Kazeinian wapnia - charakterystyka i zastosowanie

Kazeinian wapnia to związek pochodzący z białka mleka. Czy znasz jego właściwości i zastosowania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
Kazeinian wapnia - charakterystyka i zastosowanie
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy wiesz co to jest kazeinian wapnia? To substancja pochodząca z białka mleka. Do czego służy? Dowiedz się więcej na jego temat.

Kazeinian wapnia to pochodna kazeiny o wysokiej wartości biologicznej. Stosowany jest jako suplement dla sportowców, szczególnie tych, którzy chcą rozbudowywać mięśnie.

Co to jest kazeinian wapnia?

Kazeinian wapnia to sól powstająca z białka mleka.

Kazeinian wapnia

Zasadniczo, proces jej powstawania katalizowany jest przez enzymy lub substancje takie jak ocet czy sok z cytryny, które obniżają kwasowość produktów mlecznych. W efekcie dochodzi do koagulacji i powstania kazeiny oraz podpuszczki.

Właściwości kazeinianu wapnia

Kazeinian wapnia składa się w 90% z białkaCo więcej, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, co daje mu wysoką wartość odżywczą. Do tego dostarcza dużo wapnia, ma mniej niż 1% tłuszczu, zawiera fosfor i siarkę, a przy tym nie stanowi źródła laktozy.

Kazeiniany są odporne na ciepło, nawet bardziej niż większość białek. Co więcej, reagują z wodą i tłuszczami, co czyni je dobrymi emulgatorami. Te cechy sprawiają, że sole te z powodzeniem wykorzystuje się w produkcji żywności.

Kazeinian wapnia i jego zastosowania

Najczęściej wykorzystuje się ten związek do produkcji suplementów dla sportowców, gdyż kazeina ma działanie antykataboliczne, co zapobiega degradacji mięśni.

Przygotowywanie napoju z kazeinianu

Jest przyswajany powoli i podczas jego trawienia aktywuje się metabolizm aminokwasów i synteza białek. Daje to uczucie sytości.

Różne badania podają, że białko serwatkowe i kazeina generują poczucie sytości i pokrywają zapotrzebowanie na białko u pacjentów ze zwiększonym na nie zapotrzebowaniem.

Jako suplement diety, kazeinian wapnia wspomaga osoby trenujące siłowo i zorientowane na rozbudowę mięśni. Zaleca się spożywać go przed pójściem spać lub po treningu.

Nie należy jednak konsumować tej substancji bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Aby uzyskać efekty, trzeba zadbać także o odpowiednią dietę.

Zastosowanie w przemyśle spożywczym

Kazeiniany stosowane są w przemyśle jako konserwanty i dodatki. Sole te przedłużają przydatność do spożycia produktów, zwiększają ich wartość odżywczą i modyfikują konsystencję. Oto niektóre z produktów zawierających często kazeiniany:

  • Lody.
  • Ciastka.
  • Chleb.
  • Zupy instant.
  • Zabielacze do kawy.
  • Płatki śniadaniowe.
  • Wypieki i desery.
Lody

Podaż wapnia

Jako że kazeinian wapnia dostarcza minimalne ilości laktozy, może być konsumowany przez osoby z nietolerancją cukru mlecznego. Zapobiega on odwapnieniu kości i wzmacnia zęby.

Przeciwwskazania

Różne badania podają, że kazeina może powodować zapalenia i alergie u niektórych osób.

Alergia na kazeinę

Organizm alergików identyfikuje to białko jako niebezpieczną substancję i uwalnia histaminę w celu jej zneutralizowania. W efekcie pojawia się biegunka, drapanie w gardle, zatkany nos, pieczenie oczu i inne objawy.

Weganizm

Substancja ta pozyskiwana jest z mleka krowiego, więc nie nadaje się do spożycia przez wegan. Powinni oni też upewnić się, że nie ma jej w składzie zupek instant czy ciasteczek.

Co warto wiedzieć o kazeinianie wapnia?

Kazeinian wapnia to substancja powszechnie stosowana jako dodatek do żywności. Do tego, wielu sportowców spożywa go w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Pamiętaj jednak, by skonsultować się ze specjalistą przed włączeniem go do diety, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Weiss-Steider, B., Córdova, Y., Aguiñiga-Sánchez, I., Ledesma-Martínez, E., Domínguez-Melendez, V., & Santiago-Osorio, E. (2019). El caseinato de sodio y la caseína α inhiben la proliferación de la línea celular mieloide de ratón 32D clone 3 (32Dcl3) mediante el TNF-α. Biomédica39(2), 291-299.
  • Armendariz-Anguiano, A. L., Jiménez-Cruz, A., Bacardí-Gascón, M., & Pérez-Morales, M. E. (2010). Efectividad del uso de suplementos de proteína en entrenamientos de fuerza: Revisión sistemática. Archivos Latinoamericanos de Nutrición60(2).
  • Reyna, N., Moreno-Rojas, R., Mendoza, L., Parra, K., Linares, S., Reyna, E., & Camara-Martos, F. (2016). Using whey proteins and caseins as dietetic supplements in regulation of satiating effect of overweight women. NUTRICION HOSPITALARIA33(1), 47-53.
  • Caseinato de calcio: estructura, propiedades, obtención y usos. Disponible en: Lifeder.com

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.