Kichanie - co możesz zrobić, aby je sprowokować?
Kichanie to mimowolna reakcja polegająca na nagłym wydaleniu powietrza przez nos i usta. Występuje, gdy występuje jakiś rodzaj podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła. To sposób na złagodzenie podrażnień organizmu.
Kichanie rzadko jest oznaką problemu zdrowotnego. Jego funkcją jest eliminowanie elementów drażniących, którymi mogą być wirusy, alergeny, a nawet drobne cząsteczki zanieczyszczeń. W każdym razie ta reakcja jest zwykle silna i nagła.
Wbrew temu, co myśli wiele osób, zdarzają się sytuacje, w których kichnięcie nie pojawia się spontanicznie. Osoba odczuwa dyskomfort i chęć kichania, ale nie udaje jej się to zrobić.
Jednak, jak zobaczysz w tym artykule, istnieją sposoby na sprowokowanie tej reakcji, jeśli nie pojawi się ona sama.
Co powoduje kichanie?
Istnieje kilka elementów, które mogą powodować kichanie. Na ogół występuje, gdy jakieś ciało obce dostanie się do nosa i powoduje podrażnienie. To stymuluje nerw trójdzielny, który wysyła sygnał do mózgu, a następnie odczuwa się potrzebę kichania.
Kichanie obejmuje mięśnie przepony, klatki piersiowej, gardła i żołądka. Zwykle jest wywoływane przez co najmniej jeden z następujących czynników:
- Alergie. Jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, wywoływana przez pyłki, kurz, pleśń, łupież itp.
- Grypa lub przeziębienie. Grypa powoduje podrażnienie błony śluzowej gardła, co prowadzi do częstego kichania.
- Wyzwalacze środowiskowe. Niektórzy reagują alergią na elementy otoczenia. Wyzwalacze to kurz, zanieczyszczenia, przyprawy, suche powietrze itp.
- Nagła ekspozycja na słońce. Wierz lub nie, ale ma to podłoże genetyczne. W tym przypadku na światło słoneczne reaguje się kichnięciem, które nazywa się „fotycznym kichnięciem”.
- Zespół odstawienia. Odstawienie niektórych leków może powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i może prowadzić do częstszego kichania.
- Kortykosteroidy. Kiedy te leki są wdychane, często powodują kichanie.
Kichanie – sposoby na sprowokowanie
Kiedy chcesz kichnąć i ci się to nie udaje, pojawia się bardzo nieprzyjemne uczucie. To denerwujące uczucie mrowienia i istnieje pilna chęć pozbycia się go. W takim przypadku istnieje kilka sposobów na sprowokowanie kichnięcia. Oto niektóre z nich:
1. Machanie chusteczką przed nosem lub w środku
Aby to zrobić, wystarczy zwinąć chusteczkę, aby powstała końcówka. Bardzo ostrożnie włóż tę końcówkę do wnętrza nozdrza i przesuń ją trochę. Może to stymulować nerw trójdzielny i powodować kichanie.
2. Wąchanie niektórych substancji
Innym skutecznym sposobem na wywołanie kichnięcia jest wąchanie aromatu silnych substancji. Niektóre przyprawy są do tego idealne: czarny pieprz w proszku, kminek, mielony czerwony pieprz i papryka lub kolendra to tylko kilka. Intensywne perfumy również mogą działać.
Żaden z nich nie powinien być jednak absorbowany z bliska, ale z bezpiecznej odległości.
Może Cię również zainteresować ten artykuł: Ból w klatce piersiowej przy kaszlu – co go powoduje?
3. Wyrywanie włosów z brwi lub nosa
Chociaż może się to wydawać niezwiązane, prawda jest taka, że usunięcie włosów z brwi może wywołać kichanie. Dzieje się tak, ponieważ w tym obszarze znajdują się zakończenia nerwowe, które mogą stymulować nerw nosowy. Czasem wystarczy usunąć tylko jeden włos, a czasem czynność powtórzyć z innym włosem.
