Jak prać ubranka noworodka, aby zapobiec podrażnieniom skóry

Niemowlęta mają bardzo wrażliwą skórę. Dowiedz się, jak prawidłowo prać ubranka noworodka, aby zapobiec podrażnieniom. Poznaj najlepsze wskazówki!
Jak prać ubranka noworodka, aby zapobiec podrażnieniom skóry
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2023

Największym pragnieniem świeżo upieczonej mamy jest zapewnienie dziecku dobrego samopoczucia przez cały czas. W tym ekscytującym okresie ważne jest, aby nie zaniedbywać pielęgnacji ubranek niemowlęcia. Ale jak należy prać ubranka noworodka, aby zapobiegać podrażnieniom i troskliwie dbać o jego delikatną skórę?

Jakiego mydła używać do prania ubranek noworodka?

Wybierając mydło do prania ubranek noworodka, warto szukać takiego, które nie zawiera substancji zapachowych i barwników oraz jest oznaczone jako hipoalergiczne lub neutralne. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że pH skóry dziecka waha się między 6,34 a 7,5. Dlatego wybierając mydło do prania, powinniśmy szukać produktów w tym zakresie. Pamiętaj o tych uwagach, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko cierpi na skórę atopową.

Neutralia Jabonesa
Sprawdź mydło i detergent, które kupujesz do prania ubranek noworodka. Nie wszystkie się nadają.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: 5 sztuczek pralki, które działają i 5, które nie działają

6 wskazówek, jak prać ubranka noworodka

Teraz, gdy już wiesz, jak delikatna jest skóra noworodka, nadszedł czas, aby poznać kilka zaleceń, które pomogą Ci bezpiecznie i prawidłowo prać jego ubranka. Zwróć uwagę!

1. Oddziel ubrania dziecka od reszty rodziny

Przed praniem ubranek noworodka warto oddzielić je od rzeczy pozostałych członków rodziny. W ten sposób unikniesz zanieczyszczenia krzyżowego zarazkami i narażenia na czynniki drażniące.

2. Czy prać ręcznie czy w pralce?

Obie opcje są dozwolone!

Jeśli zdecydujesz się korzystać z pralki, ważne jest, aby ustawić ją na delikatny cykl wirowania i dodać dodatkowe płukanie. W ten sposób unikniesz pozostałości detergentu. Jeśli obawiasz się, że używanie pralki może uszkodzić delikatne ubranka Twojego dziecka, możesz kupić płócienne torby lub siatki na włosy, aby je chronić.

Z kolei pranie ręczne gwarantuje lepszą pielęgnację koronkowej, wełnianej czy haftowanej odzieży. Jeśli zdecydujesz się prać ubranka noworodka ręcznie, wypłucz je kilkakrotnie, aby usunąć całe mydło z tkaniny.

3. Używaj tylko zalecanej dawki detergentu

Bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu detergentu i używać tylko zalecanej ilości. Dodanie zbyt dużej dawki nie sprawi, że ubrania będą czystsze, ale spowoduje podrażnienie skóry Twojego dziecka, jak szczegółowo opisali eksperci z Cleveland Clinic.

4. Nigdy nie używaj wybielacza

Ubranka dla dzieci często plamią się moczem, wymiocinami lub kałem. Usuwanie tych plam może być wyzwaniem dla mamy lub taty.

Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się stosowania wybielaczy ani odplamiaczy. Te komercyjne preparaty zawierają ostre chemikalia, które mogą powodować alergie.

W przypadku plam najlepiej działać szybko: zdjąć ubranie i pozostawić do namoczenia, a następnie wyprać.

5. Unikaj zmiękczaczy do tkanin

Chociaż płyn do płukania tkanin może sprawić, że ubranka dziecka staną się przyjemniejsze w dotyku, nie zaleca się go używać. Pamiętaj, że płyny do zmiękczania tkanin zawierają substancje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Ponadto, nawet jeśli środki zmiękczające zostaną wypłukane w ostatnim cyklu prania, czasami osadzają się na włóknach ubrań.

6. Używaj letniej wody

Nie jest konieczne pranie ubranek noworodka w gorącej wodzie.

Wystarczy użyć letniej wody, aby usunąć brud i zarazki. Pamiętaj, że idealna temperatura wynosi od 30 do 40°C.

Jak poradzić sobie z uporczywymi plamami na ubraniach noworodka

Jeśli ubranka Twojego dziecka zostaną poplamione, spróbuj moczyć je przez 1 godzinę, aby substancje nie wsiąkły w tkaninę. Następnie, w zależności od pochodzenia plamy, postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  • W przypadku plam z wymiocin przed praniem namocz ubranie w wodzie z łyżką octu lub sody oczyszczonej. Pomoże to również wyeliminować zapach.
  • Jeśli jest to plama z kału, przed praniem przetrzyj dotknięty obszar mydłem w kostce na twardej powierzchni.

Dzięki tym sztuczkom utrzymasz ubranka noworodka w czystości i dobrym stanie!

Bicarbonato de sodio para lavar la ropa del bebe
Soda oczyszczona usuwa plamy, a także redukuje nieprzyjemne zapachy.

Inne rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy pierzesz ubranka noworodka

Pranie ubranek dziecięcych to czynność wymagająca uwagi i troski. Oprócz wyboru dobrego detergentu należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Pierz białe ubrania osobno i unikaj mieszania ciemnych i jasnych kolorów. Zapobiegnie to wypadkom farbowania.
  • Wypierz ubranie przed pierwszym użyciem. W ten sposób wyeliminujesz wszelkie substancje mogące podrażniać skórę dziecka i zapewnisz mu bezpieczeństwo.
  • Jeśli ubrania Twojego dziecka mają naklejki z rysunkami, pierz je na lewej stronie, aby nie uszkodzić nadruku lub wzoru.
  • Unikaj prania ubranek noworodka razem z kocykami lub ręcznikami. Należy je czyścić po dwóch użyciach i prać oddzielnie.

Z drugiej strony, po wypraniu, koniecznie dokładnie wysusz ubranka noworodka, aby uniknąć przykrych zapachów. Możesz użyć suszarki lub powiesić ubrania na zewnątrz, w zależności od możliwości.

Jeśli chcesz wyprasować ubrania, koniecznie sprawdź metkę. Używaj niskiej temperatury, aby uniknąć uszkodzenia tkanin.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Unikaj tych 5 błędów podczas prania kurtek puchowych, aby ich nie zniszczyć

Troszcz się o swoje dziecko i jego ubrania

Nauczenie się, jak prawidłowo prać ubranka noworodka, jest niezbędne do ochrony jego delikatnej skóry. Pamiętaj, że każda podjęta przez Ciebie czynność i środki ostrożności przyczynią się do komfortu i dobrego samopoczucia nowego członka rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.