Jak przygotować dżem malinowy?

Maliny są pyszne i wszechstronne, a przy tym zawierają dużo cennych składników odżywczych. Naucz się więc robić dżem malinowy!
Jak przygotować dżem malinowy?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przetwory owocowe pozwalają nam cieszyć się smakiem lata przez cały rok. Przedstawiamy zatem przepis na dżem malinowy.

Jego przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy wykonać kilka kroków, do których nie potrzeba skomplikowanych narzędzi. Mikstura musi macerować się przez noc w cukrze, a potem wymaga jedynie kilku minut gotowania.

Zarówno wielcy kucharze jak i początkujący dadzą sobie z nią radę. Dżem pasuje do kromki chleba, kremowego jogurtu czy jako dodatek do sernika.

Wpływ malin na zdrowie

Rubus idaeus to nazwa naukowa znanych w Europie i na północy Azji malin. Te małe owoce mogą mieć różne kolory, jednak zwykle są czerwone. Ich kolor to skutek zawartości zdrowych fitonutrientów. Co więcej, są to bardzo słodkie owoce. Najlepiej smakują latem i wczesną jesienią.

Zawierają także dużo składników odżywczych takich jak witamina C, witamina K, magnez, mangan i błonnik. To lekkie owoce o dużej zawartości wody.

Działanie przeciwutleniające

Zawarte w malinach antyoksydanty neutralizują działanie wolnych rodników o szkodliwym wpływie na organizm. W malinach znajdziemy witaminę C, antocyjany, kwercetynę i kwas elagowy.

Stres oksydacyjny (wywoływany nadmiarem wolnych rodników) zwiększa ryzyko zachorowań na różne choroby, przyspiesza starzenie się organizmu, przyczynia się do raka, cukrzycy i problemów z sercem.

Fitnoutrienty zawarte w czerwonych owocach mają działanie przeciwutleniające.

Źródło witaminy C

Składnik ten zawarty jest nie tylko w cytrusach, ale także w owocach takich jak truskawki, ananas czy maliny. Z 3 porcji owoców zalecanych na dzień warto by jedna zawierała odpowiednio dużo witaminy C, by pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Witamina ta jest ważna pod wieloma względami. Dzięki niej organizm lepiej przyswaja żelazo z żywności. Poprawia także procesy gojenia się ran dzięki stymulacji produkcji kolagenu i wzmacnia układ odpornościowy.

Ochrona przed chorobami

W ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej przypadków chorób takich jak cukrzyca, choroba Alzheimera czy kłopoty z układem krążenia. Eksperci zalecają zatem spożywanie większych ilości warzy i owoców, których składniki chronią organizm. Maliny także dokładnie przebadano pod tym kątem.

Chociaż potrzeba więcej dowodów na potwierdzenie tej tezy, próby in vitro wykazały stabilizujące działanie tych owoców na metabolizm i ich właściwości przeciwzapalne. Ich jedzenie poprawia wartości ciśnienia tętniczego oraz profil lipidowy, pomaga przy miażdżycy i glikemii.

Mało węglowodanów

Szklanka malin ma niewiele kalorii, a dużo błonnika. Dzięki temu owoce te dobrze nadają się do jedzenia w ramach diet odchudzających. Ich naturalna słodycz zaspokaja apetyt na łakocie.

Maliny mają stosunkowo niewiele węglowodanów, podobnie jak arbuz, melon cantaloupe, awokado i truskawki. Pasują zatem także do diet niskowęglowodanowych.

Przepis na dżem malinowy

Teraz, gdy znasz już zalety malin, wprowadź je do diety. Możesz jeść je na surowo lub dodawać do wielu przepisów. Jednym z najlepszych pomysłów jest dżem malinowy.

Potrzebne składniki

  • 500 gramów świeżych malin.
  • 350 gramów białego cukru.
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Jak przygotować dżem malinowy

  1. Najpierw umyj i osusz maliny. Następnie wrzuć je do rondelka i posyp cukrem. Przykryj folią i pozostaw na noc w lodówce.
  2. Następnego dnia postaw rondelek na ogniu. Gdy zawartość się zagotuje, zmniejsz ogień. Wymieszaj, przykryj i gotuj 10 minut. Po tym czasie odkryj i gotuj kolejne 5 minut na średnim ogniu. Dodaj sok z cytryny i zamieszaj.
  3. Zdejmij z ognia i ostudź. Jeśli chcesz, by dżem miał gładszą konsystencję, przetrzyj go przez sito.
  4. Umieść w słoiczkach i przechowuj w lodówce.

By móc przechowywać dżem dłużej, musisz postąpić nieco inaczej. Wlej jeszcze gorącą miksturę do szklanych słoików. Zamknij i wstaw do zimnej wody na 20 minut.

Maliny w formie dżemu są znacznie dłużej przydatne do spożycia.

Wyciągnij maksimum korzyści z przepisu na dżem malinowy

Przygotowanie dżemu malinowego jest bardzo proste. Kluczowy jest dobór odpowiednich owoców – nie mogą być ani przejrzałe, ani zbyt niedojrzałe. W przeciwnym razie nie będą oferować pełni smaku.

Nasz przepis pozwala cieszyć się smakiem malin przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że słodki dżem nie zastąpi świeżych owoców i nie należy przesadzać z jego ilością. Dżem zwykle nakłada się na kanapki lub dodaje do jogurtu. Pasuje także do domowych koktajli i lodów – nadaje im zaskakujący smak.

Można podawać go także w roli sosu do przystawek z serem czy pieczonego kurczaka. Po dodaniu do niego odrobiny masła zamienia się w doskonały dodatek do mięsa lub do sosu winegret chętnie wlewanego do sałatek. To właśnie w wyobraźni leży bowiem magia kuchni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • McGuire S. Scientific Report of the 2015 Dietary Guidelines Advisory Committee. Washington, DC: US Departments of Agriculture and Health and Human Services, 2015. Advances in Nutrition. Enero 2016. 7(1):202-204.
    • Office of Dietary Supplements.  Vitamina C. National Institutes of Health. Diciembre 2019. U.S Department of Health and Human Services.
    • Pisoschi A.M, Pop A. The role of antioxidants in the chemistry of oxidative stress: A review. European Journal of medicinal chemistry. Junio 2015. 5;97:55-74.
    • Skrovankova S, et al. Bioactive Compounds and Antioxidant Activity in Different Types of Berries. International Journal of Molecular Science. Octubre 2015.16(10):24673-24706.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.