Jak znaleźć soczewki kontaktowe odpowiednie do Twoich potrzeb

Wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe ze względu na ich zalety. Oto co warto wiedzieć na temat ich dobierania.
Jak znaleźć soczewki kontaktowe odpowiednie do Twoich potrzeb

Napisany przez Andrea Flores

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2023

Problemy z oczami stają się coraz częstsze ze względu na uwarunkowania genetyczne, styl życia i czynniki środowiskowe. Wśród nich wyróżniamy niewyraźne widzenie, charakteryzujące się trudnościami w skupieniu się na bliskich obiektach i rozróżnieniu twarzy. Zwykle jest ono spowodowane wadami refrakcji, takimi jak astygmatyzm i krótkowzroczność, dlatego wymaga leczenia korygującego.

Chociaż okulary są najpowszechniejszą formą korekcji dostępną na receptę, wiele osób decyduje się również na soczewki kontaktowe ze względu na ich kluczowe zalety. Wśród nich wymienić można komfort, estetyczny wygląd i pełne, skupione pole widzenia podczas uprawiania sportu i aktywności na świeżym powietrzu. Właściwy wybór soczewek kontaktowych zależy od wielu czynników, dlatego poniżej znajdziesz wskazówki, jak znaleźć soczewki kontaktowe, które spełnią Twoje potrzeby związane ze wzrokiem i stylem życia.

Odwiedź swojego optometrystę

Wszelkie problemy ze wzrokiem należy rozwiązywać pod nadzorem optometrysty. Oprócz wydania odpowiedniej recepty może on wykonać badanie wzroku, które pozwoli ustalić, czy kwalifikujesz się do noszenia soczewek kontaktowych.

Kluczowymi czynnikami przy wyborze odpowiedniego rodzaju i dopasowania soczewek są kształt rogówki i rozmiar źrenicy. Bez uwzględnienia tych czynników mogą wystąpić zaburzenia widzenia, a nawet ryzyko pogorszenia wzroku. Optometrysta pomoże Ci dobrać soczewki kontaktowe, aby ustalić realistyczne oczekiwania dotyczące korekcji wzroku.

Optometrysta badający wzrok kobiety.
Optometrysta może przeprowadzić badanie wzroku, które przede wszystkim upewni Cię, że kwalifikujesz się do soczewek kontaktowych.

Uważamy, że ten artykuł może Ci się również spodobać: Higiena wzroku – kluczowe wskazówki, jak o nią dbać

Odpowiednie soczewki kontaktowe – jakie masz opcje?

Chociaż optometrysta zapozna Cię z różnymi opcjami soczewek, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie własnych badań. Przeglądając na przykład internetowe sklepy optyczne, odkryjesz, że soczewki kontaktowe mogą różnić się w zależności od materiału. Dostępne są różne opcje, począwszy od miękkich soczewek kontaktowych, które są elastyczne i nawilżone w przypadku suchych oczu, po soczewki przepuszczające gaz. Są one sztywniejsze, ale zapewniają ostrzejsze widzenie.

Podobnie jak w przypadku okularów, możesz także wybrać soczewki kontaktowe dostosowane do astygmatyzmu, korekcyjne dwuogniskowe i wieloogniskowe takich marek jak Acuvue i Biofinity.

Weź pod uwagę swój komfort i preferencje

Kolejną podstawową kwestią jest poziom komfortu, od którego zależy, czy potrzebujesz soczewek jednodniowego użytku, planowanych soczewek wymiennych, które można zdjąć, a następnie założyć ponownie, czy też nosić je przez dłuższy czas do użytku na noc. Powinieneś także zastanowić się, jak często będziesz chciał używać soczewek kontaktowych. Czy będą one przeznaczone do codziennego użytku, na weekendy, czy tylko na specjalne okazje?

Ponadto możesz preferować kolorowe soczewki kontaktowe ze względu na estetykę bez uszczerbku dla korekcji wzroku. Na przykład niektóre marki wypuściły nawet kolorowe soczewki kontaktowe, które pomogą Ci zachować wygodę i uzyskać niepowtarzalny wygląd, uwzględniając prowadzenie aktywnego trybu życia na świeżym powietrzu.

Kobieta u okulisty
Jeśli masz ubezpieczenie wzroku, warto ponownie przejrzeć polisę, aby sprawdzić, czy obejmuje ono również soczewki kontaktowe.

Podoba Ci się ten artykuł? Uważamy, że możesz także przeczytać: Jak najlepiej zadbać o wzrok? Oto kilka wskazówek!

Znajdź odpowiednie soczewki kontaktowe: wybierz w zależności od budżetu

Kluczową rolę w wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych może odgrywać również cena. Oprócz uwzględnienia marki w budżecie należy uwzględnić także inne czynniki. Należą do nich regularna wymiana soczewek i artykuły pielęgnacyjne, takie jak płyn do soczewek kontaktowych i etui. Jeśli masz ubezpieczenie wzroku, warto ponownie przejrzeć polisę, aby sprawdzić, czy obejmuje ona zakup soczewek. Sprzedawcy internetowi mogą również zapewnić niedrogie opcje i elastyczne metody wysyłki, o ile dysponujesz aktualną receptą.

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju okularów, soczewki kontaktowe służą najlepiej, jeśli przestrzegasz właściwej pielęgnacji i konserwacji. Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca prawidłowe czyszczenie i płukanie soczewek, aby uniknąć infekcji oczu i zapewnić klarowność widzenia. Jeśli kiedykolwiek odczujesz ból lub dyskomfort podczas ich noszenia, nie wahaj się skontaktować ze swoim okulistą tak szybko, jak to możliwe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.