Jak wybrać wózek spacerowy dla dziecka? 5 rad
Wózek spacerowy to ważny zakup na liście rzeczy potrzebnych dziecku. Może pomóc ci rozwiązać wiele codziennych problemów. Dzięki niemu będziesz bezpiecznie i wygodnie cieszyć się spacerami na świeżym powietrzu.
Dlatego też warto dobrze przemyśleć wybór. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę dopasowując wózek do własnych potrzeb i możliwości. Powinien on być wszechstronny i służyć ci w każdej chwili.
Jak wybrać odpowiedni wózek spacerowy
Gdy w domu pojawia się dziecko, przestrzeń zajmują rzeczy i akcesoria do opieki nad nimi. Wózek spacerowy powinien być zatem użyteczny i nie zamienić się szybko w niepotrzebny grat.
Dlatego powinien być łatwy w utrzymaniu, lekki i praktyczny przy rozkładaniu oraz składaniu. Czynności te powinno udawać się wykonać z dzieckiem na ręku i torbą na ramieniu.
Wygodny i bezpieczny wózek spacerowy nie tak łatwo znaleźć. Warto zadbać o wysoką jakość i sprawdzić wszystkie elementy, by zaoszczędzić czas i pieniądze.
Jak wybrać wózek spacerowy dla dziecka
Wózki spacerowe bywają różne. Producenci wprowadzają innowacje odpowiednie dla wieku dziecka. Jeśli zależy ci na tego typu udogodnieniach, dopasuj wybór do twojego budżetu.
1. Określ budżet
Grunt to pamiętać ile pieniędzy ma się przeznaczonych na wózek. Niektóre opcje nadają się tylko na spacery, a inne są bardziej wszechstronne. Te pierwsze są tańsze i dobrze znoszą długie obciążenie.
Te drugie są większe i pozwalają na przewożenie akcesoriów do pielęgnacji dziecka na danym etapie rozwoju. Jedna inwestycja może zatem rozwiązać wiele problemów rodziców oraz zapewnić liczne zalety i trwałość.
2. Postaw potrzeby dziecka i swoje na pierwszym miejscu
Możliwe, że twoje potrzeby pomogą ci zdefiniować rozmiar i pewne cechy wózka. Noworodek powinien leżeć. Starsze dziecko potrzebuje prostego oparcia, które można rozkładać na przynajmniej 150 stopni.
Po szóstym miesiącu życia dziecko kontroluje już swoją głowę. Oparcie powinno umożliwiać mu przyjmowanie różnych pozycji. Młodsze dzieci powinny mieć możliwość patrzenia na rodziców czy opiekunów – potrzebują zatem odwracanego siedziska.
3. Charakterystyka odpowiednia do przeznaczenia
Oceń intensywność i rytm codziennych czynności, przy których towarzyszy ci dziecko w wózku. Jeśli trenujesz lub przechadzasz się po trawnikach, wilgotnym podłożu czy nierównościach, musisz wziąć to pod uwagę.
W terenie dobrze sprawdzają się duże, odporne koła. W mieście, gdzie są chodniki, windy i schody takie koła nie mają zastosowania. Będziesz przecież także korzystać z transportu publicznego. Warto dopasować rozmiar wózka do rozmiaru bagażnika samochodu, by na pewno mieścił się w nim przy podróżowaniu.
4. Materiały
Warto postawić na lekkie, nieprzemakalne materiały. Wózek powinien ważyć 5 do 10 kg, do tego dochodzi waga dziecka. To niby niedużo, ale przy dłuższym noszeniu stanowi to obciążenie. Wózek powinien także dawać się bezpiecznie, łatwo i przyjemnie prowadzić.
Częste zmiany pogody, deszcze czy ostre słońce powinny zachęcić cię do przemyślenia wyboru materiału. Wysokość ramy jest zwykle standardowa, ale wyjątkowo wysokie osoby mogą przemyśleć zakup takiej o zmiennej wysokości.
