Krem z filtrem przeciwsłonecznym - mity i ciekawostki
Krem z filtrem przeciwsłonecznym to niezbędny kosmetyk. Właściwe stosowanie filtrów przeciwsłonecznych to najlepszy sposób na ochronę skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem ultrafioletowym.
Celem tego produktu nie jest umożliwienie nam spędzania większej ilości czasu na słońcu, ale lepsza ochrona podczas ekspozycji na jego promienie.
Istnieją dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego: promienie UVA i UVB. Uszkadzają one skórę właściwą i zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Z tego względu ważne jest sięganie po krem z filtrem przeciwsłonecznym chroniący przed promieniowaniem UVB, oznaczonego na opakowaniu jako SPF.
Ale to nie wszystko. Dobry krem powinien również chronić cię przed promieniami UVA, na co zazwyczaj wskazuje akronim UVA narysowany w kółku na opakowaniu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Opowiemy ci w niniejszym artykule.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym – najczęstsze mity na jego temat
Istnieje kilka popularnych wierzeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ale jeśli chodzi o coś tak poważnego, jak zdrowie skóry, ważne jest, aby starannie poznać każdy szczegół.
Istnieje wiele mitów i ciekawostek na temat kremów przeciwsłonecznych, o których należy wiedzieć, aby właściwie ich używać.
Z tego powodu poniżej omówimy szereg mitów i ciekawostek na temat jakim jest krem z filtrem przeciwsłonecznym.
1. Opalenizna jest zdrowa
Opalanie nie jest synonimem zdrowia czy urody. Według kilku badaczy z Uniwersytetu w New Delhi (Indie) jest to mechanizm obronny skóry przed zewnętrznym niszczącym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Co ciekawe, osoby o ciemnej karnacji również są również podatne na poparzenie i uszkodzenie skóry przez promieniowanie słoneczne.
2. Do syntezy witaminy D niezbędna jest intensywna opalenizna
To stwierdzenie jest fałszywe. Chociaż prawdą jest, że synteza witaminy D zachodzi poprzez ekspozycję na słońce, w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy nie jest ona już stymulowana.
Z tego powodu badania opublikowane przez The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism sugerują, że nie musisz opalać się godzinami. Wystarczy 10 minut dziennie, trzy dni w tygodniu.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Witamina D – czy powinniśmy ją suplementować?
3. Krem z filtrem przeciwsłonecznym działa dopiero po 30 minutach
Mit ten wiąże się z przekonaniem, że krem przeciwsłoneczny należy nakładać na pół godziny przed dotarciem do miejsca ekspozycji na słońce.
Warto jednak wiedzieć, że krem z filtrem przeciwsłonecznym działa od momentu jego aplikacji (choć stabilizuje się dopiero po 10 minutach).
4. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne są takie same
Nie wszystkie filtry słoneczne są takie same. W tym sensie farmaceuci Antonieta Garrote i Ramón Bonet kładą nacisk na różnicę między niektórymi z następujących czynników:
- Stabilność zawartych filtrów.
- Jego ochrona przed różnym rodzajem promieniowania ultrafioletowego.
- Przywieranie kremu do skóry.
- Konsystencja produktu w zależności od gustów każdej osoby.
5. Współczynnik kremu wskazuje na czas ochrony
To nieprawda, SPF odzwierciedla, ile razy możesz być wystawiony na słońce, aby wywołać ten sam efekt rumienia lub zaczerwienienia, jak gdybyś nie zastosował kremu przeciwsłonecznego.
Nie ma filtrów przeciwsłonecznych, które blokują promieniowanie słoneczne w 100%. Wskazane jest jednak stosowanie tych o najwyższym współczynniku ochrony.
Ten wskaźnik dotyczy tylko ochrony przed promieniami UVB. Jednak prawda jest taka, że żaden krem przeciwsłoneczny nie blokuje 100% promieniowania słonecznego. A także stosowanie dwóch filtrów przeciwsłonecznych wcale nie zwiększa ich działania.
