Jak możesz pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Jak możesz pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami trudno jest pozbyć się brzydkiego zapachu stóp. Dlatego też należy zadbać o poprawę swoich nawyków higienicznych i wybierać odpowiednie produkty. Dowiedz się w jaki sposób możesz rozwiązać ten problem, który dręczy wiele osób!

Czy chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu stóp? Spokojnie, nie tylko Ty z nim walczysz.

Brzydki zapach stóp, czyli schorzenie nazywane cuchnącym potem, to niezwykle często występujący problem, który pojawia się zazwyczaj z powodu namnażania się bakterii na skórze stóp. Chociaż często jest łączony ze złą higieną, to w rzeczywistości ma wiele przyczyn.

Obecnie na rynku można bez problemu znaleźć liczne produkty zapewniające, że pozwolą pozbyć się brzydkiego zapachu stóp. Jednak aby się od niego uwolnić należy podjąć dodatkowe działania i wyrobić w sobie właściwe nawyki.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz cztery istotne podpowiedzi, które możesz stosować każdego dnia.

Dlaczego pojawia się brzydki zapach stóp?

Zanim poznasz sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu stóp, musisz dowiedzieć się co może go wywoływać.

Po pierwsze pamiętaj, że na stopach znajduje się więcej gruczołów potowych w porównaniu z innymi częściami ciała. Te gruczoły przez cały dzień wydzielają pot, aby regulować temperaturę Twojego ciała i zadbać o nawilżenie skóry.

Jednak kiedy Twoje stopy pocą się za bardzo, z pewnością w którymś momencie zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach.

Według dr Das z Uniwersytetu Harvardzkiego, pot w połączeniu z ciepłem wynikającym z zamknięcia w obuwiu wytwarza środowisko sprzyjające rozmnażaniu bakterii. Chociaż te organizmy z natury zamieszkują stopy i pomagają rozkładać pot, ich nadmierna ilość może wywoływać nieprzyjemny zapach.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Czasami nie wystarczy użyć talku czy dezodorantu, aby pozbyć się brzydkiego zapachu stóp. Chociaż ich skład uległ znaczącej poprawie na przestrzeni ostatnich lat, czasami nadal są w stanie zneutralizować woń stóp jedynie na chwilę.

Dlatego też należy pamiętać o kluczowych kwestiach.

1. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu stóp, myj je codziennie

Kobieta mocząca stopy - jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?
Powinnaś regularnie myć stopy, zwłaszcza jeśli bardzo się pocisz lub brzydko pachną.

Właściwa higiena to jeden z najważniejszych aspektów w walce z nieprzyjemnymi zapachami. Właśnie dlatego kluczową rolę odgrywa codzienne mycie stóp z pomocą delikatnego mydła i specjalnej szczotki do stóp.

To właśnie szczotka pomoże Ci usunąć ze stóp martwe komórki i brud.

Co mogę zrobić?

  • Jeśli cierpisz z powodu bardzo brzydko pachnący stóp, myj je dwa razy dziennie.
  • Możesz to robić biorąc poranny prysznic lub mocząc je w misce z wodą i mydłem.
  • Po umyciu wysusz je dokładnie, zwracając szczególną uwagę na skórę między palcami, gdzie zazwyczaj zostają resztki wody.

2. Każdego dnia zmieniaj skarpetki

Stopa w białych skarpetkach
Skarpetki zbierają pot i bakterie przez cały dzień. Właśnie dlatego musisz je zmieniać i odpowiednio prać.

To oczywiście kwestia higieny. Codzienne zmienianie skarpetek chroni przed gromadzeniem się wilgoci i bakterii, które wywołują nieprzyjemne zapachy. W gorące dni lub gdy jesteś bardzo aktywna fizycznie najlepiej jest zmieniać skarpetki przynajmniej dwa razy dziennie.

Oczywiście nie wszystkie buty wyglądają dobrze ze skarpetkami. Mimo tego warto nosić je jak najczęściej. Ta część odzieży chroni skórę stóp przed bezpośrednim kontaktem z butami, dzięki czemu nie pozostaną w nich resztki potu.

Co mogę zrobić?

