Kloperastyna — aktywny składnik skutecznie zwalczający kaszel

Kloperastyna to składnik o działaniu ośrodkowym i obwodowym, który hamuje kaszel, nie powodując depresji układu nerwowego.
Kloperastyna — aktywny składnik skutecznie zwalczający kaszel
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Kloperastyna jest substancją czynną o działaniu ośrodkowym i obwodowym, która skutecznie zwalcza kaszel. Mechanizm działania tego składnika aktywnego polega na hamowaniu odruchu kaszlowego bez depresji ośrodkowego układu nerwowego. Jest również środkiem przeciwhistaminowym i zmniejsza obkurczanie oskrzeli.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym, jak ten lek może być przydatny w sezonie zimowym. Powiemy Ci również o jego przeciwwskazaniach i wszelkich skutkach ubocznych, które musisz wziąć pod uwagę.

Kloperastyna — w jaki sposób działa?

Ten lek przeciwkaszlowy ma podwójne działanie. Jeden z nich znajduje się w centrum kaszlu, a drugi, peryferyjny, jest lokalny. Jego działanie na ośrodek kaszlu jest selektywne, rozluźnia oskrzela. Kloperastyna działa w momencie wystąpienia podrażnienia zmniejszając stan zapalny błony śluzowej. To podwójne działanie umożliwia zastosowanie kloperastyny w leczeniu prawie każdego rodzaju kaszlu.

Właściwe dawkowanie

Zalecana dawka kloperastyny u dorosłych to 10 mililitrów trzy razy dziennie. Dawki u dzieci, w zależności od ich wieku, to:

 • Pięć mililitrów dwa razy dziennie dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
 • Trzy mililitry dwa razy dziennie dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat.
 • Dwa mililitry dwa razy dziennie dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Wreszcie kloperastyna nie jest odpowiednia w leczeniu dzieci poniżej 2 roku życia.

Kaszlący mężczyzna.
Kaszel jest irytującym i trudnym do wyleczenia objawem . Kloperastyna jest jednym z leków przeciwkaszlowych.

Zobacz również: Napój, którego bazą jest cynamon i imbir, pomagający pozbyć się kaszlu

Dobrze wstrząśnij butelką przed zażyciem tego leku. Zaczyna działać po około 20-30 minutach od spożycia. Ponadto powinieneś wiedzieć, że przyjmowanie leku z posiłkami nie wpływa na jego działanie, więc możesz go przyjmować przed, po lub w trakcie posiłku. Pamiętaj, że podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.

Wskazania i przeciwwskazania

Lekarze przepisują kloperastynę do leczenia różnych postaci kaszlu, takich jak kaszel z podrażnienia lub nerwowy. Jest ogólnie bezpieczny, ale jest przeciwwskazany w przypadku:

 • Dzieci poniżej 2 roku życia.
 • Osób z nadwrażliwością na leki przeciwhistaminowe lub na samą kloperastynę.
 • Osób leczonych MAO (przeciwdepresyjne inhibitory monoaminooksydazy).
 • Kobiet w ciąży i/lub karmiących piersią.
 • Osób z astmą (lek ten może modyfikować odkrztuszanie, ponieważ hamuje odruch kaszlowy i zwiększa opór dróg oddechowych).

Kloperastyna — skutki uboczne

Kloperastyna jako lek może powodować działania niepożądane, takie jak senność i suchość w ustach. Stają się one widoczne po zażyciu większych dawek. Rzadko może wystąpić reakcja alergiczna na jego składnik aktywny lub którykolwiek ze składników obecnych w różnych postaciach farmaceutycznych.

Mogą również wystąpić zaburzenia układu nerwowego, takie jak drżenie i zawroty głowy.

Kobieta kaszle.

Interakcje kloperastyny z innymi lekami

Kloperastyna nasila działanie alkoholu i leków uspokajających ze względu na działanie przeciwhistaminowe. Niektóre z tych leków to środki nasenne, opioidowe leki przeciwbólowe, benzodiazepiny i leki przeciwpsychotyczne. Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że kloperastyna wchodzi w interakcje z substancjami o centralnym działaniu depresyjnym.

Ponadto leki przeciwhistaminowe nasilają działanie muskarynowe innych grup leków, takich jak leki przeciwcholinergiczne, przeciwparkinsonowskie, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i neuroleptyki.

Kloperastyna wchodzi również w interakcje z lekami wykrztuśnymi i mukolitycznymi i może powodować niedrożność płuc ze względu na działanie hamujące odruch kaszlowy.

Niebezpieczne są również leki dostępne bez recepty

Cloperastyna to lek, który możesz kupić bez recepty, ale musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy i używać go ostrożnie. Jak zwykle, pracownik służby zdrowia powinien przepisać go i ocenić, czy Twój rodzaj kaszlu odniesie korzyści z tego rodzaju leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fabris, C. (1983). LA CLOPERASTINA NEL TRATTAMENTO DELLA TOSSE. European Review for Medical and Pharmacological Sciences.

 • Olivieri, D., Giacomelli, P., Montella, R., Illiano, A., Gargano, G., & Pamparana, F. (1983). Studio clinico di un nuovo antitosse: la cloperastina. Archivio Monaldi per La Tisiologia e Le Malattie Dell”apparato Respiratorio.

 • Olivieri, D., Del Donno, M., & Ferraro, E. (1983). Effetto della cloperastina sulla clearance muco-ciliare. Archivio Monaldi per La Tisiologia e Le Malattie Dell”apparato Respiratorio.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.