4. Patrzenie na jasne światło może wywołać kichnięcie
Sekretem jest patrzenie w kierunku jasnego światła, ale nagle … Aby to zrobić, możesz pozostać w ciemnym miejscu lub zakryć oczy na kilka minut, a następnie spojrzeć bezpośrednio w światło lub słońce. Jest to skuteczne nawet u jednej trzeciej osób.
5. Oddychanie zimnym powietrzem może wywołać kichanie
Celem jest zassanie bardzo zimnego powietrza i zrobienie tego głęboko. Jeśli na zewnątrz jest zimno, po prostu wyjdź na zewnątrz i weź oddech tego powietrza. Jeśli nie, możesz również otworzyć lodówkę i wdychać z niej zimne powietrze.
Można również wziąć gorący prysznic, a następnie wystawić głowę i zaczerpnąć powietrza, aby to zrobić.
6. Masaż lub pocieranie nosa
Inną alternatywą dla wywołania kichania jest masowanie podniebienia językiem. Działanie to stymuluje nerw trójdzielny i pomaga kichać. Aby to zrobić, po prostu podnieś czubek języka, oprzyj go o podniebienie i cofnij jak najdalej.
Grzbiet nosa można również masować palcami. Lekko naciskać w dół, aż pojawi się uczucie mrowienia. Po tym najprawdopodobniej nastąpi kichnięcie.
Przeczytaj też: 4 domowe sposoby na wzmocnienie płuc
7. Zjedz czekoladę lub wypij trochę napoju gazowanego
Chociaż nie wiadomo dlaczego, prawda jest taka, że gorzka czekolada z dobrą koncentracją kakao może wywołać kichanie. Wystarczy po prostu zjeść kawałek. Działa to jednak najlepiej dla osób, które rzadko jedzą czekoladę.
Dobrym rozwiązaniem są również napoje gazowane. Czasami samo ich wąchanie wywołuje kichnięcie. Innym razem trzeba trochę pić. Napoje te zawierają dwutlenek węgla i ten składnik zwiększa chęć kichania.
8. Inne sposoby na wywołanie kichnięcia
Są inne sposoby na wywołanie kichania: łaskotanie nosa piórkiem lub wyrywanie włosów z nozdrzy. Efekt jest zwykle natychmiastowy. Możesz także odrzucić głowę do tyłu, zwłaszcza gdy masz zamiar kichnąć.
Żucie gumy do żucia, zwłaszcza gumy do żucia, również działa. Jeśli żadne z powyższych nie działa, możesz spróbować włożyć nos do miski z ciepłą wodą na kilka sekund. Następnie odchyl głowę do tyłu. Udawanie kichania czasami powoduje również prawdziwe kichnięcie.
Każdy jest inny, nawet jeśli chodzi o kichanie
Kiedy pojawia się kichanie, najlepszą rzeczą do zrobienia jest zakrycie ust i nosa ramieniem, jeśli nie masz pod ręką chusteczki. Jeśli osoba zakrywa nos dłonią, najlepiej po kichnięciu umyć ręce wodą z mydłem.
Każda osoba jest inna, więc techniki mają różne stopnie skuteczności. Niektóre działają lepiej niż inne. Najlepiej jest dowiedzieć się, która metoda jest najskuteczniejsza w każdym indywidualnym przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bhutta MF, Maxwell H (2008). Sneezing induced by sexual ideation or orgasm: an under-reported phenomenon. J R Soc Med, 101(12):587-91. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625373/
- García J (2005). El estornudo. Revisión de su etiología y fisiopatología. Revista Neurológica, 41(10): 615-621. Disponible en: https://neurologia.com/articulo
- García J (2006). Reflejo fótico de estornudo o síndrome de estornudos heliooftálmicos incoercibles autosómico dominante. Servicio de neurología. Hospital Universitario Virgen Macarena Sevilla, 21(1): 23-33. Disponible en: https://medes.com/publication/23618
- Mangot A, Trivedi S, Pandey A, et al (2015). Psychogenic sneezing. J Neurosci Rural Pract, 6(2):282-3. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387836/
- Waizel J, Waizel S (2015). El estornudo. Fisiología, mitos, tradiciones, etnomedicina y plantas con propiedades estornutatorias. In Anales de Otorrinolaringología Mexicana, 60(3):179-193. Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=60359