Kiełki: korzyści, zagrożenia i przygotowanie

Kiełki mają wysoką gęstość odżywczą a zarazem mniejszą ilość składników antyodżywczych, co ułatwia wchłanianie dostarczanych przez nie związków. Dziś nauczymy Cię, jak je wyhodować.
Kiełki: korzyści, zagrożenia i przygotowanie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiełki to rodzaj spożywczych produktów roślinnych, które wyróżniają się niewielkimi rozmiarami. Można je uprawiać w domu i dostarczają niezbędnych składników odżywczych, które sprzyjają zdrowiu. Dlatego powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym pokarmie.

Zanim zaczniemy, musimy jednak podkreślić znaczenie włączenia pokarmów roślinnych do codziennej diety. Produkty te muszą stanowić podstawę odżywiania, gdyż ich spożycie przynosi udowodnione korzyści. Wskazane jest spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw dziennie. Kiełki mogą być świetną opcja na wzbogacenie i urozmaicenie smaków.

Jak wyhodować kiełki w domu?

Aby wyhodować domowe kiełki tak, by nadawały się do spożycia, musisz postępować w następujący sposób.

Potrzebne materiały

  • Torba do kiełkowania.
  • Nasiona
Garść kiełków
Nasiona na kiełki muszą być nawodnione i nasłonecznione, aby aktywować chlorofil.

Kiełkowanie krok po kroku

Ważne jest zachowanie higieny podczas całego procesu, aby uniknąć namnażania się szkodliwych bakterii. Z tego powodu zaleca się dezynfekcję torebek do kiełkowania przed użyciem.

W pierwszym kroku należy namoczyć nasiona lub ziarna, a także dokładne je umyć. w ten sposób wyeliminujesz wszelkiego rodzaju pozostałości, które mogą znajdować się na powierzchni nasion. Następnie musisz je umieścić w misce ze świeżą wodą mineralną, aby uzyskać odpowiednie nawilżenie.

Muszą pozostawać namoczone przez co najmniej 12 godzin. Po upływie czasu odsączamy nasiona i umieszczamy w szklanym pojemniku, który następnie przykrywamy ściereczką lub gazą.

Trzeba pamiętać w tym momencie, aby nie zamykać pojemnika całkowicie, aby zapewnić wymianę gazową.  Ponadto lekkie nachylenie pojemnika zapewni optymalną wilgoć.

Od tego momentu na uzyskanie kiełków trzeba będzie poczekać od 3 do 5 dni, trzymając pojemnik w ciepłym miejscu, w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Gdy rozpocznie się proces kiełkowania, pojemnik należy wystawić na działanie promieni słonecznych, aby aktywować chlorofil kiełkujących roślin, zwiększając w ten sposób ich zielony kolor.

W celu konserwacji najlepiej przechowywać je w zamkniętym i hermetycznym pojemniku, który znajduje się w chłodnym miejscu. Przed spożyciem koniecznie przepłucz kiełki czystą wodą.

Z jakich roślin można uzyskać kiełki?

Można doprowadzić do kiełkowania dowolnego materiału siewnego nadającego się do spożycia przez ludzi. Najczęściej jednak wykorzystuje się do tego procesu rośliny strączkowe, takie jak soczewica, fasola i groch. Te gatunki gwarantują najlepszy smak podczas ich spożywania.

W rzeczywistości bardzo często kiełkuje się również soję, czerwoną kapustę, soczewicę, brokuły i rukiew wodną. Musisz tylko zdobyć nasiona warzyw i krok po kroku postępować zgodnie z wyżej wymienionym procesem.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule: Zalety tajskiej kuchni

Zalety i korzyści, jakie oferują kiełki

Hodowanie domowych kiełków ma wiele zalet. Po pierwsze, łatwo je zrobić, co przyczynia się do samowystarczalności, zmniejszając w ten sposób ślad ekologiczny. Z drugiej strony domowe kiełki wychodzą znacznie taniej niż kupowanie tych samych produktów na rynku.

Z żywieniowego punktu widzenia spożywanie kiełków wiąże się z lepszym stanem zdrowia, ze względu na stężenie antyoksydantów. Według badań opublikowanych w Trends in Pharmacological Sciences regularne spożywanie tych składników zmniejsza produkcję wolnych rodników, zapobiegając patologiom.

Z drugiej strony musimy podkreślić obecność witaminy C w wielu gatunkach kiełków. Jest to składnik odżywczy, który, jak wykazano, może poprawiać funkcje odpornościowe. Dlatego zaleca się jego codzienne spożywanie, aby zapobiec rozwojowi chorób zakaźnych.

Na koniec należy zauważyć, że kiełki mają mniejszą ilość składników antyodżywczych, dzięki czemu przyswajanie pierwiastków, z których się składają, przebiega bardziej efektywnie. Zmniejsza to na przykład ryzyko złego wchłaniania żelaza.

Według badań opublikowanych w The Medical Clinics of North America, niezaspokojenie zapotrzebowania na składniki odżywcze prowadzi do anemii.

Możesz być również zainteresowany tym tematem: Uprawa ziemniaków w domu – samouczek dla początkujących

Możliwe zagrożenia

Główne zagrożenia związane z konsumpcją kiełków wiążą się z metodami ich pozyskiwania. Jeśli nie przeprowadzisz właściwie czynności higieniczno-dezynfekcyjnych, mogą namnażać się niebezpieczne dla zdrowia bakterie, takie jak Salmonella.

W rzeczywistości dolegliwości związane ze spożywaniem kiełków hodowanych w domu, dotyczą głównie przewodu pokarmowego. Dlatego zaleca się, aby zmaksymalizować środki ostrożności w tym zakresie.

Ból brzucha
Przestrzegaj niezbędnej higiena kiełków, aby uniknąć wymiotów i biegunki, które zaburzają pracę jelit.

Jak wykorzystać kiełki w kuchni?

Kiełki można spożywać na surowo lub gotować. W pierwszym przypadku można je dodawać do sałatek lub dań na zimno,. Natomiast jeśli zdecydujesz się na gotowanie, możesz z nich przygotować dania smażone, wegetariańskie, a nawet zupy i kremy warzywne.

Stanowią również doskonałe uzupełnienie dań z ryżu lub komosy ryżowej.

Kiełki: zdrowa opcja

Jak mogliśmy się przekonać,  kiełki stanowią doskonałą opcję włączenia większej ilości pokarmów roślinnych do diety. Oczywiście nie są pozbawione ryzyka, dlatego zaleca się zachowanie ekstremalnych środków ostrożności, jeśli hodujesz je w domu.

Możesz je również kupić gotowe w supermarkecie, choć w ten sposób nie zmniejszysz śladu ekologicznego, i będzie cię to drożej kosztować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Poprac P, Jomova K, Simunkova M, Kollar V, Rhodes CJ, Valko M. Targeting Free Radicals in Oxidative Stress-Related Human Diseases. Trends Pharmacol Sci. 2017 Jul;38(7):592-607. doi: 10.1016/j.tips.2017.04.005. Epub 2017 May 24. PMID: 28551354.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • DeLoughery TG. Iron Deficiency Anemia. Med Clin North Am. 2017 Mar;101(2):319-332. doi: 10.1016/j.mcna.2016.09.004. Epub 2016 Dec 8. PMID: 28189173.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.