Jak Radamel Falcao przezwyciężył kontuzję więzadła?

Kariera Radamela Falcao García została naznaczona zarówno chwałą jak i tragedią. Rzeczywiście, świat futbolu doskonale pamięta jego bramki, ale także traumatyczną kontuzję więzadła, której doznał. Opowiemy Ci, jak udało mu się wyzdrowieć.
Jak Radamel Falcao przezwyciężył kontuzję więzadła?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2021

Radamel Falcao jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii Kolumbii. Świadczą o tym jego świetne występy w takich klubach jak River Plate, Porto, Atlético de Madrid, Monako, Manchester United, Chelsea i Galatasaray. Popularny “Tygrys” pamięta jednak problem, który mocno naznaczył jego karierę.

Zobaczmy jak ten napastnik grający obecnie dla Santa Marta  zdołał przezwyciężyć poważną kontuzję więzadła! Fatalny moment miał miejsce w sezonie 2013-2014, kiedy nosił koszulkę Monaco. Dokładnie 23 stycznia 2014 roku w pojedynku o Puchar Francji z Chasselaya z Championnat National 2 (czwarta liga francuska).

Źródłem kontuzji był atak Sonera Erteka, który w desperackiej próbie dotarcia do piłki podciął lewą nogę Radamela, powodując, że stawy skręciły się w kierunku przeciwnym do naturalnego ruchu. Co było jednak najgorsze ze wszystkiego? Rozpoznanie częściowego naderwania więzadła krzyżowego przedniego. Jak poradzi sobie z tym wyzwaniem Radamel Falcao?

Jakiego urazu więzadła doznał Radamel Falcao?

Aby zrozumieć na czym polega ten uraz, musimy wiedzieć, że więzadła krzyżowe, zarówno przednie, jak i tylne, tworzą rodzaj „X”. Ta struktura służy do połączenia i równoważenia kości w kolanie.

Jeśli chodzi o więzadło krzyżowe przednie, jego funkcją jest zapobieganie przesuwaniu się kości piszczelowej w kierunku obszaru zewnętrznego. Natomiast więzadło krzyżowe tylne odpowiada za przeciwdziałanie przesuwaniu się kości piszczelowej do tyłu, poniżej kości udowej.

Ponadto, urazy więzadeł mogą być częściowe lub całkowite, a czasem dochodzi też do zerwania tego organu. W tym sensie uraz częściowy polega więc naderwaniu jednego pęczka więzadła. Z kolei całkowite zerwanie odpowiada rozdarciu w obu pęczkach. Wreszcie zerwanie więzadła oznacza oderwanie więzadła krzyżowego na jednym z przyczepów.

Biorąc pod uwagę te informacje, lepiej rozumiemy uaz jakiego doznała kolumbijski piłkarz.  Ówczesny raport medyczny ujawnił, że Falcao doznał częściowego zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Taki uraz pociąga za sobą okres powrotu do zdrowia wynoszący około 6 miesięcy.

A zatem dla napastnika stanął pod znakiem zapytania jego udział w Mistrzostwach Świata 2014 w Brazylii.

Ból kolana
Więzadła krzyżowe znajdują się wewnątrz kolana, tworząc struktura w kształcie litery X, która stabilizuje staw.

Jak Radamel Falcao przezwyciężył kontuzję więzadła?

Zaczniemy od dwóch podstawowych aspektów, aby wyjaśnić, w jaki sposób Radamel Falcao pokonał uraz więzadła: fizyczny jak również psychiczny.

Pierwszym krokiem była operacja, którą José Carlos Noronha, chirurg odpowiedzialny za prowadzenie sprawy, opisał mediom w zaskakujący sposób. „Wykonamy nowe więzadło krzyżowe przednie z kawałka rzepki z lewej nogi podczas operacji, która będzie trwać od 50 do 60 minut” .

Następnie, proces rekonwalescencji polegał na odczekaniu około 4-5 tygodni na połączenie materiałów, po którym nastąpiło przymocowanie ścięgna. Od tego momentu przyszła wreszcie kolej na aktywną fizjoterapię, również podzieloną na kila etapów.

Może Cię zainteresować również ten temat: Brak czasu na ćwiczenia? Naucz się go znajdować!

Fizjoterapia faza 1

Ta faza została przeprowadzona już 4 tygodnie po interwencji. Jej celem natomiast było zmniejszenie pozostałego stanu zapalnego i wszelkich oznak bólu. Wśród podjętych środków zastosowano następujące:

 • Wykonywanie ćwiczeń izometrycznych.
 • Korzystanie z ćwiczeń kontroli motorycznej lub kontroli kinetycznej.
 • Stopniowe ruchy kończyną aż do osiągnięcia zarówno wyprostu jak i zgięcia pod kątem 90 stopni.
 • Dokładna rehabilitacja zwiększająca zakres ruchu.
 • Wreszcie stopniowe opieranie się na stopie.

