Kawa - ile filiżanek można pić dziennie?
Aby kawa i zawarta w niej kofeina przynosiły organizmowi korzyści, należy pamiętać o tym, że należy je spożywać tylko w ograniczonych ilościach i w określonych porach. Dowiedz się z dzisiejszego artykułu ile filiżanek kawy można pić każdego dnia.
Nadmiar kofeiny jest szkodliwy
Kofeina ma pozytywny wpływ na ciało, jednak jej nadmiar może przynieść odwrotne do zamierzonych rezultaty, nawet u osób cieszących się dobrym zdrowiem.
Nadmiar kofeiny w organizmie może prowadzić m.in. do:
- Bezsenności
- Skurczy mięśni
- Arytmii
Choć jest to bardzo mało prawdopodobne, znaczna dawka kofeiny może przynieść nawet skutek śmiertelny, chociaż człowiek musiałby przyjąć ogromną jej ilość w bardzo krótkim czasie.
Ile jest kofeiny w jednej filiżance kawy?
Dokładną ilość kofeiny, jaką zawiera kawa, jest trudno określić ponieważ wskaźnik ten zależy od jakości ziaren oraz ilości wody użytej do przygotowania danej filiżanki napoju.
Szacuje się, że jedna filiżanka kawy zawiera średnio pomiędzy 50 a 400 mg kofeiny. Wiedząc, że skrajnie niebezpieczna dla człowieka dawka kofeiny to 10 gram, możemy założyć, że po wypiciu 25 filiżanek mocnej kawy pojawiłyby się bardzo poważne komplikacje.
Twoja waga a dozwolona ilość kawy
Wpływ kawy na organizm w dużej mierze zależy od wagi danej osoby.
- Osoby ważące poniżej 50 kg mogą borykać się z bardzo nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi wynikającymi ze spożycia dużej ilości kofeiny jeśli przyjmą 5-7 g kofeiny dziennie.
- U osoby ważącej powyżej 78 kg ten sam efekt pojawi się dopiero po spożyciu ok. 12 g kofeiny.
Kawa jest napojem przeznaczonym raczej dla osób dorosłych. Nie powinno się jej podawać dzieciom, między innymi dlatego, że mają one szybszy metabolizm i wpływ kawy na ich organizm jest dużo silniejszy.
- Objawy silnego przedawkowania kofeiny u dzieci występują po spożyciu 35 mg tej substancji na każdy kilogram ciała. Jest to jednak ilość, jakiej nawet dorosły człowiek nie przyjmuje w normalnych warunkach.
Kawa – jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia?
Zakłada się, że nie powinno się wypijać więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie. Wiele osób przekracza jednak regularnie ten bezpieczny limit.
Ciało każdego z nas oczywiście reaguje na kawę w inny sposób. Ważne jest jednak umieć rozpoznać objawy nadmiaru kofeiny w organizmie. Najczęstsze z nich to:
- Problemy z zasypianiem
- Zawroty głowy
- Bóle brzucha
- Rozdrażnienie
- Przyspieszone tętno
Inne naturalne środki, które mogą zastąpić kawę
Jeżeli chcesz mieć więcej energii albo móc się lepiej skoncentrować na pracy bądź nauce, kawa nie jest jedynym środkiem, który pomoże ci osiągnąć ten efekt.
Możesz sięgnąć po mały batonik czekoladowy, który nie tylko podwyższy twój poziom energii, ale również uaktywni wydzielanie takich substancji, jak endorfina i fenyloetyloamina, które wpływają na dobre samopoczucie.
Jeśli wolisz unikać czekolady, a potrzebujesz regularnej dawki energii, wykorzystaj właściwości zielonej herbaty, która nie tylko stymuluje ciało i umysł, ale również jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy.
Bez względu na to, czy sięgasz na co dzień po kawę, czy tez po inne środki stymulujące, pamiętaj, że jeśli staje się to koniecznością, twój organizm prawdopodobnie daje ci sygnał, że musisz się nieco zregenerować i odpocząć.
Nie uzależnij się
Picie kawy może być dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi i podwyższenie poziomu energii. Należy jednak pamiętać o tym, że długotrwałe lub nadmierne spożywanie kawy może mieć skutki uboczne dla zdrowia.
Kofeina to w rzeczywistości najszerzej stosowany legalny narkotyk na świecie. Tak, jak w przypadku wszystkich środków odurzających, regularne spożycie kofeiny może doprowadzić do uzależnienia.
Osoby uzależnione od kawy cierpią na zespół odstawienia, jeśli nie zażyją kofeiny w ciągu 24 godzin. Objawy, jakich doświadczają te osoby to bóle mięśni i głowy, zmęczenie fizyczne i problemy z koncentracją.Jeżeli zatem zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów, zastanów się czy przyczyną ich wystąpienia nie jest czasem fakt tymczasowego odstawienia kawy, do której twój organizm mocno przywykł.
Podsumowując, kawa może mieć bardzo korzystny wpływ na twoje samopoczucie, ale musisz pamiętać o tym, że nie możesz jej pić w zbyt dużych ilościach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Valenzuela AB., El café y sus efectos en la salud cardiovascular y en la salud materna. Rev Chil Nutr, 2010.
- Carreon CJ., Parsh B., How to recognize caffeine overdose. Nursing, 2019. 49 (4): 52-55.
- Andrade A., Sousa C., Pedro M., Fernandes M., Dangerous mistake: an accidental caffeine overdose. BMJ, 2018.