6. Nie potrzebujesz więcej niż jednej aplikacji kremu dziennie
Trwałość na skórze filtra przeciwsłonecznego wynosi maksymalnie 2 godziny. Z tego powodu konieczne jest ponowne nałożenie produktu po tym czasie. Powinieneś również nałożyć go ponownie po kąpieli trwających dłużej niż 20 minut lub jeśli występuje nadmierne pocenie się.
Nie zapominaj, że zimą iw pochmurne dni należy go również stosować. Jest tak, ponieważ promieniowanie słoneczne przechodzi przez chmury.
7. Nie opalisz się, jeśli zastosujesz krem z filtrem przeciwsłonecznym
Nawet jeśli używasz filtrów przeciwsłonecznych, część promieniowania słonecznego dostaje się na skórę. Aktywuje w ten sposób naturalny system ochronny organizmu, czyli produkcję melaniny.
Jeśli na twojej skórze pojawiła się opalenizna, oznacza to, że skóra właściwa jest atakowana przez promieniowanie słoneczne i produkuje melaninę, aby spróbować się uchronić.
Prawdopodobnie zainteresuje cię również artykuł: Przebarwienia na skórze – czym są, co je powoduje?
8. Jeśli używasz wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego, nie musisz go ponownie nakładać
Obecnie specjalista Leire Azcona Barbed podaje, że filtry przeciwsłoneczne wystarczają na co najmniej 20-minutową kąpiel. Jednak niektóre utrzymują się dłużej i mogą to wskazywać na opakowaniu w następujący sposób:
- Wodoodporny (water resistant): skuteczny do 40 min kąpieli.
- Wodoodporny (waterproof) lub bardzo wodoodporny (very water resistant): te, które zachowują skuteczność nawet po 80-minutowej kąpieli.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym – odpowiednio stosowany robi ogromną różnicę
Stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym regularnie ochronisz skórę przed fotostarzeniem. Co więcej, uchronisz się przed ryzykiem zachorowania na raka skóry i przed wystąpieniem innych zaburzeń.
Pamiętaj też, że bardzo ważne jest kontrolowanie daty ważności filtra. Dlaczego? Ponieważ filtry tracą swoją stabilność. Po otwarciu podlega normie PAO (After Opening Period), czyli czasowi po otwarciu, w którym produkt zachowuje swoje właściwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Antonieta Garrote & Ramón Bonet (2008). Fotoprotección. Factores de protección y filtros solares Revista Offarm. Vol. 27. Nº5. Educación Sanitaria. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-fotoproteccion-factores-proteccion-filtros-solares-13120520
- Azcona Barbed, Leire (2003). Protección solar- Actualización. Farmacia Profesional. Vol, 17. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-proteccion-solar-actualizacion-13047981
- Bennett, M. F., Robinson, M. K., Baron, E. D., & Cooper, K. D. (2008). Skin immune systems and inflammation: Protector of the skin or promoter of aging? In Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings. https://doi.org/10.1038/jidsymp.2008.3
- Binkley, N., Novotny, R., Krueger, D., Kawahara, T., Daida, YG, Lensmeyer, G., Hollis, BW y Drezner, MK (2007). Estado bajo de vitamina D a pesar de la abundante exposición al sol. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 92 (6), 2130-2135. https://doi.org/10.1210/jc.2006-2250
- Dinkova-Kostova, A. T., Jenkins, S. N., Fahey, J. W., Ye, L., Wehage, S. L., Liby, K. T., … Talalay, P. (2006). Protection against UV-light-induced skin carcinogenesis in SKH-1 high-risk mice by sulforaphane-containing broccoli sprout extracts. Cancer Letters. https://doi.org/10.1016/j.canlet.2005.09.012
- Gilaberte, Y., Coscojuela, C., Sáenz de Santamaría, M. C., & González, S. (2003). Fotoprotección. Actas Dermo-Sifiliograficas.
- Mohania, D., Chandel, S., Kumar, P., Verma, V., Digvijay, K., Tripathi, D., … Shah, D. (2017). Ultraviolet radiations: Skin defense-damage mechanism. In Advances in Experimental Medicine and Biology (Vol. 996, pp. 71–87). Springer New York LLC.