Właściwości zdrowotne cytryn i wykonane z nich remedia

Właściwości zdrowotne cytryn i wykonane z nich remedia

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Właściwości zdrowotne cytryn wspomagają trawienie i stymulują działanie wątroby. Między innymi ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, co chroni przed formowaniem się kamieni nerkowych.

Cytryny należą do grupy owoców znanych jako cytrusy. Są powszechnie cenione ze względu na korzystny wpływ, jaki wywierają na zdrowie. Nie wierzysz nam? W takim razie koniecznie przeczytaj dzisiejszych artykuł i poznaj właściwości zdrowotne cytryn.

Właściwości zdrowotne cytryn

Cytryna, znana ze swojego smaku i wykorzystywana w kuchniach na całym świecie, pochodzi (co dość logiczne) z drzewka cytrynowego, wieloletniego i aromatycznego drzewa z rodziny cytrusów. Pierwotnie była uprawiana jedynie w Azji, zaś obecnie rośnie w obszarach z klimatem tropikalnym i podzwrotnikowym.

Cytryny zawierają duże stężenie witaminy C i kwasu cytrynowego, co wpływa bezpośrednio na ich właściwości. Poza tym znajduje się w nich spora dawka potasu, wapnia, fosforu i magnezu.

Wykorzystuje się je zarówno w słodkich, jak i wytrawnych potrawach. Przydają się również do wykonywania napojów. Oprócz tego sok z cytryn można wykorzystywać do oczyszczania wody i niedopuszczenia do rozwoju niektórych mikroorganizmów.

Dzięki temu cytryny sprawdzają się doskonale jako naturalne lekarstwa. Liście z drzewka cytrynowego można wykorzystywać do nadawania pięknego zapachu pokojom i meblom. Z kolei drewno jest cenione jako surowiec do produkcji szafek

Ale czy znasz najważniejsze właściwości zdrowotne cytryn?

Właściwości zdrowotne cytryn: 6 przykładów

1. Działają jako środek antyseptyczny i dezynfekujący

Owoc ten jest uznawany za naturalny środek antyseptyczny, który można wykorzystywać do odkażania ran.

Herbata z cytryną
W cytrynach znajdują się aktywne czynniki antyseptyczne, które mają wiele zastosowań.

Chroni przed rozprzestrzenianiem się niszczących mikroorganizmów oraz pomaga przyspieszyć leczenie skóry.

2. Chronią układ krwionośny i krążenie krwi

Czy kiedykolwiek słyszałaś, że cytryna może chronić przed schorzeniami układu krążenia? Spożywanie cytryn dostarcza organizmowi wielu antyoksydantów, które dbają o zdrowie serca, wspomagają jego działanie i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Jednocześnie wspiera krążenie krwi, zmniejsza ciśnienie tętnicze i może chronić przed powstawaniem zakrzepów.

3. Chronią wątrobę, nerki, pęcherz i układ trawienny

Cytryna wspomaga trawienie i stymuluje działanie wątroby. Ułatwia między innymi usuwanie toksyn z organizmu, co chroni przed tworzeniem się kamieni nerkowych. Składniki odżywcze zawarte w cytrynach wzmacniają układ odpornościowy.

4. Zmniejszają ból stawów i stan zapalny

Kwas cytrynowy, podobnie jak inne składniki oleinowe, to środek przeciwzapalny i dezynfekujący. Z tego powodu olejek eteryczny z cytryny stanowi doskonały lek na zapalenie ścięgien, zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, dnę moczanową i reumatyzm. Oznacza to, że spożywanie cytryny pomaga zwalczać ból stawów.

5. Chronią skórę, włosy i paznokcie

Składniki obecne w cytrynach są używane w różnych kosmetykach. Działanie antyoksydacyjne typowe dla witaminy C stymuluje odnowę komórek, wytwarzanie kolagenu oraz dostarczanie wapnia.

Dzięki temu owoc ten pomaga walczyć ze starzeniem się skóry. Wzmacnia również paznokcie i włosy. Wystarczy nałożyć na nie zaledwie kilka kropli soku z cytryny. Nie zapomnij, aby spłukać go dużą ilością wody.

Cytryna nakładana miejscowo pomaga oczyszczać skórę, złuszcza ją oraz zwiększa jej blask. Wiemy, że stanowi doskonały środek do walki z przetłuszczającą się i szarą cerą dzięki działaniu, jakie wywiera na skórę.

Na koniec przygotowaliśmy dwa przydatne przepisy na naturalne remedia wykonane z wykorzystaniem cytryny.

Naturalne remedia z wykorzystaniem cytryn

Naturalne remedium na leczenie bólu gardła

Miód i cytryny
Połączenie miodu z cytryną sprawdza się dobrze w przypadku bólu i stanu zapalnego gardła.

Flawonoidy, antyoksydanty znajdujące się w cytrynach, pomagają zmniejszyć stan zapalny rozwijający się w gardle. Poza tym wykorzystywany w tym przepisie miód ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Składniki

  • Sok wyciśnięty z połowy cytryny
  • 1 łyżeczka miodu
  • 250 ml wody

Przygotowanie

Zagotuj wodę. Do kubka wlej sok z cytryny i miód. Dodaj ciepłą wodę, zamieszaj, i od razu wypij. Korzystaj z tego napoju tak często, jak tego potrzebujesz.

Naturalna maseczka na leczenie trądziku

Ta maseczka pomoże Ci skutecznie oczyścić skórę. Jednak zanim nałożysz ją na całą twarz przeprowadź test na mniej wrażliwym obszarze ciała, aby upewnić się, że nie jest zbyt agresywna.

Składniki

Przygotowanie

Umieść w kubku glinkę i sok z cytryny. Dodaj 2 krople miętowego olejku eterycznego i jedną kroplę olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Porządnie wymieszaj i nałóż maseczkę na czoło, nos oraz podbródek. Zostaw ją na kilka minut, a następnie zmyj letnią wodą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • Lis DM, Baar K. Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2019 Sep 1;29(5):526-531. doi: 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.