Kefir wodny: poznaj jego zalety, wykorzystanie i przepis

Kefir wodny: poznaj jego zalety, wykorzystanie i przepis

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kefir wodny to fermentowany napój, który może pomóc Ci ochronić Twój organizm. Nie przegap tego przepisu, który pomoże Ci go wykonać krok po kroku!

W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca większą uwagę na zdrową i zrównoważoną dietę. Nie dziwi nas, gdy słyszymy ludzi rozmawiających o wartościach odżywczych lub przykładających wagę do tego, co jedzą.

Rozszerzyliśmy nawet nasz zasób słownictwa, aby być w stanie prowadzić takie konwersacje. Być może słyszałaś kiedyś, że istnieje coś takiego jak kefir wodny, ale czy wiesz, co to dokładnie jest?

Czytając dzisiejszy artykułu poznasz najistotniejsze informacje na temat kefiru wodnego, od jego wykorzystania po sposób jego przygotowania w zaciszu własnego domu! Nie możesz tego przegapić!

Czym jest kefir wodny?

To napój fermentowany przez kultury mikrobakterii noszących tą samą nazwę, znanych także jako SCOBY (symbiotyczna kolonia drożdży i bakterii).

Kefir wodny w słoikach
Kefir wodny przyrządza się wytwarzając kulturę bakterii, które przeprowadzają fermentację.

Innymi słowy jest to kolonia bakterii mlekowych i octowych, drożdży i mikroorganizmów, które pracują symbiotycznie w mleku lub w wodzie, w zależności od tego, czy chcesz przyrządzić kefir mleczny czy kefir wodny, aby stworzyć sfermentowany napój.

Aby kefir był w stanie sfermentować wodę, musisz rozpuścić w niej składniki odżywcze, które zamienią ją w optymalne środowisko umożliwiające rozwój Twojej kultury mikrobów. Wyjaśnimy to bardziej szczegółowo opisując jak przygotować ten napój w domu.

Zalety i wykorzystanie kefiru wodnego

Z pewnością zastanawiasz się dlaczego warto pić kefir wodny. W dalszej części artykułu poznasz jego główne zalety i wykorzystanie:

1. Działanie probiotyczne

Kefir wodny, podobnie jak kefir mleczny i jogurt, zawiera żywe mikroorganizmy, które poprawiają przemianę materii, pomagając tym samym zwalczać powolne trawienie.

Kobieta układająca serce z dłoni na brzuchu
Kefir i inne fermentowane produkty to, podobnie jak jogurt, doskonałe probiotyki.

Ponieważ jest to produkt fermentowany, jest pełen mikroorganizmów, które wpływają korzystnie na stan Twojego mikrobiomu.

2. Poprawa flory bakteryjnej w jelitach

Zwiększając liczbę bakterii mlekowych w jelitach poprawiasz stan swojej flory jelitowej oraz pomagasz organizmowi usuwać patogeny. Dzięki temu możesz cieszyć się lepszym zdrowiem jelit.

3. Właściwości antybakteryjne

Niektóre badania sugerują, że probiotyki zawarte w kefirze, między innymi  Lactobacillus kefiri, są w stanie hamować namnażanie się różnych bakterii w ciele, takich jak SalmonellaE. coli, i Helicobacter pylory. Z kolei węglowodan “kefiran” pochodzący z kefiru ma również właściwości antybakteryjne.

4. Może obniżać poziom cholesterolu

Cholesterol
Naukowcy badają wpływ kefiru na poprawę profilu lipidowego.

Nie ma obecnie zbyt wielu badań na ten temat, jednak niektóre dane sugerują, że ten napój może poprawiać lub wspomagać kontrolę poziomu złego cholesterolu w organizmie.

5. Nawodnienie organizmu

Kefir wodny to napój izotoniczny. Oznacza to, że doskonale sprawdza się do nawadniania organizmu. Poza tym można spokojnie włączyć go do diet odchudzających, ponieważ zawiera niewiele kalorii.

Przepis na kefir wodny

Kryształy kefiru, inaczej jego granulki, mają bezsmakową i żelową teksturę, podobną odrobinę do kalafiora. Granulki kefiru mlecznego są bardziej białe. Z kolei granulki kefiru wodnego są przeźroczyste.

Granulki kefiru
Granulki kefiru zawierają bakterie mlekowe niezbędne do fermentacji.

Musisz znać tą różnicę, aby wykorzystać właściwe kultury bakterii do fermentacji napoju, który chcesz przyrządzić. Zobaczmy jak możesz przygotować ten napój:

Składniki

  • 1 litr wody mineralnej
  • 3 łyżki stołowe cukru trzcinowego
  • 1/2 cytryny (opcjonalnie)
  • 3 czubate łyżki stołowe granulek kefiru wodnego

Przyrządy

  • Duży szklany pojemnik z szerokim otworem i szklaną lub plastikową przykrywką (nie metalową)
  • Drewniana łyżka

Przygotowanie

  1. Na samym początku wlej litr wody do szklanego pojemnika.
  2. Następnie dodaj ziarenka kefiru, cukier, a jeśli chcesz mieć odrobinę smaku, również sok z cytryny.
  3. Wymieszaj wszystko porządnie drewnianą łyżką. Możesz również zakręcić pojemnik i nim potrząsnąć.
  4. Następnie odstaw mieszankę na dwa lub trzy dni miejsce z temperaturą pokojową (od 15 do 30 stopni Celsjusza lub od 59 do 86 stopni Fahrenheita). W trakcie procesu fermentacji ziarenka kefiru zjedzą cukier i stworzą kwasy organiczne, doprowadzając do fermentacji wody.
  5. Rozkoszuj się smakiem tego napoju i jego wspaniałymi właściwościami!

Ogólne informacje o kefirze wodnym

  • Jeżeli porządnie zawekujesz ten fermentowany napój, będziesz mogła cieszyć się jego właściwościami nawet przez rok.
  • Po otwarciu powinnaś przechowywać go w lodówce.
  • Ponieważ kefir wodny nie zawiera nabiału, doskonale nadaje się dla osób cierpiących n nietolerancję laktozy i alergie pokarmowe.

Sama widzisz, że kefir wodny możesz z łatwością przygotować we własnym domu. Może sama spróbujesz, aby móc cieszyć się jego cennymi składnikami odżywczymi. Aby uzyskać więcej informacji o kefirze i jego właściwościach skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Poza tym polecamy dowiedzieć się od niego, czy w Twoim przypadku poleca picie kefiru, zwłaszcza jeśli masz jakieś alergie lub problemy zdrowotne, które mogłyby się przez to pogłębić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oak SJ., Jha R., The effects of probiotics in lactose intolerance: a systematic review. Crit Rev Food Sci Nutr, 2019. 59 (11): 1675-1683.
  • Wischmeyer PE., McDonald D., Knight R., Role of microbiome, probiotics and dysbiosis therapy in critical illness. Curr Opin Crit Care, 2016. 22 (4): 347-53.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.