Opryszczka na ustach: objawy i leczenie

Opryszczka na ustach: objawy i leczenie
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Opryszczka na ustach to powszechna choroba, która może dotykać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jej objawy są łatwe do zidentyfikowania. Tutaj informujemy, jak wygląda diagnoza i leczenie.

W niektórych krajach opryszczka na ustach nazywana jest również „zimnem”. Charakteryzuje się nieprzyjemnym wyglądem, ponieważ w okresie największej klinicznej manifestacji tworzą się pęcherze w zewnętrznej części jamy ustnej.

Choroba jest wywoływana przez wirusa, a zarażenie jest prostsze niż w przypadku innych schorzeń.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 67% dorosłej populacji na świecie dałoby wynik pozytywny, gdyby zostało przebadane na obecność wirusa opryszczki we krwi. Może się to zdarzyć, nawet jeśli osoba nigdy nie miała objawów.

Jak rozprzestrzenia się opryszczka na ustach?

Wirusem wywołującym chorobę jest wirus opryszczki pospolitej – HSV1. Ten patogen należy do rodziny wirusów znanych jako Herpesviridae. Do rodziny należy również wirus opryszczki narządów płciowych – VHS2.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy z tych wirusów atakuje różne części ciała:

Zakażenie oboma wirusami następuje poprzez kontakt, nawet jeśli nie ma aktywnych i widocznych zmian. Oznacza to, że jedna osoba może zarazić drugą nie mając w danym momencie widocznych objawów.

Oczywiście zarażenie jest znacznie bardziej możliwe, gdy pęcherze są widoczne, a przede wszystkim, gdy pękają i wycieka zawarta w nich ciecz. Płyn z pęcherzy to świetny szlak transportowy dla wirusa.

Stopień zarażenia jest wysoki. Jedna osoba może przenieść wirusa HSV1 na drugą przez pocałunek, ale także przez wspólne korzystanie z przyborów kuchennych. W przypadku HSV2 główną drogą zakażenia jest stosunek płciowy.

Jednak ten rozdział między HSV1 i HSV2 nie jest ścisły. Osoba może zostać zarażona wirusem opryszczki narządów płciowych i mieć objawy w jamie ustnej, tak jakby była to opryszczka po zakażeniu podczas seksu oralnego.

Wirus opryszczki

Jakie są objawy opryszczki?

O objawach decydują różne stadia, w jakich choroba objawia się w okolicy jamy ustnej. Każdy moment ewolucji ma różne widoczne objawy.

Tutaj opisujemy naturalną ewolucję w większości przypadków:

  • Pieczenie okołoustne: do dnia przed pojawieniem się pęcherzy osoba może odczuwać pieczenie, kłucie lub mrowienie wokół ust.
  • Widoczne pęcherze: druga faza to pojawienie się samych pęcherzy. Pęcherze opryszczki mają wewnątrz przezroczysty płyn i znajdują się na wardze lub wokół niej. Może im towarzyszyć lekka gorączka.
  • Pęknięcie pęcherzy: po około 4-7 dniach obecności pęcherzy następuje ich pęknięcie. Pęcherze otwierają się i wycieka płyn. W miejscu, w którym znajdował się pęcherz tworzy się wrzód, który stopniowo pokrywa się strupem.
  • Blizny: od piętnastu dni do miesiąca od pojawienia się pierwszych objawów strupy znikną bez pozostawiania blizny. Czas jest zmienny w zależności od tego, czy jest to pierwszy raz, czy powrót, ponieważ powroty zwykle trwają krócej.

Możliwości leczenia

Jeśli opryszczka nie zostanie poddana leczeniu farmakologicznemu, przejdzie przez swój naturalny cykl ewolucyjny. Po krótkim czasie, który może trwać od tygodnia do miesiąca, ustąpi bez pozostawiania blizny.

Wirus pozostanie osadzony w obwodowym układzie nerwowym osoby i w przyszłości może, ale nie musi, ponownie objawiać się podobnymi objawami o krótszym czasie trwania.

Opryszczka

Wykazano, że pomocne są leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir lub walacyklowir. Ich jedyną korzyścią jest skrócenie czasu trwania choroby, ale nie są one pomocne w leczeniu.

Pomimo leków przeciwwirusowych HSV1 będzie nadal obecny i zagnieżdżony w obwodowym układzie nerwowym, a zatem może zostać reaktywowany w przyszłości.

Leki przeciwwirusowe są dostępne w postaci tabletek do przyjmowania doustnego lub kremów do stosowania miejscowego. Droga ustna jest skuteczniejsza niż droga lokalna. Skuteczność zależy od jak najwcześniejszego rozpoczęcia leczenia.

Najlepiej zacząć zażywać lek przeciwwirusowy w dzień, kiedy odczuwamy mrowienie lub pieczenie wokół ust. I nie później niż pierwszego dnia po pojawieniu się pęcherzy.

Gdy obraz kliniczny jest bardzo bolesny, można zastosować leczenie przeciwbólowe. Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol to odpowiednie opcje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Echeverría, A., Vignoletti, F., Fabrizi, S., Matesanz, P. (2007).Papel etiológico de los virus en la enfermedad periodontal.Avances en periodoncia e implantología oral, 19(2), 101-113.
  • Alvarez, Esthefanya Diaz, et al. “Conocimiento y tratamiento del herpes labial utilizado por adolescentes en Medellin.” Revista Nacional de Odontologia 13.26 (2017).
  • Bascones-Martínez, A., Pousa-Castro, X. (2011). Herpesvirus.Avances en Odontoestomatología, 27(1), 11-24.
  • Romero, H. R., Rojas, P. N., González, L. P., Klein, K. P.,de la Parte, M. A., Barrios, H. R. (2012). Actualización enInfecciones por el Virus Herpes Simplex. Informe Medico,14(8).nforme Medico,14(8).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.