Jak nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei?

Jak nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wyciąganie wniosków z trudnych sytuacji i zamienianie ich w coś, co pozwala nam się rozwijać, to klucz do osiągnięcia szczęścia. Właśni dlatego musisz nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei.

To my, jako rodzice, musimy nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei, aby pomóc im znaleźć szczęście w ich życiu.

Słownik Webstera definiuje wytrzymałość w dwojaki sposób. Po pierwsze jest to “umiejętność zmęczonego ciała to odzyskiwania swojego rozmiaru i kształtu po deformacji wywołanej zwłaszcza naciskiem kompresyjnym”.

Po drugie jest to “umiejętność otrząsania się lub dopasowywania z łatwością do nieszczęść lub zmian“. Dlatego też odnosi się do umiejętności pozwalania na to, aby nasze doświadczenia sprawiały, że stajemy się silniejsi, nawet jeśli takie doświadczenia są negatywne.

Jak już zauważyliśmy, wytrwałość wiąże się mocno ze szczęściem. Dzieje się tak, ponieważ umożliwia ludziom zaakceptować swoje doświadczenia, uczyć się na ich podstawie i przemieniać je w coś pozytywnego w przyszłości.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak można to osiągnąć, ucząc swoje dziecko tej ważnej wartości.

Jak nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei?

Niestety wytrzymałość nie jest cechą wrodzoną każdego człowieka. Nie rodzimy się wytrwali; to umiejętność, której się uczymy.

Dlatego też rodzice muszą uczyć swoje dzieci wytrzymałości i nadziei. Oznacza to, że musimy pomagać im dostosowywać się i akceptować ich doświadczenia, czerpać z nich naukę i iść dalej.

Dlaczego wytrzymałość jest aż tak ważna?

Nastolatka z pozytywnym nastawieniem - jak nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei?
Wytrzymałość pozwala nam zachować pozytywne nastawienie oraz wykorzystywać przeciwności losu, aby tworzyć nowe możliwości.

Często porównujemy nasze życie do jazdy kolejką górską w wesołym miasteczku, ponieważ jest pełne wzlotów i upadków. Chociaż to porównanie jest już dość stare, to w dzisiejszych czasach nadal pozostaje aktualne.

Wiedza o tym jak zaakceptować trudności i wyzwania, które rzuca nam pod nogi życie, odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu szczęścia. Wszystko dlatego, że taka akceptacja pozwala nam stawić czoło przeciwnościom w jak najlepszy sposób oraz rozwijać się na bazie takich doświadczeń.

Naucz dziecko wytrzymałości i nadziei, aby było w stanie zamienić swoje doświadczenia w coś nowego i pozytywnego. Pokaż mu jak nie utykać w przeszłości i patrzeć w przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Wyjaśnij, że odkrywanie własnych mocnych stron to klucz do jego rozwoju w każdym aspekcie życia.

Wytrzymałość to sposób na życie. Pozwala nam osiągać szczęście poprzez zamianę każdej sytuacji w coś nowego i lepszego. Właśnie w tym tkwi znaczenie wytrzymałości: to promień nadziei. Bez względu na to, co się stało, możemy zamienić to zdarzenie w coś pozytywnego dla naszego życia.

8 podpowiedzi, które pomogą Ci nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei

Na początku tego artykułu stwierdziliśmy, że wytrzymałość nie jest cechą wrodzoną. Dlatego też w wychowywaniu pełnych wytrzymałości i nadziei dzieci tak ważną rolę odgrywają rodzice i nauczyciele.

Przyjrzyjmy się na to, co możemy zrobić, aby wspierać rozwój tych kluczowych cech u naszych maluchów:

1. Świeć przykładem

Rodzina biegnąca po łące
Pozytywne nastawienie rozprzestrzenia się w naszym otoczeniu. Dlatego też pokazywanie pozytywnego nastawienia w obliczu trudności nauczy Twoje dziecko stawiać czoła własnym problemom.

