Jamsu: jak działa koreański hack do makijażu

Nie uciekaj przed wodą po nałożeniu makijażu. Wbrew temu, co uważa wiele kobiet, nawilżanie skóry ma przedłużyć trwałość kosmetyków na twarzy.
Jamsu: jak działa koreański hack do makijażu

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Zwilżanie twarzy po nałożeniu makijażu? O to właśnie chodzi w jamsu , kosmetycznym hacku, który używa zimnej wody do utrwalania podkładów i pudrów.

Podobnie jak inne koreańskie trendy kosmetyczne, ta metoda stała się popularna na TikTok. Można tam zobaczyć filmy pokazujące, że nawilżanie skóry przyczynia się do wygładzenia, wykończenia i trwałości produktów.

Za tym trendem podążają osoby o cerze tłustej, które kierują się obietnicą, że zwilżenie nie osłabi efektu zmatowienia ani nie rozpuści warstw makijażu. Ponadto chcą naśladować wygląd orientalnych twarzy, które słyną z nieskazitelnego wyglądu.

Jeśli Twoja ciekawość została rozbudzona, czytaj dalej i odkryj zalety jednej z najpopularniejszych obecnie technik kosmetycznych.

Jamsu: zwilżenie makijażu, aby go uszczelnić

Termin jamsu oznacza „zanurzenie w wodzie”. W świecie K-beauty ten zabieg jest dosłownie stosowany jako technika makijażu. Wdrożyły go Koreanki, aby pochwalić się niebłyszczącym, długotrwałym makijażem.

Sekret polega na tym, że woda musi być bardzo zimna, ponieważ wtedy zamyka pory i pomaga podkładowi i pudrowi wtopić się w skórę. Tak bardzo, że będzie wyglądać jak naturalny lakier.

Jeśli nie masz bardzo wrażliwej skóry właściwej, możesz dodać do wody kostki lodu, aby zmaksymalizować efekt.

Korzyści z techniki makijażu jamsu

Zwolennicy tej rutyny radzą robić to dwa razy w tygodniu, dzięki czemu skóra nabierze miękkości. Chwilowe moczenie w zimnej wodzie oprócz poprawy wyglądu makijażu wiąże się z nawilżeniem twarzy i zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia trądziku.

Ponadto zamoczenie w zimnej wodzie wiąże się z dobrym krążeniem krwi. Artykuł opublikowany przez WebMD Corporation stwierdza, że kontakt skóry z lodowatą wodą wzmacnia włókna kurczliwe, promuje jędrność i wzmacnia tętniczki niezbędne do reagowania skóry właściwej na uraz.

Sprawdź te wskazówki dotyczące makijażu: Makijaż nude: jak go zastosować bez porażki

Jak zastosować technikę jamsu?

Aby wykonać tę procedurę, potrzebujesz miski, w której możesz zanurzyć twarz. Napełnij ją zimną wodą o dopuszczalnej temperaturze; dodaj lód, jeśli wolisz. Ale przed zanurzeniem twarzy konieczne jest jej oczyszczenie.

Jeśli twoja cera jest czysta, makijaż wygląda lepiej. Eksperci mówią, że codzienna higiena twarzy jest niezbędna, aby pozbyć się potu, sebum i pozostałości zanieczyszczeń zaimpregnowanych w ciągu dnia. Po oczyszczeniu cery wykonaj następujące czynności.

1. Nałóż kremy

Zacznij od podkładu, bazy i korektorów; wszystko, co jest kremowe i w kolorze cery. Nie maluj jeszcze ust i oczu. Skoncentruj się na nałożeniu warstwy zakrywającej niedoskonałości. Zrób to za pomocą gąbki lub pędzla, tak jak zwykle nakładasz makijaż.

2. Uszczelnij pudrem

Uszczelnienie przed wykonaniem techniki jamsu wykonuje się pudrem. Nałóż odpowiednią ilość transparentnego lub matującego pudru na całą twarz; niektóre kobiety decydują się na talk.

3. Zanurz twarz w zimnej wodzie

Umieść twarz w pojemniku wypełnionym wodą na pół minuty (uszy są pominięte). Po 30 sekundach wyjmij twarz.

Ta faza makijażu to technika utrwalania jamsu.

4. Wytrzyj do sucha

Nie wycieraj ręcznikiem twarzy. Użyj czystej szmatki i delikatnie naciśnij lub poklep, aby usunąć nadmiar wody.

Nie rób tego od razu. Odczekaj co najmniej 30 sekund przed lekkim osuszeniem, aby szmatka wchłonęła płyn.

5. Zakończ makijaż

Po zapieczętowaniu i wysuszeniu produktów o kremowej konsystencji i pudrów w kolorze skóry, kontynuuj makijaż oczu, ust i policzków. Nie są one uwzględnione w technice jamsu, ponieważ tusz do rzęs, szminki i rumieńce mają intensywne odcienie, takie jak czerń i czerwień, i są podatne na spływanie po zwilżeniu wodą.

Jakie produkty nadają się do aplikacji jamsu?

Przegląd koreańskich standardów piękna wskazuje, że kremy na przebarwienia, serum korygujące koloryt i maseczki do twarzy to 3 najczęściej kupowane kosmetyki w Korei. W tej kulturze młody wygląd twarzy staje się coraz ważniejszy i modny.

Południowokoreańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Żywności i Leków zatwierdziło etykietę „kosmetyki funkcjonalne” na swoim rynku. Mają to być produkty optymalne do zapobiegania zmarszczkom, usuwania przebarwień, zwiększania elastyczności i ochrony przed słońcem.

Chociaż przy technice jamsu wystarczy zimna woda, to w fazie poprzedzającej zanurzenie, czyli podczas czyszczenia i przygotowania, najlepiej stosować substancje odpowiadające tej metodzie.

Po określeniu szczegółów wszystko zależy od Ciebie. Nie czekaj na konkretny dzień; jak najszybciej przećwicz efekt jamsu. Chociaż technika jest prosta, zawsze lepiej jest poćwiczyć, aż ją opanujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.