Jeśli masz ciało ektomorficzne, nie przegap tych informacji

Ektomorfik to jeden z typów ciała zgodnie z klasyfikacją według kształtu. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli Twoja budowa odpowiada temu typowi.
Jeśli masz ciało ektomorficzne, nie przegap tych informacji
Elisa Martin Cano

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Elisa Martin Cano.

Ostatnia aktualizacja: 30 października, 2022

Ektomorficzny kształt ciała jest jednym z trzech istniejących typów budowy. Różnimy się między sobą pod tym względem. Nie wszyscy mamy sylwetkę o takim samym kształcie, nie identyfikujemy się też tylko z jedną z tych trzech typów. Jednak w zależności od tego, czy Twoje ciało jest ektomorficzne czy inne, pewne rodzaje diety i treningu pomogą Ci utrzymać je w formie.

Poniżej przedstawiamy kilka interesujących faktów, które musisz poznać, jeśli jesteś ektomorfikiem.

Jak wygląda ciało ektomorficzne?

Chociaż, jak powiedzieliśmy, nie wszystkie sylwetki są takie same, istnieją pewne podobne cechy, które mają osoby o tym samym typie ciała. Główne aspekty charakteryzujące ciało ektomorficzne to:

  • Szczupła sylwetka: osoby o tym typie ciała mają trudności z uzyskaniem zarówno tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej.
  • Długie, wąskie kości: zazwyczaj są to ludzie o wąskich biodrach i ramionach, niezbyt wysocy.
  • Bardzo szybki metabolizm: w życiu codziennym często identyfikujemy ich właśnie po tym. Są to ci ludzie, którzy mogą jeść dużo lub spożywać niezdrowe produkty, a mimo to nie przybierają na wadze.

Która dieta jest właściwa?

Pokarm dla ektomorfika.

To prawda, że tym ludziom trudno jest przybrać na wadze, nawet jeśli spożywają duże ilości jedzenia lub fast foody. Jednak ważne jest, aby nie rezygnowali ze zdrowego trybu życia. Pewien rodzaj diety nie tylko pomoże utrzymywać ciało ektomorficzne w zdrowiu. Może również pomóc uzyskać masę mięśniową i sprawność.

Ciało ektomorficzne pozwala jednak na nieco więcej luzu, jeśli chodzi o dietę. Dzieje się tak, ponieważ jego metabolizm działa bardzo szybko i spala większość przyjmowanych kalorii. Jednak ważne jest, aby osoby takie prowadziły kompletną dietę. Powinna opierać się na produktach bogatych w składniki odżywcze, a nie tylko w niezdrowe tłuszcze.

Jeśli chcesz przytyć, dieta powinna zawierać wysoki procent białka. W przybliżeniu, odpowiednie spożycie białka dla tego typu ciała to około 2 gramy białka na kilogram wagi.

Musimy wziąć pod uwagę, że białka te muszą być zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Ponadto zaleca się ich rozłożenie w kilku posiłkach w ciągu dnia zamiast spożywania naraz, ponieważ ich trawienie może być ciężkie.

Oczywiście kompletna dieta musi również zawierać węglowodany i tłuszcze. Powinniśmy starać się pozyskiwać te składniki ze zdrowej żywności, a nie z przetworzonych produktów. Na przykład węglowodany mogą pochodzić z ryżu lub ziemniaków, a tłuszcze z warzyw, takich jak awokado.

Ciało ektomorficzne również skorzysta na jedzeniu kilku posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu organizm z przyspieszonym metabolizmem nie będzie musiał korzystać z rezerw mięśniowych.

Trening ciała ektomorficznego

Ćwiczący mężczyzna.

Osoby mające ciało ektomorficzne nie muszą trenować, aby schudnąć lub spalić kalorie. Zamiast tego, ten typ ciała wymaga treningów, które pomagają uzyskać masę mięśniową. Mogą to być ćwiczenia złożone, czyli takie, które działają na kilka grup mięśni jednocześnie i najskuteczniej budują mięśnie.

Poza tym warto w miarę możliwości pracować z ciężarkami. Trzeba będzie je zwiększać wraz z postępem treningu i wyrabianiem siły.

Ważne jest również, aby nie przesadzać z ćwiczeniami cardio. Ten rodzaj ćwiczeń spala dużo kalorii, a jeśli trening tra długo, kończy się zużyciem rezerw energetycznych mięśni, a tym samym masy mięśniowej.

Jeśli masz ciało ektomorficzne, zadbaj o siebie pod każdym względem

Osoby w typie ektomorficznym mają szczupłe ciała i często trudno im przybrać na wadze. Nie powinny jednak lekceważyć prowadzenia zdrowego trybu życia. Dieta ektomorfika powinna być zdrowa i kompletna. Powinna również zawierać więcej białka, jeśli celem jest zwiększenie masy mięśniowej.

Przy odpowiedniej diecie i treningu można zbudować mięśnie, nawet jeśli jest to trudniejsze niż przy innych typach sylwetki. Jak zawsze, ważne jest, aby pielęgnować zdrowe nawyki z odpowiednimi ćwiczeniami i odżywianiem oraz unikać siedzącego trybu życia. Twoje ektomorficzne ciało Ci za to podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nutritional assessment through the cineanthropometry application [Internet]. [cited 2020 Jun 2]. Available from: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=79000
  • Treceño López A. Evolución y valoración de un sujeto durante un programa de entrenamiento de hipertrofia. 2013;
  • El somatotipo-morfología en los deportistas. ¿Cómo se calcula? ¿Cuáles son las referencias internacionales para comparar con nuestros deportistas? – Dialnet [Internet]. [cited 2020 Jun 2]. Available from: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4684548
  • Nutrición aplicada al culturismo y deporte CURSO CURSO PRINCIPIOS PRINCIPIOS DE DE NUTRICION APLICADA AL NUTRICION APLICADA AL CULTURISMO Y DEPORTE CULTURISMO Y DEPORTE ® ® GENERALIDADES NUTRICION PRIMARIA: Desde los remotos orígenes.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.