Stres pourazowy i jego wpływ na Twoje ciało - poznaj go!

Dzisiaj opowiemy Ci nieco bliżej o tym, jaki wpływ na Twój organizm ma stres pourazowy. Zestresowany umysł zawsze będzie miał znaczące skutki także na poziomie zdrowia fizycznego. Ale jak to wygląda w rzeczywistości?
Stres pourazowy i jego wpływ na Twoje ciało - poznaj go!
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Stres pourazowy jest zaburzeniem psychicznym wynikającym z narażenia na wszelkiego rodzaju zdarzenia o charakterze traumatycznym. Mogą być to na przykład wypadki, wojny, zabójstwa, klęski żywiołowe, przemoc fizyczna lub emocjonalna.

Ale to jeszcze nie wszystkie czynniki powodujące stres pourazowy u osoby, która miała z nimi do czynienia.

W naszym dzisiejszym artykule skupimy się nieco bliżej na wpływie, jaki stres pourazowy może mieć na Twoje ciało. W końcu każdy z nas zapewne doskonale wie o tym, że stan naszego umysłu znacznie wykracza poza samo tylko samopoczucie psychiczne. Wpływa on na cały nasz organizm, zaburzając także fizyczne aspekty jego funkcjonowania. A to oznacza, że efekt końcowy może okazać się bardzo poważny w skutkach.

Aby zmierzyć się z tym zaburzeniem w celu odzyskania zdrowia i komfortu życia, ważne jest, aby pamiętać o wielu różnych sprawach. Dzisiaj opowiemy Ci nieco bliżej o tym, jaki wpływ na Twój organizm ma stres pourazowy. Zestresowany umysł zawsze będzie miał znaczące skutki także na poziomie zdrowia fizycznego. Ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Stres pourazowy doczekał się nawet swojego własnego terminu medycznego – PTSD

Stres pourazowy przejawia się w tak ogromnej liczbie wielu różnych objawów, że naukowcy opracowali dla nich zupełnie osobny termin. Jest nim tak zwany „zespół stresu pourazowego” (oryg. post traumatic stress disorder – PTSD).

Zestresowana kobieta

Obejmuje on wszystkie typowe symptomy. Wśród nich są na przykład głębokie poczucie udręki, uporczywe wspomnienia, koszmary i inne powracające przerażające myśli. Wszystko to wiąże się z doświadczeniem wywołanym przez traumatyczne wydarzenia lub długotrwałe narażenia na dowolnego rodzaju traumatyczne przeżycia.

Ten rodzaj stresu może być krótkotrwały, niektóre osoby będą wtedy w stanie pokonać go wraz z upływem czasu. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć z tym większe trudności i dla nich objawy te będą o wiele gorsze. Mogą na przykład wpływać na nich na poziomie fizycznym. A to oznacza, że w niektórych, bardziej zaawansowanych przypadkach stres pourazowy może być nawet niebezpieczne dla ich zdrowia.

Skutki charakteryzujące stres pourazowy

Ciało osoby cierpiącej na stres pourazowy pozostaje w stanie ciągłego alarmu. A to w efekcie może doprowadzić do powstania istotnego zaburzenia nierównowagi w jej stanie fizycznym i psychicznym.

Życie w ciągłym stresie oznacza utrzymywanie ciała w nieustannym stanie gotowości. Jest to nasza naturalna predyspozycja do walki lub ucieczki. Jednak powinna być wykorzystywana jedynie w konkretnych sytuacjach.

Ciągły stan jej „aktywacji” jest dla naszego ciała szkodliwy także na poziomie fizycznym. To naturalna reakcja, która powinna nastąpić tylko w określonych okolicznościach. A to oznacza, że kiedy jest stała, Twój organizm nie może się w pełni zrelaksować i zregenerować.

Twoje ciało w pewnym uproszczeniu „napina się”, gdy w Twoim życiu pojawia się stres pourazowy. W ten sposób wzrasta także częstotliwość Twoich oddechów i rytmu serca. Następnie Twoje mięśnie zostają napięte, a źrenice oczu rozszerzają się.

Wszystko to aktywuje Twoje ciało pod kątem podjęcia natychmiastowej akcji przeciwko czemuś dla Ciebie wrogiemu. Zatem stres ten zaszkodzi Twojemu ciału, jeśli pozostaniesz pod jego dłuższym wpływem.

