4 domowe sposoby na wzmocnienie płuc

Niektóre rośliny lecznicze mają właściwości związane z poprawą czynności płuc. Jednak dowody na ich bezpieczeństwo i skuteczność pozostają ograniczone. Tutaj opowiemy o nich więcej.
4 domowe sposoby na wzmocnienie płuc
Grecia Morillo

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Grecia Morillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W dzisiejszych czasach coraz ważniejsze staje się wzmocnienie płuc. Tak wiele czynników może zagrażać zdrowiu naszego układu oddechowego, od zanieczyszczenia środowiska po infekcje różnymi wirusami.

W związku z tym bardzo ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia, aby chronić nasze płuca. Ponadto regularne badania kontrolne pomogą zapobiegać chorobom i innym dolegliwościom.

Możesz także wypróbować naturalne środki, które do pewnego stopnia pomogą wzmocnić Twoje płuca. Mówimy tutaj o preparatach ziołowych, które według medycyny naturalnej mają korzystnie wpływać na układ oddechowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich wszystkiego.

Dlaczego tak ważne jest wzmocnienie płuc?

Jak wiadomo, płuca są częścią układu oddechowego. Znajdują się wewnątrz klatki piersiowej, chronione żebrami i znajdują się po obu stronach serca. Układ oddechowy odpowiada za transport powietrza, które zawiera O2, z powietrza na zewnątrz nas – do krwi.

W szczególności funkcja płuc polega na przeprowadzaniu wymiany gazowej z krwią. W tym celu pęcherzyki są w bliskim kontakcie z naczyniami włosowatymi.

Jednak przez całe życie na jakość wymiany gazowej wpływają różne czynniki. Wynika to na przykład z zanieczyszczenia z zewnątrz, czy też z niezdrowych nawyków, np. palenia, nie mówiąc już o infekcjach dróg oddechowych (przeziębienia i przypadki grypy).

Wzmocnienie płuc pomoże im lepiej spełniać swoją funkcję, co z kolei wpłynie na poprawę naszego ogólnego stanu zdrowia, gdyż tlen łatwiej dotrze do tkanek, a narządy będą lepiej funkcjonować.

Naturalne środki wzmacniające płuca

Jest kilka wyjaśnień dotyczących naturalnych środków na wzmocnienie płuc. Po pierwsze, nie są lekiem pierwszego rzutu w przypadku chorób, dlatego należy je traktować jako uzupełnienie zdrowego stylu życia.

Z drugiej strony są to środki, których bezpieczeństwo i skuteczność są ograniczone i nie zawsze jasne. W związku z tym, należy je stosować ostrożnie, zwłaszcza gdy choroba już istnieje lub jeśli przyjmujesz leki, które mogą wchodzić w interakcje. W takich przypadkach konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i omówienie zamiaru wypróbowania tego rodzaju środków zaradczych.

1. Napary z eukaliptusa

Herbata eukaliptusowa.

Eukaliptus jest jedną z najczęściej używanych roślin, która pomaga wzmocnić narządy układu oddechowego, ze względu na swój mentolowy aromat. Pozwala na maksymalne otwarcie oskrzeli, a tym samym na doskonały dopływ powietrza.

W rzeczywistości badania opublikowane w przeglądzie medycyny alternatywnej wyjaśniają, że inhalacja parowa z eukaliptusa przynosi korzyści w przypadku objawów takich chorób, jak zapalenie oskrzeli, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Wynika to z jego aktywnego związku, 1,8-cineolu, który ma działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko wielu bakteriom, w tym Mycobacterium tuberculosis i Staphylococcus aureus.

Składniki do przygotowania remedium

  • 2 łyżki liści eukaliptusa – 20 gram
  • 8 filiżanek wrzącej wody – 2 litry.

Przygotowanie

  • Najpierw zagotuj wodę, a następnie dodaj liście eukaliptusa. Następnie przykryj garnek, aby lecznicze właściwości liści skoncentrowały się w wodzie.
  • Zdejmij miksturę z wrzenia i przelej ją do miski lub pojemnika, uważając, aby się nie poparzyć. Zacznij wdychać opary mentolu z tych liści przez kilka minut. Szybko poczujesz poprawę oddychania. Wiele osób zakrywa głowę ręcznikiem, kiedy to robią, ale uważaj, aby zamknąć oczy.
  • Kiedy poczujesz duszność, a także inne problemy związane z płucami, czy to z powodu astmy, czy chorób zatok, i zawsze po uprzedniej rozmowie ze specjalistą, powtórz ten proces.

2. Kasztanowiec

Mówi się, że kasztanowiec może służyć jako środek wzmacniający płuca. Wynika to w dużej mierze z zawartości substancji zwanej escyną, obecnej w jej ekstraktach. Według informacji w Medycynie Doświadczalnej i Terapeutycznej escyna działa przeciwzapalnie.

Składniki

  • 1 łyżeczka kasztanowca – 5 gramów.
  • 1 szklanka wrzącej wody – 250 ml.

