Kolorowe ślady na powiekach - dlaczego się pojawiają?

Nie wszystkie kolorowe ślady pojawiające się na powiekach mają to samo pochodzenie lub cechy. Jednak każdy ma specyficzny zabieg. Chcesz wiedzieć więcej? Jeśli tak, czytaj dalej!
Kolorowe ślady na powiekach - dlaczego się pojawiają?

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2022

Czasem mamy do czynienia ze zjawiskiem, jakim są kolorowe ślady na powiekach. Mogą one mieć wiele przyczyn, od chorób metabolicznych po reakcje alergiczne. Dlatego też różnią się kolorem i grubością. Jako takie, wspomniane kolorowe ślady na powiekach mogą być reprezentatywne dla kilku czynników.

Na ogół ich obecność wiąże się między innymi ze zmianami hormonalnymi, stosowaniem leków, nadmierną ekspozycją na promienie ultrafioletowe. Jakie są ich cechy? Jakie zabiegi są dostępne, aby je leczyć?

Kolorowe ślady na powiekach

Nie wszystkie kolorowe ślady pojawiające się na powiekach są związane ze złym snem i workami, które tworzą się pod nimi. Niektóre z nich wskazują na chorobę wymagającą szczególnego leczenia. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są niektóre z nich.

Xanthelasma

Xanthelasma to żółtawe grudki i blaszki spowodowane nagromadzeniem złogów lipidowych. Zwykle tworzą się na powiekach i mogą wskazywać na zaburzenia lipidowe osocza, które obserwuje się u około 50% osób. Dlatego muszą być oceniane w celu wykrycia, czy przyczyną jest hiperlipidemia. Jest to jednak łagodna zmiana bezobjawowa, ponieważ nie jest związana z powikłaniami dotyczącymi skóry.

To powiedziawszy, niektórzy ludzie wolą leczyć je ze względów kosmetycznych. Spośród nich usunięcie chirurgiczne jest jedną z najczęściej stosowanych procedur ze względu na swoje wyniki estetyczne.

Kobieta ze śladem na powiece.
Xanthelasma może być oznaką zaburzenia lipidów w osoczu. Są łagodne, ale ci, którzy je mają, wolą je leczyć.

Zmiany hormonalne w czasie ciąży

Zmiany hormonalne, które organizm wytwarza w okresie ciąży, są związane ze zmianami skórnymi. W szczególności zwykle powoduje stan znany jako melasma. Melasma powoduje przebarwienia i symetrycznie rozmieszczone plamy na twarzy, szyi, a w niektórych przypadkach również na górnej części ciała.

Znane czynniki ryzyka obejmują promieniowanie ultrafioletowe (UV), zmiany hormonalne, choroby tarczycy i stosowanie środków antykoncepcyjnych. W przypadku osób, które z tego powodu mają ślady na powiekach, możliwości leczenia są następujące:

 • Miejscowe środki hiperpigmentujące.
 • Skórki chemiczne.
 • Laseroterapia.
 • Mikrodermabrazja powierzchowna.

Możesz być także zainteresowany: Opadające powieki – kilka sprawdzonych sposobów

Analogi prostaglandyn w jaskrze

Analogi prostaglandyn stosowane w leczeniu jaskry, takie jak latanoprost i bimatoprost, mogą powodować ciemne powieki po około 3 do 6 miesiącach stosowania. Publikacja w American Journal of Dermatology stwierdza, że kiedy ludzie przestają używać bimatoprostu, cienie mogą po pewnym czasie całkowicie zniknąć.

Melanocytoza skórna

Melanocytoza skórna to termin zbiorczy obejmujący szereg zmian skórnych, które charakteryzują się obecnością śladów. W szczególności osoby cierpiące na tę chorobę mają szare lub szaroniebieskie ślady na powiekach. Może to być spowodowane przyczynami nabytymi lub wrodzonymi.

Artykuły w Journal of the American Academy of Dermatology wyjaśniają, że ich obecność jest związana z ekspozycją na słońce, zmianami hormonalnymi w czasie ciąży oraz przewlekłym atopowym zapaleniem skóry.

Bielactwo

Bielactwo to selektywne niszczenie melanocytów. W efekcie na skórze pojawiają się plamy depigmentacji. Bielactwo na powiekach, brwiach i genitaliach to dylemat terapeutyczny, zwłaszcza u dzieci.