5. Bezpieczeństwo
Zwróć uwagę na bezpieczeństwo wózka. Czy nie ma on drobnych elementów, w które dziecko mogłoby się zaplątać? Hamulce i system blokowania kół powinien działać bez zarzutu. Nie czekaj z wypróbowaniem go na schodach mechanicznych czy w trudniejszym terenie.
Ważna jest także uprząż i pasy. Nowe projekty odpowiadają normom europejskim wymagającym pięciopunktowego zaczepienia. Dziecko powinno być dobrze podparte i bezpieczne, by zapobiegać wysuwaniu się z wózka lub przesuwaniu wewnątrz niego, co mogłoby grozić uduszeniem.
Bezpieczny wózek może pomóc nam w opiece nad dzieckiem, ale nie powinniśmy nigdy tracić malucha z oczu. Pokrycie wózka powinno być transparentne i mieć okienko.
Wózek spacerowy i jego zalety
Dziecko można przełożyć ze zwykłego wózka do spacerowego dopiero w odpowiednim momencie. Gdy zacznie siadać i kontrolować swoją główkę jest gotowe na zmianę. Gdy potrafi już siadać prosto i wygodnie, pora na rozpoczęcie przygody ze spacerowaniem.
Ciesz się spacerowaniem
Spacery to forma spędzania czasu z dzieckiem, okazja do przebywania na świeżym powietrzu i do zrobienia zakupów. Twoje dziecko poznaje świat i relaksuje się dzięki efektowi wibracji. Odpowiedni wózek spacerowy poprawia jakość tego doświadczenia.
Czytaj teraz: Dziecko może być głodne – 5 oznak, które na to wskazują
Uwolnij się od ciężaru
Inną zaletą wózka jest fakt, że dziecko odpoczywa w siedzisku zamiast obciążać twoje plecy i ramiona, jak ma to miejsce w przypadku nosidełka czy chusty. Wprawdzie zapewniają one bliskość i umożliwiają karmienie w razie potrzeby, ale wymagają też siły.
Wiele zastosowań
Dobrze dobrany wózek spacerowy może służyć do spania, jedzenia i spacerowania zarówno po terenie jak i po mieście. Można w nim także przewozić różne przedmioty – ma zatem dwie funkcje w jednym.
Lepiej jednak nie pakować zbyt dużo do ramy wózka. Po wyjęciu dziecka może się on bowiem przewrócić. Postaraj się zatem pakować rzeczy na dolną półkę – zapewni to równowagę.
Czytaj dalej: Jak nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei?
Od wózka do spacerowania po wózek do biegania
Jeśli biegasz lub ćwiczysz, możesz robić to także z wózkiem. Powinien on mieć większe i bardziej odporne koła oraz uprząż zapewniającą dziecku bezpieczeństwo.
Możesz kontynuować jogging z wózkiem na trzech kołach, terenowym, lekkim i o dobrym zawieszeniu. Konieczny jest skuteczny system hamowania, pięciopunktowa uprząż i osłona przed deszczem i wiatrem. Masz to wszystko? Pora zatem ruszać na trening z wózkiem i odzyskać figurę sprzed porodu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Deheza, M. I. S. (2004). Guía Práctica Para Padres/Practical Guide for Parents: Una Herramienta Valiosa Para La Familia Y Educadores/A Valuable tool for the Family. Editorial Albatros. Asociación Española de Pediatría GUÍA PRÁCTICA PARA PADRES Desde el nacimiento hasta los 3 años. Disponible en: https://www.neurologianeonatal.org/wp-content/uploads/2017/12/GUIA_PRACTICA_PADRES_AEP.pdf
- MINISTERIO DE SANIDAD, SERVICIOS SOCIALES E IGUALDAD SECRETARÍA GENERAL TÉCNICA CENTRO DE PUBLICACIONES (2014) Guía de seguridad de productos infantiles Productos potencialmente peligrosos. Edición original en lengua inglesa. Alianza Europea para la Segundad Infantil. Noviembre de 2013. Gobierno de España. Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad. Disponible en: https://estilosdevidasaludable.sanidad.gob.es/seguridad/pdf/GuiaSeguridad_ProductosInfantiles.pdf