Przygotowanie

  • Na początek dodaj kasztanowca do kubka wrzącej wody. Następnie pozwól mu osiąść na dnie i na koniec przystąp do odcedzenia otrzymanej cieczy.
  • Wskazane jest stosowanie kuracji 2 do 3 razy w tygodniu, jeśli cierpisz na jakiekolwiek zaburzenia oddychania, takie jak między innymi astma, kaszel lub zapalenie oskrzeli. Oczywiście nie zapomnij skonsultować się ze specjalistą w przypadku jakichkolwiek objawów, które mogą się pojawić.

3. Korzeń lukrecji

Napar z kopru włoskiego i lukrecji.
Połączenie naturalnych środków wykrztuśnych, takich jak lukrecja i koper włoski, sprzyja wydalaniu śluzu i łagodzeniu kaszlu.

Ten naturalny środek może pomóc złagodzić podrażnienia dróg oddechowych. Ponadto, jak szczegółowo opisano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Acta Pharmaceutica Sinica B , ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe.

Niezbędne składniki

  • 1 kawałek korzenia lukrecji
  • 1 szklanka wody – 250 ml

Przygotowanie

  • Najpierw podgrzej wodę, a gdy zacznie się gotować, dodaj kawałek korzenia lukrecji i pozwól mu się parzyć przez 5 minut. Następnie odcedź i po kilku minutach przystąp do picia.
  • Ten środek nie jest na ogół zalecany osobom z nadciśnieniem. Powodem tego jest to, że lukrecja może faktycznie pogorszyć ten stan. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze konsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich objawów, na które możesz cierpieć.

Dowiedz się więcej o lukrecji tutaj: Jak zrobić syrop na kaszel z 5 domowych składników

4. Liście laurowe

Nie ma zbyt wielu badań łączących stosowanie liści laurowych ze zdrowiem płuc. Jednak w kulturze popularnej od lat stosowane są jako środek na rzucenie palenia i łagodzenie podrażnień dróg oddechowych.

Warto jednak zauważyć, że istnieją dowody na potencjał przeciwutleniający i przeciwzapalny liści laurowych. Może to pomóc w wyjaśnieniu ich korzystnego wpływu na zdrowie układu oddechowego.

Składniki

  • 2 liście laurowe
  • 1 szklanka wody, 250 ml
  • 1 łyżka wiciokrzewu, 10 gram

Przygotowanie

  • Na początek podgrzej wodę, aż się zagotuje. Następnie dodaj liście laurowe i wiciokrzew i gotuj na wolnym ogniu przez około 5 minut.
  • Na koniec wyłącz ogień, przykryj napar i pozwól mu się parzyć jeszcze przez 10 minut, aż osiągnie temperaturę odpowiednią do spożycia.
  • W przypadku osób mieszkających z palaczami wskazane jest spożywanie jednej filiżanki dziennie. Proces można powtarzać trzy razy w tygodniu. W ten sposób płuca zostaną wzmocnione, a to pomoże im pozostać zdrowym.

Inne sposoby na wzmocnienie płuc

Z pewnością możesz wypróbować niektóre z tych naturalnie występujących środków, aby poprawić czynność płuc. Jednak ze względu na brak dowodów należy ich używać oszczędnie i ostrożnie. Jeśli to możliwe, przed ich regularnym stosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Istnieją jednak również inne naturalne sposoby na wzmocnienie płuc. Wśród możliwych działań i środków weź pod uwagę następujące rady:

  • Unikaj palenia w jakiejkolwiek formie
  • Utrzymuj miejsca, w których mieszkasz lub pracujesz, wolne od kurzu
  • Nie używaj silnych detergentów ani środków dezynfekujących
  • Używaj masek podczas czyszczenia lub przy wysokim poziomie zanieczyszczenia
  • Nie używaj drewna opałowego, nie rób grilla ani nie spalaj śmieci
  • Wykonuj dużo ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sadlon, A. E., & Lamson, D. W. (2010, April). Immune-modifying and antimicrobial effects of eucalyptus oil and simple inhalation devices. Alternative Medicine Review.
  • Wang, H., Zhang, L., Jiang, N., Wang, Z., Chong, Y., & Fu, F. (2013). Anti-inflammatory effects of escin are correlated with the glucocorticoid receptor/NF-κB signaling pathway, but not the COX/PGF2α signaling pathway. Experimental and Therapeutic Medicine6(2), 419–422. https://doi.org/10.3892/etm.2013.1128
  • Wang L, Yang R, Yuan B, Liu Y, Liu C. The antiviral and antimicrobial activities of licorice, a widely-used Chinese herb. Acta Pharm Sin B. 2015;5(4):310–315. doi:10.1016/j.apsb.2015.05.005
  • Patrakar, R., Mansuriya, M., & Patil, P. (2012). Phytochemical and pharmacological review on Laurus Nobilis. INTERNATIONAL JOURNAL OF PHARMACEUTICAL AND CHEMICAL SCIENCES3(7), 255–258.
  • Krup et al., J. Pharmacological Activities of Turmeric (Curcuma longa linn): A Review. Homeop Ayurv Med 2013; 2: 4. http://dx.doi.org/10.4172/2167-1206.1000133
  • Chang-Mo O, In-Hwan O, Bong-Keun C, et al. Consuming green tea at least twice each day is associated with reduced odds of chronic obstructive lung disease in middle-aged and older korean adults. The Journal of Nutrition. 2018; 148(1): 70–76.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.