Jakie korzyści daje jedzenie czterech migdałów każdego dnia

Czy wiesz, że jedzenie czterech migdałów dziennie może pomóc Ci zmniejszyć spożycie węglowodanów, a co za tym idzie, schudnąć? Tutaj powiemy Ci więcej o tych pożywnych orzechach.
Jakie korzyści daje jedzenie czterech migdałów każdego dnia
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Czy chcesz wiedzieć, jakie korzyści może dać jedzenie około czterech migdałów dziennie? Migdały to jedne z najczęściej spożywanych orzechów. Mają lekko słodki smak, który jest bardzo przyjemny dla podniebienia, a także bardzo dobrze łączy się z różnymi produktami spożywczymi, owocami, warzywami, zbożami itp.

Są bardzo zdrowym pokarmem. Według Hiszpańskiej Fundacji Żywienia (FEN) zawierają białka, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, potas, witaminę E, ryboflawinę, tiaminę a także niacynę i foliany.

Dlatego ich regularne spożywanie w ramach zbilansowanej diety może być bardzo korzystne dla zdrowia. Dowiedz się więcej poniżej.

Jakie korzyści daje jedzenie 4 migdałów dziennie

Eksperci Hiszpańskiej Fundacji Żywienia zwracają uwagę, że:

  • Porcja 25 g łuskanych migdałów zapewnia 42% zalecanego dziennego spożycia witaminy E dla badanej populacji.
  • Porcja 25 g łuskanych migdałów zapewnia 18% zalecanego dziennego spożycia fosforu dla badanej populacji.

1. Jedzenie czterech migdałów dziennie pomaga utrzymać zdrowy układ krążenia

Jakie korzyści daje jedzenie czterech migdałów każdego dnia

Migdały mają wysoki poziom przeciwutleniaczy, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także zawierają wspomniany już magnez oraz miedź. Z tego powodu doskonale uzupełniają dietę, a także dbają o zdrowie układu krążenia.

Aby zapobiec chorobie niedokrwiennej serca, a także innym chorobom i zaburzeniom tego organu, najlepiej spożywać migdały w ich naturalnym stanie. Bez solenia, smażenia i pieczenia.

2. Zdrowy poziom cholesterolu

Migdały to pokarm, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Wierzcie lub nie, ale znajdują się na liście 5 najskuteczniejszych produktów spożywczych obniżających poziom „złego” cholesterolu (LDL).

3. Jedzenie czterech migdałów dziennie poprawi stan mikrobioty

Ze względu na zawartość błonnika spożywanie pokarmów takich jak migdały korzystnie wpływa na zdrowie mikroflory jelitowej, co przekłada się na wzrost i rozmnażanie dobrych bakterii w jelitach.

4. Migdały pomogą ci pozostać w formie

Kobieta z płaskim brzuchem.

Nawet jeśli możesz sądzić, że orzechy są bogate w kalorie, prawda jest taka, że migdały mogą pomóc Ci zachować szczupłą sylwetkę.

Według badań naukowych przeprowadzonych w 2003 roku, opublikowanych w czasopiśmie Nature, ludzie, którzy jedzą migdały, spożywają mniej węglowodanów w ciągu dnia.

Jedzenie migdałów pomoże Ci schudnąć i ustabilizuje metabolizm, dzięki zawartym w nich witaminom i błonnikowi.

5. Migdały korzystnie wpłyną na stan Twojej skóry

Migdały świetnie nadają się również do dbania o naszą skórę. Dzięki wysokiej zawartości manganu mogą odgrywać ważną rolę w produkcji kolagenu.

6. Zdrowe włosy

Kobieta o zdrowych włosach.

Migdały są bogate w witaminy z grupy B i witaminę E, które dodadzą Twoim włosom blasku i siły.

Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych, takich jak magnez i cynk, wspomagają wzrost włosów, a także urodę i zdrowie.

7. Pomogą Twojemu mózgowi pracować tak, jak powinien

Czynność tak prosta jak regularne jedzenie co najmniej czterech migdałów może pomóc w poprawie funkcji mózgu. Jest to możliwe, ponieważ tokoferol i kwasy tłuszczowe, których dostarczają te orzechy, poprawiają pamięć.

8. Korzyści stomatologiczne

Migdały mogą być również wspaniałym źródłem pożywienia, jeśli starasz się dbać o zęby. Wysoka zawartość fosforanów sprawia. że chronią i wzmacniają kości i zęby.

Aby cieszyć się korzyściami, wystarczy zjadać kilka migdałów kilka razy w tygodniu.

Spróbujesz migdałów?

Teraz, gdy znasz wszystkie korzyści, jakie mają do zaoferowania migdały, na pewno rozważysz częstsze włączanie ich do swojej diety na różne sposoby. Można je jeść jako prostą przekąskę, a także w koktajlach, w sałatkach, czy też z odrobiną jogurtu.

Poszukaj opcji, która najbardziej Ci odpowiada i zacznij dostarczać swojemu organizmowi dodatkowe składniki odżywcze. Jeśli również przyjmiesz i utrzymasz dobre nawyki związane ze stylem życia, zaczniesz dostrzegać efekty znacznie szybciej, niż myślisz.

To może Cię zainteresować ...
Najlepsze orzechy – poznaj listę top 5 korzystnych gatunków
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Najlepsze orzechy – poznaj listę top 5 korzystnych gatunków

Dziś porozmawiamy o tym, które orzechy są najlepsze i jakie mają właściwości. Dowiedz się wszystkiego o najbardziej gatunkach orzechów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MA. Wien, JM. Sabaté. Et Al. Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. International Journal of Obesity volume 27, pages1365–1372 (2003)
  • https://www.nature.com/articles/0802411

  • Kamil A., Chen CY. J Agric Food Chem. Antioxidants Research Laboratory, Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging , Tufts University, United States. (2012). Health benefits of almonds beyond cholesterol reduction.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296169

  • Burns AM. Et Al. Nutr Res. (2016). Diet quality improves for parents and children when almonds are incorporated into their daily diet: a randomized, crossover study.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26773784


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.