Krosty na języku, jak je usunąć?

Krosty na języku, jak je usunąć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Krosty na języku mogą być uciążliwe. Najlepszym środkiem, aby się ich pozbyć jest właściwa higiena jamy ustnej i zębów.

Krosty na języku mogą być szokujące i niepokojące dla osoby, u której się pojawią. Jest to jednak stosunkowo częsta sytuacja. Są to małe, czerwone lub białe zgrubienia na powierzchni języka. Chociaż nie są złośliwe, mogą być bolesne i powodować dyskomfort.

Stan ten nazywany jest przejściowym zapaleniem brodawek językowych. W dawnych czasach wierzono, że krosty na języku powodowane są przez kłamstwa. Tak naprawdę krosty pojawiają się szybko, ale również mają tendencję do ustępowania w ciągu kilku dni bez konieczności leczenia.

W tym artykule wyjaśnimy, czym są krosty językowe i jak się ich pozbyć.

Czym są krosty na języku?

Jak wspominaliśmy powyżej, są to małe czerwone lub białe zgrubienia. Zwykle znikają one w ciągu kilku dni, ale większość z nich jest bolesna. W rzeczywistości mogą one powodować swędzenie i mrowienie. Krostki na języku mogą mieć wiele przyczyn:

 • Podrażnienie języka. Może się to zdarzyć, gdy spożywasz bardzo kwaśne lub słodkie pokarmy.
 • Urazy języka, takie jak małe skaleczenia lub ugryzienia.
 • Opryszczka w jamie ustnej. Wirus opryszczki dotyka znaczną część populacji. Czasami rozwija się w jamie ustnej i może dotyczyć języka. W takich przypadkach krostki na języku mogą pozostawać przez ponad tydzień.
 • Wrzody lub reakcje alergiczne na niektóre pokarmy.
 • Niedobór niektórych witamin lub stosowanie agresywnych płynów do płukania jamy ustnej.
 • Zakażenia grzybicze, takie jak kandydoza jamy ustnej.

Są to wszystko łagodne przyczyny, które mają tendencję do samoistnego ustępowania. Istnieją jednak inne przyczyny, które mogą być bardziej poważne. Na przykład krosty na języku mogą być spowodowane kiłą. W tym przypadku pojawia się małe, bezbolesne owrzodzenie.

Inne przyczyny to brodawczak płaski, szkarlatyna, bakteryjne zapalenie gardła i tak dalej. Warto wiedzieć, że może to być również rak, choć jest to rzadsza sytuacja. Dlatego najlepiej udać się do lekarza, aby postawić prawidłową diagnozę.

Język

Krosty na języku – jak się ich pozbyć?

Leczenie będzie zależeć od przyczyny. Jednak większość przypadków jest spowodowana podrażnieniem języka i zwykle ustępuje w ciągu dziesięciu dni bez leczenia.

Mimo to istnieje szereg prostych środków, które mogą pomóc nam ich uniknąć lub ograniczyć ich występowanie. Należą do nich:

 • Unikanie pikantnych i kwaśnych potraw. Są one agresywne dla języka i, jeśli masz krosty w tym czasie, zwiększy to swędzenie i ból.
 • Płukanie ciepłą wodą z solą. Słona woda jest często stosowana jako lekarstwo na owrzodzenia. Są to niewielkie zmiany, które mają tendencję do pojawiania się w sytuacjach niskiej obronności.
 • Używanie wody z sodą oczyszczoną. Rób to regularnie i codziennie.
 • Z drugiej strony, zaleca się unikanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol. Przynajmniej staraj się nie używać ich, gdy masz krosty na języku.
 • Bardzo ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Nie zapominaj o prawidłowym szczotkowaniu zębów, co najmniej dwa razy dziennie oraz o nitkowaniu. Należy również stosować odpowiednie płukanki i unikać pokarmów bogatych w cukier.
 • Rzucenie palenia, ponieważ tytoń jest bardzo agresywny dla całej jamy ustnej. W rzeczywistości palenie jest związane z rakiem języka.

Może Ci się również spodobać: Metaliczny posmak w ustach – poznaj jego przyczynę

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Badanie

Stomatolodzy mogą wykryć niedrożność przewodu Whartona poprzez stymulację wypływu śliny.

Jeśli krostki na języku nie znikają po tygodniu lub jeśli są uporczywe i bolesne, najlepiej udać się do lekarza lub dentysty. Może to być bardziej oporna infekcja lub bardziej skomplikowana patologia.

Lekarz prawdopodobnie będzie w stanie postawić diagnozę na podstawie badania wzrokowego. Nawet wtedy prawdopodobnie będziesz musiał wykonać badanie krwi. Innym badaniem, które może pomóc w postawieniu diagnozy, jest biopsja.

Robi się to tylko w przypadkach, gdy diagnoza jest bardziej skomplikowana lub gdy podejrzewa się poważniejsze schorzenie.

Jeśli masz krostki na języku, to prawdopodobnie jest to sytuacja przejściowa i łagodna. Staraj się unikać pikantnych potraw i dbaj o higienę jamy ustnej. Jeśli nie znikną po kilku dniach, lub jeśli wyglądają dziwnie najlepiej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.