Krem z orzechów nerkowca: właściwości i zastosowania
Czy znasz właściwości i zastosowanie, jakie ma krem z orzechów nerkowca? W tym artykule powiemy Ci, jakie przynosi korzyści i jak możesz go uwzględnić w Twoich przepisach.
Orzechy nerkowca, podobnie jak inne odmiany orzechów, są idealne do spożycia samodzielnie lub jako dodatek do różnych przepisów. Ponadto jako produkty do smarowania pieczywa mają tendencję do zachowywania swoich właściwości odżywczych. Czy jadłeś już krem z orzechów nerkowca?
Generalnie znany jest z wyśmienitego smaku oraz jako dobry suplement poprawiający jakość diety. W następnym paragrafie opowiemy Ci o nim więcej.
Czym są kremy orzechowe?
Kremy orzechowe to produkty, które mogą zapewnić korzyści zdrowotne. W szczególności są wytwarzane z orzechów, takich jak migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, pistacje i orzechy nerkowca. Wyróżniają się one zawartością składników odżywczych, wśród których znajdują się zdrowe tłuszcze omega 3, 6 i 9.
Są także źródłem błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, potasu, magnezu i innych związków fitochemicznych, które po przyswojeniu wspomagają funkcje organizmu. Ponieważ w skórze skoncentrowanych jest wiele składników odżywczych, zaleca się spożywanie surowych i nieprażonych orzechów.
Orzechy nerkowca, podobnie jak inne orzechy, zawierają zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały i inne fitochemikalia, które wspierają zdrowie.
Przeczytaj także: Przepyszne masło orzechowe – przepis
Krem z orzechów nerkowca: jakie ma właściwości i jakie ma zalety?
Krem z orzechów nerkowca ma gładką i kremową konsystencję. Często używany do przygotowywania słodkich przepisów, jest również przydatny jako dip lub pasta do pikantnych potraw. W rzeczywistości można go nawet użyć do przygotowania wegańskich serów.
W artykule naukowym zatytułowanym „Orzechy: sojusznicy w posiłkach” podkreślono szereg zalet tej żywności. Opisujemy je poniżej.
Pomaga zadbać o zdrowie układu krążenia
Dzięki zawartości błonnika i zdrowych kwasów tłuszczowych pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Pomaga też zmniejszyć ryzyko chorób serca, takich jak arytmie czy tworzenie się blaszek miażdżycowych. Jego spożycie wiąże się także z optymalną funkcją mózgu.
Poprawia zdrowie jelit
Orzechy nerkowca zawierają błonnik pokarmowy, który przyczynia się do lepszego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Tym samym jego regularne spożywanie sprzyja zapobieganiu zaburzeniom takim jak zaparcia i powstawanie uchyłków.
Krem z orzechów nerkowca poprawia zdrowie skórę i włosy
Miedź, cynk i witaminy z grupy B, które orzechy nerkowca mają w swoim składzie przyczyniają się do pielęgnacji skóry i włosów. Powód? Są niezbędne dla układu nerwowego i przyczyniają się do produkcji kolagenu, kluczowego składnika dla zdrowia skóry i włosów.
Może Cię zainteresować: Przepis na masło domowej roboty
Jak przygotować krem z orzechów nerkowca?
Do przygotowania kremu z orzechów nerkowca konieczne jest użycie orzechów w stanie naturalnym. Oznacza to, że kupując je musisz upewnić się, że nie są opiekane ani smażone. Musisz mieć pod ręką robot kuchenny lub blender o dużej mocy.
Instrukcje
- Aby rozpocząć umieść orzechy nerkowca w blenderze. Miksuj przez 2 lub 3 minuty. Zauważysz, że zaczyna się formować pasta.
- Następnie za pomocą szpatułki zamieszaj, aby przyspieszyć proces. Upewnij się, że maszyna jest wyłączona, gdy to robisz.
- Następnie włącz blender na kolejne 3 minuty.
- Powtarzaj ten proces tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać krem.
- Będziesz wiedział, że krem jest gotowy, gdy będzie gładki, łatwy do ułożenia i smarowania.
- To typowy krem z nerkowca. Jednak możesz dodać wodę, aby konsystencja była bardziej płynna. Możesz też dodać stewię, cukier, kakao, pieprz, sól czy aromatyczne zioła.
Aby zrobić domowy krem z nerkowców konieczne jest, aby orzechy były w stanie naturalnym, bez pieczenia.
Niektóre z jego zastosowań w kuchni
Najciekawsze w kremie z orzechów nerkowca jest to, że można go stosować do różnych potraw. Jego smak bardzo dobrze komponuje się z innymi potrawami, dzięki czemu idealnie nadaje się na śniadanie lub przekąskę. Jak go używać?
Na kanapkach
Jak wspomnieliśmy, jednym z jego najczęstszych zastosowań jest smarowanie zamiast masła lub sera. Można go stosować w wersji słodkiej np. z kakao, stewią i cynamonem lub na słono z dodatkiem pieprzu, czosnku i pietruszki.
Nadzienie do ciasta na słodko
Aby używać go jako nadzienia do słodkich ciast, najlepiej nie dodawać wody, ale używać go w gęstej postaci. W ten sposób wystarczy ugotować bazę ciasta według uznania, wypełnić kremem, a wierzch udekorować truskawkami, brzoskwiniami lub orzechami.
Lody
Do tego przepisu musisz użyć mrożonego banana i wymieszać go z 2 łyżkami tego kremu. Dodatkowo można ją dosłodzić i dodać starty kokos, wiórki czekoladowe czy mrożone owoce. Warto zrobić lody wegańskie o różnych smakach.
Ser wegański
Aby zrobić wegański ser z kremem z nerkowców należy dodać sól, przyprawy do smaku i gotować na małym ogniu z łyżką skrobi kukurydzianej lub zagęszczacza. W ten sposób osiągniesz gęstszą konsystencję.
Krem z orzechów nerkowca do ulubionych dań
Jak widać krem z nerkowca to produkt o wielu zastosowaniach w kuchni. Możesz go używać nie tylko do smarowania chleba i ciastek, ale także do robienia lodów, deserów i innych pysznych przepisów.
Co najważniejsze, jego umiarkowane spożycie przyczynia się do poprawy jakości diety. Ze względu na zawartość składników odżywczych idealnie nadaje się do ochrony zdrowia. Czy odważysz się go spróbować?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lima, J. R., Garruti, D. S., & Bruno, L. M. (2012). Physicochemical, microbiological and sensory characteristics of cashew nut butter made from different kernel grades-quality. LWT-Food Science and Technology, 45(2), 180-185.
- FRUTOS SECOS: Aliados para tus comidas. Ficha 54. Secretaría de agroindustria Disponible en: http://www.alimentosargentinos.gob.ar/HomeAlimentos/Nutricion/fichaspdf/Ficha_54_Frutos_Secos.pdf
- Bermúdez-Márquez, M. A. (2020). Evaluación de dos aditivos antioxidantes naturales en la elaboración de mantequilla de semilla de marañón (Anacardium occidentale L.) y su efecto sobre la rancidez oxidativa y calidad sensorial. Vicerrector Académico, 2522, 15.
- Meritxell, N., Ruperto, M., & Sánchez-Muniz¹, F. J. (2004). Frutos secos y riesgo cardio y cerebrovascular. Una perspectiva española. Archivos Latinoamericanos de Nutrición, 54(2), 137-148.
- FRUTOS SECOS. Disponible en: http://badali.umh.es/assets/documentos/pdf/artic/frutos-secos.pdf