Mikroelementy to składniki niezbędne dla różnych funkcji organizmu. Ich brak może powodować zaburzenia metaboliczne i choroby przewlekłe.
Mikroelementy pełnią ważne funkcje zdrowotne. W rzeczywistości szacuje się, że pełnią one co najmniej pięć funkcji w organizmach żywych. Znane są również jako tymczasowe biopierwiastki i w dużej mierze można je uzyskać wraz z pożywieniem.
Na czym polegają? W pracę jakich narządach się angażują? Przy tej okazji chcemy szczegółowo opisać wszystko, co dotyczy tych mikroelementów. Dodatkowo zwracamy uwagę na najważniejsze z nich i to jakie zadania wykonują w organizmie.
Czym są mikroelementy?
Mikroelementy, zwane także pierwiastkami śladowymi, to substancje pochodzenia mineralnego, które występują w organizmie w bardzo małych ilościach. Są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu.
Na ogół wpływają na funkcje metaboliczne, takie jak na przykład regulacja i konformacja struktur, takich jak hormony lub błony komórkowe. Biorą również udział w działaniach enzymatycznych.
Miedź: jest częścią tkanek ciała, takich jak wątroba, mózg, nerki i serce.
Fluor: jest częścią zębów.
Fosfor: bierze udział w tworzeniu białek.
Żelazo: integruje hemoglobinę. Bierze udział w oddychaniu komórkowym, utlenianiu glukozy, utlenianiu kwasów tłuszczowych i syntezie DNA.
Mangan: jest częścią niektórych enzymów. W przypadku niedoboru powoduje utratę wagi, zapalenie skóry i nudności. Uważa się, że uczestniczy w funkcjach seksualnych i rozrodczych.
Magnez: bierze udział w metabolizmie glukozy.
Potas: równowaga środowiska wewnętrznego.
Sód: równowaga środowiska wewnętrznego.
Jod: niezbędny do funkcjonowania tarczycy.
Cynk: wpływa na metabolizm białek i kwasów nukleinowych. Dlatego uważa się, że odgrywa bardzo ważną rolę podczas ciąży i rozwoju płodu. Promuje aktywność wielu enzymów.
Co się dzieje, gdy nam ich brakuje?
Istnieją mikroelementy, które są uważane za niezbędne, więc ich brak lub niedobór powoduje zmiany metaboliczne i fizjologiczne zwane chorobami niedoboru. Są również związane z chorobami metabolicznymi.
Kilka badań sugeruje, że niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych aspektów niedożywienia na całym świecie. W krajach rozwijających się niedobór żelaza na ogół towarzyszy niedoborom innych mikroelementów, takich jak: cynk i jod, witaminy A, B12 i kwasu foliowego.
Przyczyny niedoboru żelaza
Oto niektóre z najczęstszych przyczyn niedoboru żelaza:
Dieta o obniżonej zawartości żelaza: złe odżywianie, chroniczny alkoholizm, zmniejszone spożycie białka zwierzęcego i witaminy C.
Sytuacje, w których potrzebujmy większych ilości żelaza: między innymi ciąża, operacja, miesiączka, dzieciństwo i okres dojrzewania, krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba nerek.
Niewystarczające wchłanianie z przewodu pokarmowego: mogą wystąpić zakłócenie wchłaniania w przypadku niektórych pokarmów lub leków.
Czy wszyscy potrzebujemy takiej samej ilości mikroelementów?
Istnieją różne sytuacje lub okresy życia, które wymagają większego spożycia mikroelementów. Jak już wspomnieliśmy, może to być okres ciąży i laktacji, dzieciństwa lub dorosłości.
Należy pamiętać, że istnieje wiele chorób, które z kolei mogą zmienić lub zwiększyć ilość potrzebną organizmowi. W każdym z tych przypadków konieczne jest przejęcie nad nimi kontroli.
Mikroelementy – jak zapobiec niedoborowi?
Najlepszym sposobem uniknięcia niedoborów jest zrównoważona dieta obejmująca jak najwięcej pokarmów, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Nie należy zapominać, że minerały są częścią wszystkich pokarmów i to dzięki zrównoważonej diecie dostarczamy je organizmowi.
W szczególnych przypadkach, takich jak ciąża, dzieciństwo lub w przypadku wystąpienia choroby wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem, jaka jest zalecana ilość, aby zapobiec niedoborom i jakie suplementy można spożywać, aby sprostać wymaganiom organizmu.
O czym należy pamiętać?
Mikroelementy pełnią wiele funkcji organizmu, dlatego ich brak lub nadmiar może powodować komplikacje zdrowotne.
Aby zapobiec niedoborom, które są najczęstszym problemem konieczne jest zbilansowanie diety. W niektórych przypadkach należy rozważyć suplementację, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Reynaud AC. Requerimiento de micronutrientes y oligoelementos. Rev. peru. ginecol. obstet. 2014;60(2): 161-170.
Urdaneta Machado JR, Urribarrí L, Villalobos M, García J, Guerra M, ZambranoDeficiencia de oligoelementos durante el primer trimestre del embarazo en Maracaibo, Venezuela. An Venez Nutr 2013; 26(1): 14 – 22.
Ramírez Hernández J, Bonete MJ, Martínez Espinosa RM. Propuesta de una nueva clasificación de los oligoelementos para su aplicación en nutrición, oligoterapia, y otras estrategias terapéuticas. Nutr Hosp. 2015;31(3):1020-1033.
National Research Council (US) Subcommittee on the Tenth Edition of the Recommended Dietary Allowances. Recommended Dietary Allowances: 10th Edition. Washington (DC): National Academies Press (US); 1989. 10, Trace Elements. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234931/
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.
INTERESUJĄCE ARTYKUŁY
Czy wiedziałeś?15 najlepszych filmów Netflix - recenzje krytyków