwawienie po stosunku jest zwykle spowodowane suchością pochwy, która z kolei może mieć wiele przyczyn. Zobacz, jakie jeszcze mogą być przyczyny tego zjawiska.

Krwawienie po stosunku płciowym to takie, które występuje u kobiet po penetracji. Termin medyczny używany w odniesieniu do tej sytuacji to PCB (chodzi o polichlorowane bifenyle, z ang. polychlorinated biphenyls, PCBs). To dość powszechne zjawisko, które nie jest związane z miesiączką.

Wiele kobiet, kiedy doświadczają krwawienia po stosunku, wpada w panikę. Jednak specjaliści szacują, że zdarza się to u około 10% żeńskiej części populacji. Co więcej, połowa przypadków ustępuje samoistnie, ponieważ nie mają żadnej przyczyny chorobowej.

W rzeczywistości istnieje wiele sytuacji, które mogą powodować krwawienie po stosunku. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze z nich, abyś wiedziała, co możesz zrobić, jeśli ci się to przydarzy. Ważne jest jednak, aby mieć świadomość, że najlepszym pomysłem jest zawsze skonsultowanie się z lekarzem, kiedy męczą cię jakiekolwiek wątpliwości.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Seks bez penetracji, czy to w ogóle możliwe?

Dlaczego występuje krwawienie po stosunku?

Jak już wspomnieliśmy, krwawienie po stosunku ma bardzo zróżnicowaną etiologię. W rzeczywistości jest najczęściej spowodowane jakąś niepatologiczną przyczyną, którą może przydarzyć się spontanicznie, taką jak mała rana po tarciach seksualnych. Inne możliwe przyczyny to:

  • Suchość pochwy. Ta sama suchość powoduje niewielkie przetarcia spowodowane penetracją. Bardzo często zdarza się, że jeśli nie jesteś wystarczająco podniecona lub jesteś zdenerwowana, pochwa nie jest tak wilgotna, jak powinna. W takich przypadkach rozwiązaniem może być użycie dobrego żelu nawilżającego.
  • Doustne środki antykoncepcyjne. To leki, które zmieniają cykl hormonalny kobiety. Hormony mają istotny wpływ na wilgotność pochwy, dlatego środki antykoncepcyjne również kojarzą się z suchością.
  • Infekcja – choroba przenoszona drogą płciową lub grzybicze lub bakteryjne zakażenie pochwy. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że krwawienie po stosunku może być jednym z pierwszych objawów chorób przenoszonych drogą płciową. Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby zbadać tę możliwość i ją leczyć.
Przyczyny krwawienia po stosunku

Infekcje pojawiają się znacznie częściej, niż nam się wydaje. W rzeczywistości, jak właśnie wspomnieliśmy, nie zawsze są to choroby przenoszone drogą płciową. Wiele kobiet doświadcza przez całe życie infekcji bakteryjnych lub grzybiczych z powodu prostego obniżenia odporności lub z innych prozaicznych powodów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Odmładzanie pochwy: wszystko, co musisz wiedzieć

Patologiczne krwawienie po stosunku

Z drugiej strony nie można wykluczyć, że krwawienie po stosunku płciowym może mieć poważniejsze przyczyny. Chociaż nie jest to tak częste, krwawienie może być spowodowane polipem endometrium, mięśniakiem macicy, a nawet rakiem szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest najpoważniejszą przyczyną tego krwawienia po stosunku. Na szczęście ta choroba jest coraz mniej powszechna. Wynika to z faktu, że kobiety częściej chodzą na badania ginekologiczne.

Ponadto wiele badań wykazało, że istnieje związek między rakiem szyjki macicy a wirusem brodawczaka ludzkiego. Dlatego obecnie, dzięki szczepionce przeciwko temu wirusowi, zmniejszyła się również liczba kobiet z tym nowotworem.

Jak zdiagnozować przyczynę krwawienia?

Kobieta cierpi na silny ból brzucha

Jak już wspomnieliśmy, przyczyny krwawienia po stosunku płciowym mogą być różne, od łatwo uleczalnej suchości po poważniejszy problem, taki jak rak szyjki macicy. Dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty i uzyskać prawidłową diagnozę przyczyny tego krwawienia.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak rozpoznać, czy krwawienie występuje po stosunku płciowym, czy nie, i odróżnić je od możliwej miesiączki. Podobnie ważne jest, aby sprawdzić, czy w okolicach intymnych nie ma żadnych zmian, które mogą powodować krwawienie, takich jak małe rozdarcie.

Ginekolog, aby poznać przyczynę krwawienia, przeprowadzi badanie całej okolicy. Ponadto zwykle zamawia się testy uzupełniające, takie jak wymaz cytologiczny i posiew. W ten sposób można wykluczyć infekcje lub raka.

Z drugiej strony, aby zdiagnozować przyczyny krwawienia po stosunku, musisz wyjaśnić lekarzowi całą sytuację, wspominając, czy masz inną chorobę podstawową lub czy zażywasz jakiekolwiek leki.

Krwawienie po stosunku płciowym jest bardzo częstą sytuacją, która zwykle nie ma patologicznego pochodzenia. Musimy jednak wykluczyć jakąkolwiek chorobę, która może ją powodować, na przykład infekcję. Dlatego ważne jest, aby odwiedzić ginekologa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy.

To może Cię zainteresować ...
Rośliny lecznicze, które łagodzą stres: 7 przykładów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rośliny lecznicze, które łagodzą stres: 7 przykładów

Nawet najbardziej opanowanym zdarzają się nerwowe chwile. Wówczas nie ma nic lepszego niż rośliny lecznicze o działaniu uspokajającym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.