Jakie są korzyści zdrowotne płynące z pływania?

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych płynących z pływania. W dzisiejszym artykule podzielimy się wieloma korzyściami płynącymi z tego ćwiczenia o niewielkim obciążeniu dla ciała.
Jakie są korzyści zdrowotne płynące z pływania?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2021

Poruszając się w wodzie, wykorzystujesz prawie dwie trzecie mięśni ciała, co sprawia, że jest to bardzo kompletne ćwiczenie. W dzisiejszym artykule poznamy niektóre korzyści zdrowotne płynące z pływania.

Pływanie jest ćwiczeniem, które można wykonywać na wiele różnych sposobów. Dlatego jest idealne dla osób, które chcą schudnąć, poprawić swoją odporność, uzyskać tonację mięśni, przezwyciężyć kontuzje lub zrehabilitować się po wypadkach. Czytaj dalej, aby poznać niektóre z korzyści płynących z tego ćwiczenia całego ciała.

Korzyści zdrowotne płynące z pływania

Dla tych, którzy nie mają żadnych kontuzji i nie są niepełnosprawni, pływanie jest świetne, ponieważ można zmieniać intensywność aktywności. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o zmęczenie lub zbytnie forsowanie się. Zalecamy pływanie 3 razy w tygodniu po około 15-45 minut na każdą sesję. Spójrzmy teraz na korzyści zdrowotne płynące z pływania.

Poprawia elastyczność

Dzięki zaangażowaniu dużej części mięśni górnych i dolnych partii ciała, wiele stawów wykonuje ruchy pod wodą, poprawiając zakres działania i wzmacniając mięśnie. Powyższe skutkuje zwiększeniem elastyczności i zmniejszeniem ryzyka kontuzji (głównie pleców).

mężczyzna pływający w basenie z goglami i czepkiem?

Spala kalorie

Pływanie przez 1 godzinę w umiarkowanym tempie może spalić do 500 kalorii. Dlatego jest to idealne ćwiczenie dla osób, które chcą schudnąć.

Zwiększa pojemność płuc

Pływanie poprawia mechanikę oddychania, zwiększając w ten sposób pojemność płuc. Taka zwiększona pojemność pomaga w lepszej pracy narządów jamy brzusznej, uregulowaniu ciśnienia krwi. Poprawia również dotlenienie organizmu.

Uwalnia stres: jedna z korzyści zdrowotnych pływania

Wejście do basenu i skupienie całej uwagi na ruchach ciała i oddychaniu sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowany. Jedną z najlepszych korzyści zdrowotnych płynących z pływania jest zwalczanie stresu, zaburzeń depresyjnych i ataków lękowych. Dodatkowo podczas ćwiczeń uwalniasz endorfiny. Endorfiny stymulują obszary mózgu, które promują pozytywne emocje.

Pomaga w chorobach przewlekłych

Kolejną wielką zaletą pływania dla zdrowia jest wpływ na choroby przewlekłe. Mamy na myśli cukrzycę, astmę i hipercholesterolemię. Rzeczywiście, ćwiczenia aerobowe zwiększają wrażliwość na insulinę, poprawiają pracę układu oddechowego i regulują poziom cholesterolu.

Poprawia zdolności motoryczne

Pływanie ma pozytywny wpływ na naszą koordynację, równowagę i czas reakcji. Dlatego poprawia nasze zdolności motoryczne. Jest to szczególnie ważne podczas procesu wzrostu i rozwoju.

Korzyści zdrowotne płynące z pływania dla osób z urazami

Teraz, gdy znasz już ogólne korzyści zdrowotne płynące z pływania, powinniśmy pamiętać, że jest to również jedno z najlepszych ćwiczeń dla osób po kontuzjach. To dlatego, że jest to aktywność o niewielkim obciążeniu, która pomoże w rehabilitacji stawów i kości.

Zalecamy rozpoczęcie od ćwiczeń analitycznych pod wodą, jeśli rehabilitujesz złamania, zerwane więzadła i skręcenia. Następnie możesz pracować nad włączeniem różnych stylów pływania w końcowych fazach rehabilitacji.

Zajęcia pływackie w przypadku kontuzji

Oto kilka zajęć pływackich i podwodnych opcji terapeutycznych, które pomogą Ci wyzdrowieć po kontuzji:

  • Chodzenie w wodzie: chociaż nie jest to pływanie, biorąc pod uwagę oparcie na twardym podłożu, jest to jedno z częstych zaleceń fizjoterapeutów na zapalenie ścięgien i odzyskanie sprawności ruchowej. Głębokość, na której zostanie przeprowadzony spacer, będzie zależeć od obszaru urazu.
  • Ćwiczenia analityczne pod wodą: charakteryzują się specyficznymi ruchami skierowanymi na określone mięśnie w celu progresywnej rehabilitacji.
  • Styl grzbietowy: Technika pływania na grzbiecie służy do poprawy odchyleń kręgosłupa, ale aby była skuteczna, potrzebna jest prawidłowa technika. Bardziej zaangażowane są mięśnie piersiowe, łopatkowe, naramienne i brzuszne.
  • Pływanie kraulem: ze względu na mniejsze obciążenie kręgosłupa jest stosowany w leczeniu bólu krzyża i choroby zwyrodnieniowej stawów. Najbardziej zaangażowane mięśnie to najszerszy mięsień grzbietu, mięśnie piersiowe, mięśnie naramienne, triceps i biceps.
  • Styl klasyczny: umiarkowana intensywność jest stosowana tylko w końcowej fazie wzmocnienia w rehabilitacji skomplikowanych urazów. Głównymi mięśniami poddanymi pracy są mięśnie piersiowe, bicepsy, triceps, mięśnie naramienne, najszersze grzbietu, mięsień obły mniejszy, trapez, pośladki i mięśnie czworogłowe.
Kobieta pływająca okrążenia w basenie.

Środki ostrożności

Osoby cierpiące na urazy fizyczne powinny podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć ryzyka. Oto kilka zaleceń:

  • Upewnij się, że kontuzja goi się prawidłowo przed rozpoczęciem aktywności.
  • Wybierz baseny z rampą lub schodami z poręczami.
  • Unikaj nadmiernego wzrostu intensywności podczas rehabilitacji.
  • Opanuj prawidłową technikę pływania, aby uniknąć innych kontuzji.
  • Przestań ćwiczyć, jeśli ból się nasili.

Wniosek

Jak widać, jest tak wiele korzyści zdrowotnych płynących z pływania. Jeśli jednak masz do czynienia z kontuzją, przed rozpoczęciem tej dyscypliny powinieneś porozmawiać ze specjalistą. Poinformują Cię o możliwości praktykowania tego sportu, a także o ryzyku. Podobnie powinieneś udać się do lekarza, jeśli masz jakikolwiek stan, który może ograniczać płynne wykonywanie ruchów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.