Korzyści zdrowotne pływania - czy znasz je wszystkie?

Wiele osób wychwala korzyści, jakie daje pływanie. Dlatego w kilku następnych wierszach pokażemy, jakie są zalety zdrowotne tej dyscypliny.
Korzyści zdrowotne pływania - czy znasz je wszystkie?

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2021

Przemieszczanie i ruchy w wodzie mogą oddziaływać na prawie dwie trzecie mięśni ciała, co wyjaśnia znaczenie tego kompleksowego wysiłku fizycznego. Poznajmy jednak bliżej korzyści zdrowotne pływania.

Prawda jest taka, że ​​konieczność przystosowania się jakiej wymaga pływanie w różnych warunkach, zwiększa jego atrakcyjność dla osób, które chcą schudnąć, poprawić swoją odporność, ujędrnić, przezwyciężyć kontuzje czy rehabilitować się po wypadkach.

Biorąc to wszystko pod uwagę, dołącz do nas, aby odkryć korzyści zdrowotne pływania – jednego z najbardziej kompletnych sportów, jakie istnieją.

Korzyści zdrowotne pływania dla zdrowych ludzi

Osoby, które nie mają żadnych kontuzji ani niepełnosprawności, mogą dostosować intensywność treningu, aby nie było niedogodności związanych ze zmęczeniem lub przeciążeniem. Dlatego zalecana częstotliwość tej aktywności to 3 razy w tygodniu, od 15 do 45 minut na każdą sesję.

Zobaczmy jakie korzyści zdrowotne wynikają z pływania.

Zwiększenie elastyczności ciała

Dzięki zaangażowaniu dużej części mięśni górnych i dolnych partii ciała, wiele stawów wykonuje ruchy pod wodą, poprawiając zakres działania i wzmacniając mięśnie. Powyższe skutkuje zwiększeniem elastyczności i zmniejszeniem ryzyka kontuzji (głównie pleców).

Pływanie w basenie
Pływanie to sport, który pozwala dostosować intensywność do własnych możliwości.

Jeśli chodzi o korzyści zdrowotne pływania, na uwagę zasługuje spalanie kalorii

Pływanie przez 1 godzinę w umiarkowanym tempie może spalić do 500 kalorii. Dlatego ten sport staje się niezastąpionym zajęciem dla osób, które wśród swoich celów mają odchudzanie.

Zwiększenie pojemności płuc

Pływanie poprawia mechanikę oddychania, zwiększając w ten sposób pojemność płuc. Taka zwiększona pojemność pomaga w lepszej pracy narządów jamy brzusznej, uregulowaniu ciśnienia krwi. Poprawia również dotlenienie organizmu.

Korzyści zdrowotne pływania obejmują uwolnienie od stresu, tak potrzebne dla wszystkich

Wejście do wody i zwracanie pełnej uwagi na ruchy kończyn w koordynacji z oddechem wywołuje uczucie odprężenia. W ten sposób doskonale przeciwdziała się stresowi, zwalcza się zaburzenia depresyjne i ataki lękowe. Ponadto następuje uwalnianie endorfin stymulujących obszary mózgu, które pobudzają emocje związane z zadowoleniem.

Kontrola chorób przewlekłych

Kolejną wielką zaletą pływania dla zdrowia jest wpływ na choroby przewlekłe. Mamy na myśli cukrzycę, astmę i hipercholesterolemię. Rzeczywiście, ćwiczenia aerobowe zwiększają wrażliwość na insulinę, poprawiają pracę układu oddechowego i regulują poziom cholesterolu.

Zwiększenie siły motorycznej

Koordynacja, równowaga i czas reakcji to cechy, na które pływanie wpływa pozytywnie, poprawiając w ten sposób nasze zdolności motoryczne. Ma to szczególne znaczenie w procesie wzrostu i rozwoju.

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Pływanie – zobacz jak korzystnie wpływa na zdrowie!

