Klapki czyli Flip-Flops i problemy ze stopami

Noszenie klapek ma pewne wady: nie amortyzują stopy podczas chodzenia, co powoduje ból w nogach. Ponadto, stopy są podatne na urazy i ukąszenia.
Klapki czyli Flip-Flops i problemy ze stopami

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Klapki, japonki czy flip-flops: ten typ obuwia może mieć różne nazwy na całym świecie, ale problemy, które może powodować są wszędzie identyczne. Od starożytności obuwie to jest używane ze względu na wygodę, miękkość i przepuszczalność powietrza. Ten styl obuwia był także noszony przez kultury wschodnie i zachodnie: w Japonii, Egipcie, Grecji i Rzymie.

Obecnie na świecie bardzo popularne są klapki brazylijskie Havaianas. Bardzo lekkie, na gumowej podeszwie EVA. Firma odniosła międzynarodowy sukces ze względu na różnorodność modeli i kolorystykę.

Niezależnie od tego, skąd pochodzą i kto je nosi, klapki mogą być niekoniecznie najzdrowszym rodzajem obuwia.

Klapki – problemy wynikające z ich noszenia

1- Brak odpowiedniej amortyzacji przy chodzeniu

Przy robieniu kroku generuje się siła i odpowiedni nacisk. To podstawowe zasady fizyki. Co zatem mają wspólnego mają fizycy i klapki? Podczas chodzenia generuje się odpowiednia siła. Wpływa ona nie tylko na stopy, ale również na całe ciało.

bose stopy

Klapki nie są w stanie odpowiednio amortyzować nacisku przy chodzeniu, szczególnie gdy chodzi się po twardych powierzchniach, takich jak asfalt. Gumowa podeszwa nie jest wystarczająca, aby chronić stopy i podtrzymywać cały ciężar ciała.

Ponadto klapki mają całkowicie płaską podeszwę, co może doprowadzić do nabycia złych nawyków w chodzeniu. Często zdarza się, że ludzie noszący klapki, szurają nogami. W końcu buty ani nie pozostają na nogach, ani nie zapewniają właściwej stabilizacji stóp. Rezultatem mogą być postępujące bóle mięśni nóg, pleców i bioder.

2-Brak ochrony dla twoich stóp

Kolejna kwestia to całkowite odsłonięte stopy. Struktura klapek jest tak prosta i lekka, że nie zapewnia właściwej ochrony. Z tego powodu stopy są podatne na urazy, oparzenia, użądlenia i różne inne czynniki naturalne. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że zwykle chodzimy w nich latem.

Dodatkowo plaże, baseny i kluby to miejsca publiczne. Oznacza to zwiększone ryzyko kontaktu z mikroorganizmami. Ponieważ klapki nie zakrywają stóp, pozostawiają je całkowicie narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i bakterie.

masaż stóp

W bardziej ekstremalnych przypadkach takich jak nadmierna ekspozycja czy zbyt duży nacisk mogą wpływać na zakończenia nerwowe stopy. Może to powodować problemy w układzie nerwowym, w regulacji termicznej organizmu oraz wpływać na ogólne samopoczucie.

3-Choroby skóry i grzybica

Niektóre choroby występują częściej latem niż zimą. Najcieplejsza pora roku jaką jest lato, zwiększa ryzyko ich występowania. Z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce, wilgotność i występowanie miejscowych mikroorganizmów w niektórych regionach, nasze stopy są narażone na niebezpieczeństwo.

Kolejnym klasycznym problemem latem jest wzrost grzybów, którym sprzyja wysoka wilgotność. Przypadki te mnożą się w upalne dni. Jednak specjaliści nie zawsze zgadzają się co do stwierdzenia, że noszenie japonek sprzyja grzybicy stóp.

Niektórzy specjaliści faworyzują stosowanie klapek w lecie, ponieważ zapewniają one wentylację stóp. Według nich, noszenie klapek jest korzystne, ponieważ stopy się nie pocą i zapobiega to przed bezpośrednim kontaktem z drobnoustrojami żyjącymi w piasku.

grzybica stóp

Inni naukowcy nie polecają noszenia klapek, ponieważ narażają stopę na różne mikroorganizmy obecne w wodzie i piasku. Potwierdzają również ryzyko zachorowania na raka skóry z powodu nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Biorąc pod uwagę, że głównym celem obuwia jest zapewnienie należytej ochrony i podparcia, klapki plażowe zawodzą i nie spełaniają tych wymogów.

Zachowując odpowiednią higienę i stosując preparaty z filtrem przeciwsłonecznym możemy cieszyć się latem bez zbytniego narażania naszych stóp.

To może Cię zainteresować ...
Piękne stopy – oto 7 cennych porad
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Piękne stopy – oto 7 cennych porad

Posiadanie tak cennej ozdoby na lato, jaką są piękne stopy może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. Poznaj naturalne kuracje, które przywrócą im mięk...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.