  • Postaraj się nosić skarpetki wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze włókien. Unikaj skarpetek ze sztucznych materiałów.
  • Kiedy nie możesz nosić skarpetek, używaj antyperspirantu do stóp.
  • Pamiętaj, aby przed kolejnym założeniem skarpetek dokładnie je uprać.

3. Zmieniaj buty, aby pozbyć się brzydkiego zapachu stóp

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu stóp, powinnaś mieć przynajmniej dwie pary butów.

Dlaczego?

Ponieważ dzięki temu każda z nich będzie w stanie porządnie wyschnąć zanim założysz je po raz kolejny, tak aby nie było w nich ani śladu potu czy wilgoci.

Co mogę zrobić?

  • Zmieniaj buty, które nosisz, przynajmniej co drugi dzień.
  • Kiedy ich nie używasz, zostawiaj je w chłodnym miejscu z dobrą wentylacją, aby pozbyć się brzydkiego zapachu.
  • Jeśli zauważysz, że Twoje buty są bardzo wilgotne, usuń wkładkę i włóż je do wyschnięcia do ciepłego miejsca.

4. Noś odkryte buty

Stopy w sandałach
Noszenie odkrytych butów w gorące pory roku pozwoli Ci wietrzyć stopy i zmniejszyć ich pocenie się.

Wentylowanie skóry stóp to klucz do pozbycia się brzydkiego zapachu, który wywołuje używanie butów z zakrytymi palcami. Właśnie dlatego eksperci zalecają używanie butów, które zapewniają  przewiewność, takich jak sandały.

Co mogę zrobić?

  • Noś odkryte buty przynajmniej przez dwie godziny dziennie, aby Twoje stopy mogły się przewietrzyć.
  • Jeśli to możliwe, noś przewiewne buty zawsze, gdy jest ciepło.
  • Noś takie obuwie, gdy jesteś w miejscu publicznym, takim jak prysznic czy basen.

Jeśli problem nie ustępuje, skontaktuj się ze swoim lekarzem

Jeśli problem nie ustaje, a nawet się pogarsza, powinnaś udać się do lekarza. Być może skieruje Cię do dermatologa lub endokrynologa, w zależności od tego, co Cię dręczy.

Być może winę za to ponosi infekcja, a nawet brak równowagi hormonalnej. W takim przypadku będziesz potrzebowała specjalistycznego leczenia, które możesz uzupełniać stosowaniem naturalnych remediów, o których wspomnieliśmy powyżej.

Mimo tego nie pozwól, aby odbiło się to na Twoim poczuciu własnej wartości. Istnieją liczne terapie, a jeśli będziesz gotowa włożyć w cały proces odrobinę wysiłku, z pewnością z łatwością pozbędziesz się tego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dreanno, C., Kirby, R. R., & Clare, A. S. (2006). Smelly feet are not always a bad thing: The relationship between cyprid footprint protein and the barnacle settlement pheromone. Biology Letters. https://doi.org/10.1098/rsbl.2006.0503
  • Ara, K.; Hama, M.; Akiba, S.; Koike, K.; Okisaka, K.; Haqura, T.; Kamiya, T.; and F. Tomita. “Foot odor due to microbial metabolism and its control.” Canadian Journal of Microbiology. Vol. 52, no. 4. Pages 357-364. April 2006. (May 23, 2014) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16699586
  • Perera, E., & Sinclair, R. (2013). Hyperhidrosis and bromhidrosis: A guide to assessment and management. Australian Family Physician.
  • Pandey, S. K., & Kim, K. H. (2011). Human body-odor components and their determination. TrAC – Trends in Analytical Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.trac.2010.12.005
  • Jesús Zalacain Vicuña, A., & titular Departamento Podología RESUMEN, P. (2010). INFECCIONES MICÓTICAS MÁS FRECUENTES EN EL PIE. Revista Española Podología.
  • Mccann, M. (2014). Cuero, pieles y calzado. Enciclopedia de Salud y Seguridad En El Trabajo OIT.
  • Das, Shinjita. Manuales MSD. https://www.msdmanuals.com/es-es/professional/trastornos-dermatológicos/trastornos-de-la-sudoración/bromhidrosis

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.