Jak odróżnić pryszcze od opryszczki?

Jeśli poczujesz lekkie pieczenie i zauważysz zaczerwienienie na krawędzi warg, możesz się zastanawiać, czy to opryszczka, czy pryszcz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je odróżnić!
Jak odróżnić pryszcze od opryszczki?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To, czym różnią się pryszcze od opryszczki może być kluczowym pytaniem, gdy budzisz się rano i zauważasz lekko bolesny czerwony guzek w pobliżu warg. Chociaż są to bardzo różne problemy skórne, na początku mogą wyglądać bardzo podobnie.

Zadanie sobie tego pytania jest kluczowe. To nie tylko kwestia ciekawości, ale rozpoznanie różnicy jest kluczem do leczenia. W tym artykule przyjrzymy się obu rodzajom: opryszczce i pryszczom potrądzikowym. Następnie nauczymy Cię, jak je rozróżniać na podstawie ich cech.

Czym wyróżniają się pryszcze

Pryszcze lub zaskórniki pojawiają się, gdy pory zostają zablokowane z powodu łoju i nagromadzenia martwych komórek. Następnie bakterie na skórze dostają się do porów i dochodzi do infekcji.

Na krótko przed pojawieniem się pryszcza, często można go wyczuć jako niewielki guzek pod skórą, która jest wrażliwa w dotyku. Następnie pryszcz objawia się w postaci czerwonego guzka. W ciągu kilku dni często pojawia się plama ropy. Pryszcze mogą pojawić się niemal wszędzie na skórze twarzy: na czole, nosie, policzkach, a nawet na krawędzi ust.

Jeśli chodzi o usta, nie zawsze można łatwo odróżnić pryszcze od opryszczki. Jednak pryszcze nie pojawiają się na cynobrowej wardze (wybrzuszeniu, na które nakładamy pomadkę), ale sięgają tylko do białej linii.

Trądzik jest dość powszechny. W okresie dojrzewania prawie każdy ma pryszcze lub zaskórniki. Jednak trądzik występuje również u dorosłych. Chociaż nie jest zaraźliwy, trądzik może rozprzestrzenić się na twarzy, jeśli nie podejmiemy środków ostrożności. W tym sensie zaleca się, aby osoba nie dotykała pryszczy, ponieważ bakterie mogą się przenosić.

Może Ci się spodobać ten artykuł: Trądzik hormonalny, przyczyny i możliwości leczenia

Acné en el rostro.
Kiedy trądzik występuje w wielu miejscach na skórze, łatwo go rozpoznać. Jednak na początku często jest to tylko jeden lub dwa pryszcze.

Jak rozpoznać opryszczkę?

Każda infekcja wywołana wirusem opryszczki pospolitej (HSV) jest ogólnie nazywana po prostu „opryszczką” lub „zimnem”. Może wpływać na różne obszary ciała, ale przeważnie atakuje błony śluzowe.

Opryszczka może być przenoszona przez ślinę lub kontakt z zarażonymi ludźmi. Należy zauważyć, że bardzo łatwo się rozprzestrzenia i jest dość powszechna. Szacuje się, że w pewnym momencie swojego życia cierpi na nią 70% ludzi.

Chociaż nie zawsze powoduje infekcję, najczęściej objawia się w postaci jednego lub więcej pęcherzy. Mają czerwony kolor. Jednym ze sposobów na odróżnienie pryszcza od opryszczki jest rozpalony wygląd tej ostatniej.

Ponadto opryszczka może tworzyć się bezpośrednio na górnej wardze. Jednak w okolicy ust, pod dolną wargą lub między ustami a nosem również może się pojawić.

Jeśli chodzi o objawy, opryszczka jest lekko bolesna, pali albo pulsuje, a skóra wokół niej często jest napięta. Te odczucia można doświadczyć nawet na chwilę przed jej pojawieniem się. W końcu pęcherze pękają, wydzielając płyn. Następnie tworzy się a potem odpada skorupa.

Czym różnią się pryszcze od opryszczki

Chociaż istnieją pewne podobieństwa między tymi dwoma dolegliwościami, można odróżnić pryszcze od opryszczki. Przyjrzyjmy się tym różnicom.