Korzyści zdrowotne pływania dla osób kontuzjowanych

Po zapoznaniu się z ogólnymi korzyściami dla zdrowia płynącymi z pływania, warto zauważyć, że ten sport jest jedną z najlepszych opcji dla osób po kontuzjach. A to dlatego, że pozwala na mało obciążający proces rehabilitacji stawów i kości.

Zaleca się rozpoczęcie od ćwiczeń analitycznych pod wodą, kiedy przeprowadza się rehabilitację złamań, naderwanych więzadeł i zwichnięć. Po wykonaniu tych czynności powoli wprowadza się określone style pływania w końcowych fazach procesu.

Zajęcia pływackie w przypadku kontuzji

Poniżej przedstawiamy zajęcia pływackie i ćwiczenia terapeutyczne pod wodą, które sprzyjają rekonwalescencji kontuzjowanych osób:

  • Chodzenie w wodzie: chociaż nie jest to pływanie, biorąc pod uwagę oparcie na twardym podłożu, jest to jedno z częstych zaleceń fizjoterapeutów na zapalenie ścięgien i odzyskanie sprawności ruchowej. Głębokość, na której zostanie przeprowadzony spacer, będzie zależeć od obszaru urazu.
  • Ćwiczenia analityczne pod wodą: charakteryzują się specyficznymi ruchami skierowanymi na określone mięśnie w celu progresywnej rehabilitacji.
  • Styl grzbietowy: Technika pływania na grzbiecie służy do poprawy odchyleń kręgosłupa, ale aby była skuteczna, potrzebna jest prawidłowa technika. Bardziej zaangażowane są mięśnie piersiowe, łopatkowe, naramienne i brzuszne.
  • Pływanie kraulem: ze względu na mniejsze obciążenie kręgosłupa jest stosowany w leczeniu bólu krzyża i choroby zwyrodnieniowej stawów. Najbardziej zaangażowane mięśnie to najszerszy mięsień grzbietu, mięśnie piersiowe, mięśnie naramienne, triceps i biceps.
  • Styl klasyczny: umiarkowana intensywność jest stosowana tylko w końcowej fazie wzmocnienia w rehabilitacji skomplikowanych urazów. Głównymi mięśniami poddanymi pracy są mięśnie piersiowe, bicepsy, triceps, mięśnie naramienne, najszersze grzbietu, mięsień obły mniejszy, trapez, pośladki i mięśnie czworogłowe.
Kobieta w ciąży w basenie
Korzyści płynące z pływania dotyczą również ciąży. Kobiety mogą wykorzystać wodę do poprawy fizjologii procesu ciąży.

Opieka i środki ostrożności

Osoby cierpiące na jakiś rodzaj problemów fizycznych muszą zachować szczególną ostrożność, aby wykluczyć ryzyko. Oto niektóre z ważnych zaleceń:

  • Zadbaj o zagojenie ran lub regenerację przed rozpoczęciem aktywności.
  • Wybieraj baseny, które mają rampę z poręczami.
  • Unikaj nadmiernego zwiększania intensywności ruchów rehabilitacyjnych.
  • Opanuj technikę ćwiczeń, aby uniknąć innych obrażeń.
  • Przerwij ćwiczenia w przypadku narastającego bólu.

Może Cię zainteresować również ten temat: Pływanie – trening dla całego ciała

Korzyści zdrowotne płynące z pływania dotyczą wszystkich grup wiekowych

Korzyści zdrowotne płynące z pływania są znaczne. Jednak w szczególnych przypadkach kontuzji podjęcie tych zajęć należy skonsultować ze specjalistą, aby ocenić zarówno możliwość wykonania, jak i ryzyko. Poza tym, należy udać się do lekarza, jeśli masz jakąkolwiek chorobę, która może ograniczać płynne wykonywanie ruchów.

Wreszcie, styl motylkowy jest przeciwwskazany ze względu na ogromne wymaganie ruchów zygzakowatych, z którym się wiąże. Dlatego pogarsza wszelkie istniejące wcześniej dolegliwości pleców, szyi, ramion, nóg i innych obszarów ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.