Jak schudnąć bez głodowania? Oto kilka porad!
Przed wakacjami lub po nowym roku wiele osób postanawia zrzucić zbędne kilogramy. Jak jednak schudnąć bez głodowania?
Największym problemem jest fakt, że większość diet jest bardzo restrykcyjna i prowadzi do ciągłego uczucia głodu. Jednak dietetycy i lekarze dokładnie zbadali ten temat i udowodnili, że może być inaczej.
Obecnie istnieje wiele różnych typów diet, planów treningowych i sposobów na zrzucenie wagi. Szacuje się, że około 40% populacji świata ma nadwagę, a od lat 70. plaga otyłości potroiła swoje żniwo.
Oznacza to, że mamy nie tylko problem estetyczny, ale także problem zdrowotny dotyczący całego świata. Dlatego też w poniższym artykule tłumaczymy, jak schudnąć bez głodowania.
Czytaj teraz: Dieta paleo dla dzieci – czy to dobre rozwiązanie?
Po co się odchudzać?
Obecnie liczba osób z nadwagą jest bardzo duża i ciągle rośnie. Jest tak ponieważ w ostatnich latach spopularyzował się siedzący tryb życia i dieta oparta na przetworzonej żywności i fast foodach bogatych w tłuszcze.
Chociaż kampanie prozdrowotne starają się zwiększać świadomość problemu, większość ludzi uważa nadwagę za problem estetyczny. Chodzi jednak o coś o wiele poważniejszego, gdyż zarówno nadwaga jak i otyłość są problemami zdrowotnymi.
Obie te dolegliwości powodują problemy metaboliczne i choroby. Udowodniono, że osoby z nadwagą częściej zapadają na cukrzycę i występuje u nich większe ryzyko problemów z układem krążenia. Potwierdza to artykuł opublikowany w magazynie Circulation Research .
Dlatego też ważne jest dbanie o odpowiednią wagę i przestrzeganie zdrowej diety. Grunt to utrzymanie masy ciała bez efektu jo-jo. Dieta powinna być połączona z codziennymi ćwiczeniami.
Czytaj dalej: Suplementy diety promujące dobre samopoczucie
Jak schudnąć bez głodowania?
By schudnąć bez głodowania trzeba wybierać produkty zapewniające poczucie sytości, które nie zawierają zbyt dużo kalorii. Nie jest tym samym zjedzenie jabłka co zjedzenie cukierka. Jabłko ma mniej kalorii, a więcej objętości i dlatego też skuteczniej syci.
W diecie powinny się znajdować produkty bogate w błonnik. Dłużej utrzymują się w układzie pokarmowym zanim zostaną strawione. W ten sposób dłużej nie odczuwamy głodu, jak podaje badanie opublikowane w magazynie Advances in Nutrition .
Co więcej, pokarmy te zwykle mają większą objętość, a mniej kalorii, co przedstawiliśmy na przykładzie jabłka. Wszystkie warzywa i owoce dostarczają nam witamin, poprawiają pracę układu pokarmowego i zwiększają uczucie sytości.
Co więcej, powinno się także ograniczyć spożycie tłuszczów i zwiększyć podaż białka. Warto zatem włączyć do diety chude mięso takie jak kurczak, indyk i pewne rodzaje ryb, by schudnąć bez głodowania.
Należy mieć na uwadze także inne aspekty takie jak na przykład indeks glikemiczny. To parametr mierzący szybkość z jaką dany produkt podnosi poziom cukru we krwi. Innymi słowy, produkty o niskim indeksie glikemicznym nie powodują szybkiego skoku poziomu glukozy.
To ważne, gdyż poziom cukru we krwi ma bezpośrednie przełożenie na uczucie sytości. Co więcej, ma duże znaczenie dla diabetyków, a choroba ta ma związek z nadwagą.
Zoptymalizuj dietę, by schudnąć bez głodowania
Utrata wagi bez głodowania jest możliwa. By zdrowo chudnąć warto porozmawiać z dietetykiem lub z lekarzem. Co więcej, dieta powinna być połączona z ćwiczeniami i stanowić zmianę stylu życia, a nie być czymś chwilowym.
Zbilansowana dieta powinna zawierać warzywa i owoce. Ważne jest picie dużych ilości wody – 1,5 do 2 litrów dziennie. Przy opracowywaniu diety zwraca się uwagę na indeks glikemiczny produktów oraz zapewnianie poczucia sytości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ortega FB., Lavie CJ., Blair SN., Obesity and cardiovascular disease. Circ Res, 2016. 118 (11): 1752-70.
- Yanchou Njike V., Smith TM., Shuval O., Shuval K., et al., Snack food, satiety and weight. Adv Nutr, 2016. 7 (5): 866-78.