Jak przygotować tygrysie mleko?

Powiemy Ci, jak przygotować wykwintne domowe tygrysie mleko, egzotyczny napój o ciekawych właściwościach i wielu korzyściach zdrowotnych.
Jak przygotować tygrysie mleko?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mleko tygrysie to wysokiej jakości napój, który może dostarczyć organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych. Można go łatwo przygotować w domu przy użyciu zaledwie kilku produktów.

Wyjaśnimy wszystkie kroki, które musisz wykonać, aby osiągnąć wysokiej jakości efekt końcowy. Poznaj smak tygrysiego mleka i uwzględnij je w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Przepis na mleko tygrysie

Tygrysie mleko spożywane w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Ten napój zawiera kilka rodzajów niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka.

Mają one wysoką wartość biologiczną, gdyż zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i mają dobry wynik pod względem strawności. Pokażemy Ci, jak przygotować mleko tygrysie w domu!

Przepis na ryby.
Mleko tygrysie robi się z surowego morszczuka lub innej ryby; dlatego nie jest zalecane dla kobiet w ciąży.

Składniki

Jeśli chcesz przygotować wykwintne mleko tygrysie, będziesz potrzebować następujących produktów:

 • 100 gramów (4 uncje) świeżego morszczuka lub okonia morskiego
 • 100 mililitrów fumetu lub bulionu rybnego
 • 150 mililitrów soku z cytryny lub limonki
 • 50 gramów (2 uncje) czerwonej cebuli
 • 1 gałązka świeżej kolendry
 • 10 gramów (0,4 uncji) soli
 • 3 gramy świeżo zmielonego czarnego pieprzu
 • 15 gramów (0,6 uncji) selera naciowego
 • Odrobina chili

Przygotowanie krok po kroku

 1. Najpierw wyciśnij sok z cytryny, odcedź go, aby usunąć wszelkie nasiona lub zanieczyszczenia, które mogły się w nim znaleźć.
 2. Następnie umieść go w szklance blendera razem z rybą i fumetem lub bulionem.
 3. Aby kontynuować, obierz seler, usuwając włókna i drobno posiekaj.
 4. To samo zrób z cebulą, w tym przypadku pokrój ją w piórka.
 5. Do blendera wrzuć resztę składników: sól, pieprz, kolendrę i odrobinę lodu.
 6. Miksuj z maksymalną mocą, aż do uzyskania jednorodnego rezultatu. Konsystencja może się różnić w zależności od osobistych upodobań i możesz dodać więcej lub mniej bulionu, aby był gęstszy.
 7. Na koniec dodaj odrobinę chili, aby mleko tygrysie miało drapieżny pikantny akcent.
 8. Przechowuj je w lodówce przez kilka godzin przed spożyciem, ponieważ musi być zimne, aby najlepiej smakowało.

Korzyści z picia mleka tygrysiego

Mleko tygrysa.
Mleko tygrysie to typowe peruwiańske danie, które może dostarczyć do diety witaminy i białka.

Mleko tygrysie jest źródłem wysokiej jakości minerałów, takich jak wapń czy nawet magnez. Wykazano, że ten ostatni jest ściśle związany ze wspomaganiem nocnego wypoczynku. Przyczynia się do poprawy jakości snu, promując tym samym procesy regeneracji i pomagając osiągnąć równowagę wewnętrzną.

Na koniec należy zwrócić uwagę na zawartość kapsaicyny w mleku tygrysim dzięki dodaniu odrobiny ostrej papryki. Ten związek może pomóc aktywować metabolizm, nieznacznie podnosząc temperaturę ciała. Od tego momentu spoczynkowy wydatek energetyczny wzrośnie, co może mieć pozytywny wpływ na utratę wagi. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Food Sciences and Nutrition.

Wypróbuj ten przepis: Zupa krem z zielonych szparagów

Przygotuj mleko tygrysie w domu

Jak już zauważyłeś, przygotowanie wyśmienitego mleka tygrysiego w domu jest naprawdę łatwe. Dzięki tej recepturze możesz zapewnić spożycie pewnych niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów oraz wysokiej jakości związków, które wspomogą prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Oczywiście należy to wszystko uwzględnić w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

Na koniec należy zauważyć, że mleko tygrysie może nie być odpowiednie dla wszystkich. W końcu robi się je z surowej ryby, więc ma pewne ryzyko mikrobiologiczne i z tego powodu nie zaleca się jego spożywania na przykład kobietom w ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Anton, S. D., Hida, A., Mankowski, R., Layne, A., Solberg, L. M., Mainous, A. G., & Buford, T. (2018). Nutrition and Exercise in Sarcopenia. Current protein & peptide science19(7), 649–667. https://doi.org/10.2174/1389203717666161227144349
 • Cao, Y., Zhen, S., Taylor, A. W., Appleton, S., Atlantis, E., & Shi, Z. (2018). Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients10(10), 1354. https://doi.org/10.3390/nu10101354
 • Varghese, S., Kubatka, P., Rodrigo, L., Gazdikova, K., Caprnda, M., Fedotova, J., Zulli, A., Kruzliak, P., & Büsselberg, D. (2017). Chili pepper as a body weight-loss food. International journal of food sciences and nutrition68(4), 392–401. https://doi.org/10.1080/09637486.2016.1258044

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.