Fizyczny wpływ, jak stres pourazowy ma na Twój organizm

Ciało ludzi, którzy przez długi czas znajdują się w stresie, będzie odczuwać liczne negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy. Oto niektóre z objawów, które mogą się u Ciebie pojawić (oczywiście będą się one różnić w zależności od konkretnej osoby):

  • Zaburzenia oddechowe. Hiperwentylacja jest charakterystyczna dla nadmiernego poziomu stresu i może w efekcie prowadzić do powstawania zawrotów głowy, omdlenia, zmęczenia, zawrotów głowy i drgawek.
  • Nadmierne pocenie się z powodu wyższego przepływu krwi i podwyższonego ciśnienia.
  • Negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy spowodowany zwężeniem naczyń krwionośnych. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Długotrwały stres pourazowy przejawia się także w znaczącym osłabieniu układu odpornościowego.
  • Dyskomfort trawienny spowodowany podwyższonym poziomem kortyzolu, który może objawiać się na przykład zaparciami, biegunką, niestrawnością, gazami, wzdęciami, zgagą i nadkwasotą, a także wieloma innymi problemami tego typu. Ponadto nadmierny odczyn kwaśny soków żołądka sprzyja powstawaniu wrzodów błony śluzowej tego narządu.
  • Wyczerpanie z powodu braku nocnego odpoczynku. Może to być konsekwencja bezsenności i / lub koszmarów sennych.
  • Przykurcze i bóle mięśniowe w różnych częściach ciała, ale głównie w okolicy głowy, zwłaszcza w pobliżu szczęki.
  • Hormonalne zaburzenia równowagi, które mogą wpływać między innymi na cykl miesiączkowy i płodność. Mogą również objawiać się one w postaci trądziku, nadczynności lub niedoczynności tarczycy, obniżonego pożądania seksualnego i wielu podobnych objawów.

Ponadto wszystkie te zaburzenia tworzą swego rodzaju błędne koło, które może mieć inne skutki dodatkowe. Należą do nich między innymi nagłe zmiany masy ciała, gwałtowne wahania poziomu libido, wypadanie włosów, problemy skórne i tak dalej.

Techniki relaksacyjne dla zarówno ciała, jak i umysłu

Odpowiednio dobrane techniki relaksacyjne prowadzą do znacznej poprawy zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego osoby cierpiącej na stres pourazowy.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć w pełni ścisły związek istniejący między ciałem a umysłem. Nawet zanim zabierzesz się za próbę zrozumienia podstaw zespołu stresu pourazowego. Każde leczenie, które wybierzesz, powinno uwzględniać ten związek. Tylko wtedy będziesz w stanie uzyskać ulgę od tego rodzaju stresu.

Pamiętaj o tym, że Twoim celem tutaj jest skupienie się na terapii, która zachęci Twój umysł do wywierania pozytywnego wpływu na Twoje ciało na poziomie fizycznym, poprawiając w ten sposób Twój stan zdrowia.

Sesja jogi

Aby to zrobić, szukaj działań, które pomogą Ci się zrelaksować i skoncentrować. Na przykład bardzo pomocne są do tego celu wszelkiego rodzaju techniki medytacji i głębokiego oddychania. Możesz także spróbować jogę, tai chi lub qigong.

Wyniki badań naukowych pokazują także, że te rodzaje aktywności relaksacyjnej mogą Ci pomóc zmniejszyć lęk, depresję i gniew. Jednocześnie poprawiają tolerancję na ból. Będą również miały pozytywny wpływ na Twoje poczucie własnej wartości i poziomy energii. Będziesz mógł się dzięki temu bardziej zrelaksować i być gotowym na poradzenie sobie w stresujących sytuacjach.

Teraz masz już trochę więcej wiedzy na temat negatywnych skutków, jakie stres pourazowy ma na Twój organizm. Powinieneś jednak wiedzieć, że leczenie mające na celu je zwalczyć, musi uwzględniać regularną pracę zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Tylko w ten sposób odzyskasz swoje poprzednie dobre samopoczucie i poprawisz jakość swojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bryant, R. A. (2017). Posttraumatic stress disorder. In The Science of Cognitive Behavioral Therapy. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803457-6.00013-1
  • Kim, S. H., Schneider, S. M., Kravitz, L., Mermier, C., & Burge, M. R. (2016). Mind-Body Practices for Posttraumatic Stress Disorder. Journal of Investigative Medicine. https://doi.org/10.2310/jim.0b013e3182906862
  • McEwen, B. S. (2008). Central effects of stress hormones in health and disease: Understanding the protective and damaging effects of stress and stress mediators. European Journal of Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.ejphar.2007.11.071
  • McEwen, B. S. (2006). Protective and damaging effects of stress mediators: Central role of the brain. Dialogues in Clinical Neuroscience.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.