Fizjoterapia faza 2

Między 6 a 10 tygodniem od urazu rozpoczęła się druga faza rekonwalescencji. Dokładny moment, w którym należało zrobić kolejny krok w jego powrocie do zdrowia, wyznaczono biorąc pod uwagę postępy w poprawie stanu Falcao. Następnie zastosowano zróżnicowane alternatywy:

 • Ćwiczenia ścięgien podkolanowych a także mięśnia czworogłowego uda.
 • Zajęcia propriocepcyjne.
 • Ćwiczenia ekscentryczne zamkniętego łańcucha kinetycznego.
 • Prostowanie kolana w pozycji siedzącej.
 • Ćwiczenia koncentryczne zamkniętego łańcucha kinetycznego.
 • Rower stacjonarny.
 • Ruchy wykonywane w basenie.

Fizjoterapia faza 3

Ten etap zaczął się 3 miesiące po operacji, po wykonaniu rezonansu magnetycznego. W związku z tym postawiono sobie za cel odzyskanie części podstawowych zdolności sportowych obejmujących zarówno wytrzymałość jak i siłę. 

Wprowadzono następujące zajęcia fizjoterapeutyczne:

 • Ćwiczenia na poprawę elastyczności.
 • Zastosowanie ćwiczeń ekscentrycznych i koncentrycznych zarówno dla zamkniętego jak i otwartego łańcucha kinetycznego.
 • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
 • Umiarkowane bieganie.
 • Zaawansowane zajęcia propriocepcyjne.
 • Jazda na rowerze.
 • Pływanie.
 • Ćwiczenia na wytrzymałość aerobową.
Pływanie
Pływanie to ćwiczenie o niewielkim wpływie na stawy, które może stanowić część procesu rehabilitacji kończyn dolnych.

Fizjoterapia faza 4

Wreszcie nadeszła 4 faza fizjoterapii, która pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób Radamel Falcao pokonał kontuzję więzadła. Na tym etapie piłkarz odczuwał już znaczną poprawę i rósł jego optymizm co do udziału w Pucharze Świata.

Jednak jedyną przeszkodą nie było dojście do siebie po częściowym zerwaniu więzadła, ale nabieranie formy. Ten etap został przeprowadzony po 4 miesiącach od urazu i składał się z następującej sekwencji:

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Kontuzja kolana – 5 prostych i pomocnych wskazówek

Radamel Falcao wreszcie wraca do gry

Między 5 a 6 miesiącem nadszedł moment prawdy. W tej końcowej fazie zdrowienia, aspekt psychiczny odegrał szczególnie ważną rolę. Przy pomocy specjalisty Radamel Falcao musiał wzmocnić myśli oparte na pewności siebie, spokoju, równowadze emocjonalnej a także usunąć obawy, że jakiś wypadek wywoła uraz o tych samych cechach.

Trzeba przyznać, ze Radamel Falcao włożył ogromny wysiłek  i zdobył się na niezliczone poświęcenia, aby przezwyciężyć kontuzję więzadła.

Skrócony czas nie pozwolił mu jednak na osiągnięcie wystarczającej formy, aby zostać wyselekcjonowanym przez José Néstora Pékermana do drużyny powołanej na mistrzostwa świata 2014 w Brazylii.

Ale tak jak w życiu, piłka nożna dała Falcao szansę na rewanż. 4 lata później, w Rosji 2018, nie tylko wziął udział w mistrzostwach, ale był kapitanem drużyny.

Jak więc Radamel Falcao poradził sobie z kontuzją więzadła? Krótko mówiąc, odpowiedź na to leży w perfekcyjnej operacji, specjalistycznej rehabilitacji, sile psychicznej, a przede wszystkim niezwykłej odporności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Yanguas J, Til L y Cortés C. Lesión del ligamento cruzado anterior en fútbol femenino. Estudio epidemiológico de tres temporadas. Apunts Medicina de l’Esport. 2011. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.apunts.2011.02.006.
 • Álvarez A y García Y. Lesiones del ligamento cruzado anterior. AMC. 2015. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-02552015000100014&lng=es.
 • Long W y Scott W. Lesiones y reconstrucción del ligamento cruzado anterior: indicaciones, principios y resultados. Scott WN. Cirugía de rodilla de Insall & Scott. 5ª ed. Filadelfia: Elsevier. 2012.
 • Delahunt E, Chawke M, Kelleher J, Murphy J y Murphy K. Cinemática de las extremidades inferiores y estabilidad postural dinámica en atletas femeninas con reconstrucción del ligamento cruzado anterior. Tren J Athl. 2013.
 • Vaquero M, Calvo H y Forniol C. Reconstrucción del Ligamento Cruzado Anterior. Trauma. 2008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.