Pierwszy krok na drodze uczenia naszego dziecka wytrzymałości to nasze własne zachowanie. Nasze dzieci staną się wytrzymałe, jeśli będziemy dawać im przykład.

Pamiętaj, że Twoje dziecko stale Cię obserwuje i naśladuje. Dlatego też dawaj mu dobry przykład w jaki sposób jak najlepiej wykorzystywać w pełni każde doświadczenie. Pokaż mu, że nawet “negatywne” sytuacje można zamienić w coś korzystnego.

2. Pozwól dziecku popełniać błędy

Czasami jako rodzice popełniamy błąd i jesteśmy zbyt nadopiekuńczy wobec naszych dzieci… Ale nie wyrządzamy im w ten sposób żadnej przysługi. Nasze dzieci potrzebują określonej dozy wolności, aby zbierać własne doświadczenia i popełniać błędy.

Daj swojemu dziecku przestrzeń, której potrzebuje, aby popełniać błędy, ponieważ to najlepszy sposób na uczenie się.

3. Daj dziecku stawiać czoła konsekwencjom swoich działań

Ten punkt jest mocno związany z poprzednim. Pozwól swojemu dziecku popełniać błędy i brać odpowiedzialność za swoje działania.

Dzieci muszą zrozumieć, że ich działania mają konsekwencje. Tylko w ten sposób będą w stanie przyswoić normy społeczne i ocenić, co warto robić, a czego nie.

4. Pozwól dziecku odczuwać frustrację

Naburmuszony chłopiec
Czasami chronimy nasze dzieci, aby obronić je przed cierpieniem, ale przez to nie są w stanie nauczyć się niczego innego.

To bardzo ważny punkt. Wielu rodziców stara się chronić swoje dziecko przed wszelkim cierpieniem. Ale czy w taki sposób rzeczywiście pomagamy mu przystosować się do życia?

Powinniśmy uczyć wytrzymałości przez osobiste doświadczenia, pozwalając dziecku na niewielkie niepowodzenia. Tylko w ten sposób maluch nauczy się jak może zmienić każdą sytuację w coś pozytywnego.

5. Pomóż dziecku samodzielnie myśleć

Jako rodzice często chcemy oferować naszym dzieciom rozwiązania ich problemów. Jednak dzieci muszą nauczyć się używać logiki, aby wymyślać własne rozwiązania.

Dlatego pozwól swojemu dziecku na samodzielne myślenie, aby nauczyło się rozwiązywać własne problemy. Dzięki temu będzie czuło się o wiele bardziej dumne z samego siebie!

6. Naucz je, że każda zmiana daje nowe możliwości

Czasami problem tkwi w tym w jaki sposób patrzymy na nasze problemy. Może warto nauczyć dziecko, że każda zmiana, bez względu na to jak jest negatywna, może otwierać przed nami nowe możliwości?

To podstawa wytrzymałości: wszystko można zamienić na coś lepszego !

7. Promuj rozwój zdrowego poczucia własnej wartości

Tata przybijający piątkę z synem
Dzieci z lepszym poczuciem własnej wartości lepiej radzą sobie ze stawianiem czoła problemom i mają szczęśliwsze myśli.

Dzieci, które nie zawsze cenią same siebie i nie uważają, że są w stanie zrobić cokolwiek, nie będą w stanie stawić czoła trudnościom i wyzwaniom. Dlatego wspieranie rozwoju poczucia własnej wartości pomoże Ci nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei.

8. Pokaż swojemu dziecku jak bardzo je kochasz!

Nie zapomnij również okazywać swojemu dziecku jak bardzo je kochasz, używając w tym celu słów, gestów i działań. Naucz je wytrzymałości poprzez miłość. To najlepszy sposób na wychowanie pełnego nadziei dziecka, które wyrośnie później na silnego, pełnego empatii i szczęśliwego dorosłego.

Stwórz bezpieczne środowisko, aby Twoje dziecko mogło swobodnie doświadczać nowych rzeczy. Dzięki temu wyrobi w sobie wytrzymałość i nic nie będzie w stanie go złamać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.