Kształt

Kiedy się pojawia, opryszczka jest bańką, ale gdy jest ich kilka razem, mogą wyglądać jak skupisko wysp. Dla porównania pryszcz to guzek o bardziej zaokrąglonym kształcie.

Kolor

Kiedy się pojawia, opryszczka ma wyraźny i perłowy kolor. Tymczasem pryszcz wydaje się raczej czerwony, jak podrażnienie.

Później opryszczka staje się żółtawa. Z kolei pryszcz w stanie dojrzałym pokazuje białą plamę.

Lokalizacja

Pryszcze mogą pojawić się na krawędzi wargi, ale nigdy w środku. To jedna z cech, które najlepiej odróżniają pryszcze od opryszczki.

Tekstura

Początkowo opryszczka jest miękka i ustępuje w dotyku, chociaż nie należy jej dotykać. Gdy wysycha, staje się szorstka; staje się suchą skórką, jak rana. Tymczasem tekstura pryszcza przypomina bardziej skórę, chociaż ropa, gdy wychodzi, jest miękka i płynna.

Czas trwania

W przypadku opryszczki pęcherze mogą utrzymywać się przez kilka dni, aż pękną i zaczną zamieniać się w strupy. W sumie opryszczka może trwać od 2 do 3 tygodni.

Natomiast czas trwania pryszcza może wynosić od 3 do 7 dni, jeśli nie jest dotykany lub wyciskany. W przeciwnym razie może pozostawić podrażnienia przez ponad tydzień.

Konsekwencje

Opryszczka znika bez pozostawiania śladów ani blizn, chociaż może pojawić się ponownie w tym samym miejscu. Z drugiej strony pryszcze mogą pozostawiać ślady w postaci dziur, rowków lub blizn, zwłaszcza gdy są rozdrapane lub wyciskane.

Reaktywacja

Po pierwszej infekcji wirus HSV pozostaje nieaktywny, ale uśpiony w organizmie przez całe życie. Ma tendencję do reaktywacji z powodu stresu, zaburzeń układu odpornościowego lub gorączki. Jednak może już wcale nie wrócić.

Jak się leczy pryszcze a jak opryszczkę

W przypadku opryszczki infekcja z czasem samoistnie ustępuje. Istnieją jednak leki przeciwwirusowe, które w razie potrzeby pomagają złagodzić dyskomfort.

Jeśli zostaną podjęte na początku infekcji, mogą zmniejszyć nasilenie i czas trwania epizodu. Istnieją również naturalne leki na opryszczkę, które obejmują czarną herbatę, jogurt, pomidor, sodę oczyszczoną i miód.

Balsamy i maści do ust są również pomocne w zapobieganiu wysuszaniu i pękaniu. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że leki te należy nakładać wacikiem, a nie palcami.

Tymczasem istnieje kilka alternatyw dla pryszczy. Ogólnie rzecz biorąc, miejscowe leczenie trądziku często opiera się na kremach i maściach zawierających między innymi kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy i nadtlenek benzoilu.

Grano del opryszczka wargowa.
Opryszczka zwykle znajduje się wewnątrz wargi. Z drugiej strony pryszcze pozostają na obrzeżach.

Pryszcze i opryszczka – czy można im zapobiegać?

W przypadku pryszczy można powiedzieć, że niektóre wyzwalacze wybuchów trądziku można kontrolować. Dlatego też, jako punkt wyjścia, utrzymanie właściwej czystości skóry i zmniejszenie spożycia pokarmów wysokotłuszczowych uważa się za dobre środki. Jednak ostatnio związek między dietą a trądzikiem został zakwestionowany.

W przypadku opryszczki należy podjąć środki, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się, zarówno u tej samej osoby, jak i w przypadku zarażenia innych. Bardzo ważne jest, aby unikać skubania lub dotykania ran, całowania innych lub używania wspólnych przedmiotów, gdy wybucha infekcja.

Ponadto, jeśli jesteś osobą podatną na opryszczkę, dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na okoliczności lub zdarzenia, które ją wywołują. Ułatwi to zapobieganie im lub ich unikanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.