Jakie choroby wywołuje niedobór witamin?
Witaminy to związki niezbędne do funkcjonowania organizmu. Jeśli ich wkład nie jest wystarczający, mogą pojawić się choroby. W tym artykule opowiemy Ci, jakie choroby może wywołać niedobór witamin.
Nieprawidłowe odżywianie może prowadzić do chorób związanych z niedoborem witamin. Witaminy to niezbędne mikroelementy obecne w wielu produktach spożywczych spożywanych przez nas regularnie, choć w niewielkich ilościach.
Jeszcze kilka lat temu mówiono o konsekwencjach nie spożywania niektórych pokarmów. Jednak później odkryto, że tak naprawdę do utrzymania zdrowia niezbędne są zawarte w nich substancje. Co się stanie jeśli brakuje nam pewnych witamin?
Niedobór witamin – choroby
W sumie istnieje trzynaście rodzajów witamin. Wszystko to odpowiada grupie związków organicznych, które działają razem z enzymami i są częścią procesów metabolicznych organizmu. Chociaż są uważane za mikroelementy, są niezbędne w diecie.
W przypadku deficytu, który utrzymuje się przez dłuższy czas zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób. Których? Szczegółowo opisujemy te najbardziej istotne.
Zaburzenia widzenia i witamina A
Niedobór witaminy A jest związany z zaburzeniami widzenia. W szczególności powoduje suchość oczu lub kseroftalmię, które z czasem mogą przekształcić się w ślepotę nocną.
Dlatego, aby uniknąć tych komplikacji powinieneś spożywać pokarmy, które zawierają jej prekursory, takie jak karotenoidy. Zwykle można je uzyskać poprzez żywność, taką jak:
- Jajka.
- Mleko.
- Ryba, na przykład łosoś.
- Wątroba.
- Ciemnozielone warzywa liściaste.
- Mango.
- Papaja.
- Pomidory.
- Marchewka.
- Dynia.
- Kukurydza.
Codzienna zalecana dawka tego mikroelementu zależy od wieku i płci. Według Narodowego Instytutu Zdrowia wartości dla dorosłych to 900 mikrogramów dla mężczyzn i 700 dla kobiet.
Niedobór witaminy A wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób wzroku.
Niedokrwistość i niedobór witaminy B12
Istnieje rodzaj anemii zwany złośliwą, która jest spowodowana niedoborem witaminy B12 lub kobalaminy. Substancja ta zawiera kobalt, minerał niezbędny do produkcji czerwonych krwinek.
Ponieważ jest syntetyzowany tylko przez bakterie, jego udział w organizmie człowieka zależy od spożycia żywności pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób wszystkie osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej mogą cierpieć z powodu tego problemu.
Według takich podmiotów, jak National Institutes of Health (NIH) dzienne zalecane spożycie kobalaminy dla dorosłych obu płci wynosi 2,4 mikrograma dziennie. Wkład ten można pokryć suplementami, zwłaszcza u osób, które stosują dietę opartą na produktach roślinnych.
Przeczytaj także: Spirulina i jej niesamowite właściwości dla zdrowia
Zmiany skórne i niedobór witaminy C
Niedobór witaminy C na wczesnym etapie może prowadzić do krwawienia dziąseł i spowolnienia gojenia się ran. Jednak wiele lat temu nauka odkryła, że w zaawansowanych przypadkach generuje patologię zwaną szkorbutem.
Oprócz wymienionych objawów stan ten powoduje zmęczenie, bóle stawów i zmiany skórne. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa jego rozpowszechnienie jest rzadkie, ponieważ znane jest znaczenie tego składnika odżywczego.
Niektóre pokarmy zawierające witaminę C to owoce cytrusowe, kiwi i papryka. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jej część traci się podczas gotowania lub wystawiania na wysokie temperatury. Bezpieczną opcją uzupełnienia diety jest stosowanie suplementów.
Brak witaminy C w organizmie wiąże się z trudnościami w gojeniu się ran skóry. Ten składnik odżywczy jest obecny w żywności, takiej jak owoce cytrusowe.
Niedobór witamin: wady neurologiczne i kwas foliowy
Kilka badań sugeruje, że kwas foliowy (witamina B9) u kobiet w ciąży zapobiega powstawaniu wad neurologicznych u płodu. Ponadto wydaje się, że suplementacja ma inne korzystne skutki, takie jak zapobieganie wrodzonym chorobom serca i rozszczepom jamy ustnej.
Głównym źródłem kwasu foliowego są ciemnozielone liście, wątroba i nerki. Według Światowej Organizacji Zdrowia kobiety starające się o zajście w ciążę do 12 tygodnia ciąży powinny przyjmować 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie.
Może Cię zainteresować: Najważniejsze produkty bogate w kwas foliowy
Kruchość kości spowodowana niedoborem witaminy D
Jedną z funkcji witaminy D w organizmie jest utrzymanie zdrowia kości poprzez prawidłowe wchłanianie wapnia. Gdy jest go za mało pojawiają się choroby takie jak krzywica i osteomalacja.
U ludzi substancja ta powstaje, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych w świetle słonecznym. Podobnie można ją uzyskać z żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak jajka, mleko i mięso, choć tylko w 10%.
O czym należy pamiętać w przypadku chorób wywołanych przez niedobór witamin?
Kiedy dieta jest zbilansowana niedobór witamin nie powinien być problemem. Mogą jednak zaistnieć sytuacje, w których zalecenia są zwiększone dawki, na przykład w ciąży lub w przypadku niektórych patologii.
Jeśli tak, to ważne jest, aby dostosować dietę, ponieważ brak tych mikroelementów może prowadzić do problemów zdrowotnych. W tym celu warto skonsultować się z dietetykiem i ocenić możliwość zastosowania suplementacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- UNICEF. La carencia de vitaminas y minerales afecta al desarrollo de un tercio de la población mundial [Internet].[Consultado 2013 Junio 30].
WHO. Administración periconceptiva de suplementos de ácido fólico, con o sin preparados multivitamínicos, para prevenir los defectos del tubo neural.
FAO. Carencia de vitamina C y escorbuto. - Villagrán, M., Muñoz, M., Díaz, F., Troncoso, C., Celis-Morales, C., & Mardones, L. (2019). Una mirada actual de la vitamina C en salud y enfermedad. Revista chilena de nutrición, 46(6), 800-808.
- Datos sobre la vitamina A. National Institute of Health.
- Greenberg, J. A., Bell, S. J., Guan, Y., & Yu, Y. H. (2011). Folic acid supplementation and pregnancy: more than just neural tube defect prevention. Reviews in Obstetrics and Gynecology, 4(2), 52.
- Datos sobre la vitamina B12. National Institute of Health.
-
Lips P, van Schoor NM. The effect of vitamin D on bone and osteoporosis. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2011;25(4):585-591. doi:10.1016/j.beem.2011.05.002