Kasza kukurydziana: poznaj to wspaniałe danie

Kasza kukurydziana to produkt spożywczy, który można wprowadzić w ramach zdrowej i zbilansowanej diety w celu zwiększenia spożycia węglowodanów i błonnika. Stanowi świetne uzupełnienie dla sportowców i osób prowadzących aktywne życie.
Kasza kukurydziana: poznaj to wspaniałe danie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Kasza kukurydziana to produkt, który charakteryzuje się zawartością niezbędnych składników odżywczych. Zapewnia wysokiej jakości energię i jest odpowiedni dla sportowców. Ponadto można go włączyć do menu zbilansowanej diety, o ile połączymy kaszę z innymi pokarmami, które zawierają wysokiej jakości białko i tłuszcz.

W tym artykule zobaczysz, co oferuje ci kasza kukurydziana. Nauczymy Cię, jak ją przygotowywać i jak w pełni wykorzystać jej potencjał. Pamiętaj, że podstawą dobrej diety jest różnorodność, dlatego nie zapomnij wprowadzić pokarmów ze wszystkich grup żywieniowych. Tylko wtedy będziesz w stanie zaspokoić codzienne potrzeby organizmu.

Jakie zalety ma kasza kukurydziana

Produkt ten wyróżnia się niską zawartością węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki nim będziesz cieszyć się energią niezbędną do wypełniania różnych funkcji życiowych. Dodatkowo ze względu na zawarte w kaszy węglowodany złożone, nie wpływa ona negatywnie na trzustkę. Podobnie, poziom glukozy we krwi po jej spożyciu pozostaje stabilny.

Jednocześnie kasza kukurydziana zawiera znaczną ilość błonnika. Potrzebujemy tej substancji do utrzymania jelit w zdrowiu i dobrym stanie. Jak wynika z badania opublikowanego w Central European Journal of Public Health, błonnik pomaga również w zmniejszaniu ryzyka zaparć.

Kasza kukurydziana wyróżnia się ponadto zawartością pewnych witamin, takich jak witamina A. Pełni ona decydującą funkcję, jeśli chodzi o zapewnienie utrzymania dobrego stanu wzroku, o czym świadczą najnowsze artykuły naukowe. Odpowiednia podaż tego składnika odżywczego przyczynia się do zmniejszenia zwyrodnienia plamki żółtej.

Na koniec warto zwrócić uwagę na zawartość potasu. Jest to składnik odżywczy, który, jak wykazano, neutralizuje działanie sodu, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Minerał ten ma duże znaczenie w diecie osób, u których występują pewne zmiany w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Bieganie
Sportowcy mogą stosować kaszę jako suplement odżywczy w swojej diecie.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Przygotowanie popcornu – dowiedz się jak to zrobić!

Jak spożywać kaszę kukurydzianą?

Są różne sposoby spożywania tego produktu, chociaż zwykle podaje się go w formie przystawki. Warto uzupełnić danie produktem zawierającym białka o wysokiej wartości biologicznej, jak np. mięso, ryby i jajka.

Jednocześnie ważne jest, aby zapewnić odpowiedni dodatek w postaci warzyw. Zawierają one niezbędne mikroelementy i przeciwutleniacze, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zapobiegają także przedwczesnemu starzeniu się.

Mamy jednak również możliwość przygotowania dania, w którym niekwestionowanym bohaterem jest sama kasza kukurydziana. Za chwilę nauczymy Cię, jak wykonać ten przepis.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: 4 wysokokaloryczne produkty wegańskie

Zupa z kaszy kukurydzianej

Zupa z kaszy kukurydzianej to odpowiednie pierwsze danie w diecie przygotowanej dla sportowców. Natomiast w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia najbardziej zalecaną rzeczą jest użycie produktu jako dodatku lub dekoracji. Jednak sportowcy mogą potrzebować większego spożycia węglowodanów.

Składniki

  • 8 łyżek kaszy kukurydzianej.
  • 5 szklanek bulionu z kurczaka.
  • 25 mililitrów oliwy z oliwek.
  • Jedna cebula.
  • Pół selera
  • 200 gramów szpinaku.
  • Kilka liści sałaty.
  • Jedna średnia marchewka.
  • Ząbek czosnku.
  • Pół łyżeczki gałki muszkatołowej.
  • Oregano.
  • Sól i pieprz.
  • Ser tarty do smaku

Przygotowanie

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić jest posiekanie warzyw, zarówno marchewki, selera, jak i cebuli. Posiekaj również szpinak i sałatę, upewniając się, że są pokrojone na drobne kawałki. Po wykonaniu tej czynności, należy przejść do przygotowania sosu z warzyw i oliwy, aby następnie dodać wywar drobiowy.

Podczas gotowania mieszaniny na średnim ogniu dodajemy mąkę kukurydzianą, od razu podnosząc temperaturę mieszanki i doprowadzając ją do wrzenia. Gdy już zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj przez co najmniej 15 minut, od czasu do czasu mieszając.

Upewnij się, że po zakończeniu gotowania warzywa są miękkie, w przeciwnym razie należy kontynuować proces jeszcze przez kilka minut. W tym momencie należy dodać sól i pieprz, a także oregano i starty ser.

Po dodaniu przypraw raz jeszcze doprowadź zupę do wrzenia, aby upewnić się, że smaki dobrze się połączyły. W tym momencie danie jest gotowe. Można je jednak spożywać zarówno na gorąco jak i  na ciepło.

Kasza kukurydziana
Zupa z kaszy kukurydzianej to zdrowe danie, którego włączenie do diety przyniesie ci korzyści dla zdrowia.

Kasza kukurydziana w Twojej diecie

Jak już wspomnieliśmy, kasza kukurydziana to produkt o wysokiej zawartości węglowodanów, który można wprowadzić w ramach zbilansowanej i zdrowej diety. Pamiętaj, aby dobrze dobierać dodatki, gwarantując pełne zaopatrzenie w składniki odżywcze, w których nie powinno zabraknąć tłuszczu ani białka.

Możesz przygotować kaszę jako przystawkę lub nawet jako pierwsze danie. Należy również pamiętać, że możesz ją zastosować jako substytut makaronu lub ryżu. Nie zapominaj jednak, że w grupie produktów o wysokiej zawartości cukru najczęściej spożywanymi powinny być rośliny strączkowe i bulwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hijova E., Bertkova I., Stofilova J., Dietary fibre as prebiotics in nutrition. Cent Eur J Public Health, 2019. 27 (3): 251-255.
  • Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary potassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
  • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.