Według badań opublikowanych w Journal of the Indian Medical Association istnieje silny związek między osobami z bielactwem a osobami z zaburzeniami oczu. W takich przypadkach odpowiednią opcją leczenia może być środek immunomodulujący pimekrolimus.

Kobieta z kolorowymi śladami bielactwa na powiekach.
Bielactwo jest jedną z przyczyn powstawania kolorowych śladów na powiekach. Chociaż może nie być ostatecznego wyleczenia, niektóre zabiegi mogą pomóc poprawić ich wygląd.

Przebarwienia pozapalne

Przewlekły wyprysk i stany zapalne oczu, spowodowane alergią, mogą powodować przebarwienia i ciemne powieki. Niektóre osoby mogą zacząć pocierać i drapać skórę wokół tej strefy. W związku z tym może być również wynikiem nagromadzenia się płynu z powodu alergii.

Plamica amyloidozy

Amyloidoza jest rzadkim zaburzeniem, które występuje, gdy w narządach znajduje się białko zwane „amyloidem”. Jest to choroba, na którą nie ma lekarstwa, ale niektóre metody leczenia przyczyniają się do kontrolowania jej objawów i ograniczania produkcji substancji amyloidowej.

Pojawienie się atraumatycznych fioletowych plam na twarzy – głównie powiek i szyi – jest prawdopodobnie wskaźnikiem amyloidozy. Aby otrzymać odpowiednią diagnozę, powinieneś udać się do lekarza.

Pomarańczowe plamki powiekowe (OPS)

Pomarańczowe plamki powiekowe pojawiają się na wewnętrznej części górnej powieki, która różni się od xanthelasma. Nie jest do końca jasne, skąd pochodzi, ale specjaliści uważają, że powstaje ze złogów lipofuscyny.

Pozbądź się kolorowych śladów na powiekach ze względów estetycznych

Posiadanie kolorowych śladów na powiekach jest częstym stanem i generalnie nie oznacza niczego poważnego. Jednak ci, którzy cierpią, często szukają opcji leczenia, ponieważ uważają je za nieestetyczne.

Na szczęście obecnie istnieje kilka kremów i zabiegów estetycznych, które pomagają je zminimalizować, aby poprawić ogólny wygląd skóry. Warto skonsultować się z dermatologiem, aby wybrać najlepszą opcję w zależności od konkretnego przypadku.

To może Cię zainteresować ...
Zapalenie brzegów powiek: objawy i leczenie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zapalenie brzegów powiek: objawy i leczenie

Zapalenie brzegów powiek to dość powszechne schorzenie oczu. Poznaj jego objawy oraz dowiedz się w jaki sposób można je leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hori Y, Kawashima M, Oohara K, Kukita A. Acquired, bilateral nevus of Ota-like macules. J Am Acad Dermatol. 1984;10(6):961-964. doi:10.1016/s0190-9622(84)80313-8
 • Sodhi PK, Verma L, Ratan SK. Increased periocular pigmentation with ocular hypotensive lipid use in African Americans. Am J Ophthalmol. 2004;137(4):783. doi:10.1016/j.ajo.2003.11.073
 • Ing EB, Buncic JR, Weiser BA, de Nanassy J, Boxall L. Periorbital hyperpigmentation and erythema dyschromicum perstans. Can J Ophthalmol. 1992;27(7):353-355.
 • Cho S, Lee SJ, Chung WS, Kang JM, Kim YK, Cho SB. Acquired bilateral nevus of Ota-like macules mimicking dark circles under the eyes. J Cosmet Laser Ther. 2010;12(3):143-144. doi:10.3109/14764172.2010.487912
 • Lee HY, Jin US, Minn KW, Park YO. Outcomes of surgical management of xanthelasma palpebrarum. Arch Plast Surg. 2013;40(4):380-386. doi:10.5999/aps.2013.40.4.380
 • Biswas G, Barbhuiya JN, Biswas MC, Islam MN, Dutta S. Clinical pattern of ocular manifestations in vitiligo. J Indian Med Assoc. 2003;101(8):478-480.
 • Assouly P, Cavelier-Balloy B, Dupré T. Orange palpebral spots. Dermatology. 2008;216(2):166-170. doi:10.1159/000111516

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.