Jak mogę pomóc dziecku na zajęciach wirtualnych?

Pomaganie dziecku w wirtualnych zajęciach wymaga motywowania go, zapewnienia mu odpowiedniej przestrzeni i monitorowania jego wyników. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Jak mogę pomóc dziecku na zajęciach wirtualnych?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od pewnego czasu edukacja online stała się bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zajęć face-to-face, zwłaszcza w formie korepetycji. Jednak w następstwie światowego kryzysu zdrowotnego związanego z koronawirusem ten rodzaj edukacji stał się bardziej rozpowszechniony. Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak pomóc dziecku w wirtualnych zajęciach.

Dzisiejsze dzieci to cyfrowi tubylcy. Często zarówno biegle posługują się nowymi technologiami, jak i lubią je. Nie oznacza to jednak, że przeniesienie procesu nauczania-uczenia się do świata wirtualnego nie jest dla nich wyzwaniem. Aby ułatwić to zadanie, rodzice mogą wdrożyć szereg wskazówek, o których opowiemy poniżej. Zobacz, jak możesz pomóc Twojemu dziecku w zajęciach wirtualnych.

Korzyści z zajęć wirtualnych

Jak pomóc dziecku w wirtualnych zajęciach
Zajęcia online wymagają wsparcia rodziców.

W ostatnich miesiącach prawdopodobnie mogliście sami przekonać się, co oznacza dla waszych dzieci dostęp do wirtualnej nauki. Mimo to dobrze jest pamiętać o niektórych głównych zaletach, niezależnie od tego, czy formalna edukacja odbywa się za pośrednictwem tego medium, czy też jest wykorzystywana w kursach lub zajęciach pozalekcyjnych.

  • Zajęcia wirtualne są atrakcyjną alternatywą dla dzieci, ponieważ nowe technologie docierają do nich łatwo i naturalnie. Może to generować motywację do uczestniczenia w nich i wykonywania zadań domowych i zadań związanych z nauką.
  • Ten rodzaj edukacji zachęca do uczenia się technologii. Niewątpliwie oprócz dobrej zabawy dzieci mogą w ten sposób zdobyć wiedzę i biegłość w posługiwaniu się komputerami i urządzeniami elektronicznymi.
  • Zajęcia wirtualne zachęcają dzieci do rozwijania samodzielności i odpowiedzialności, gdyż na zajęciach jest mniej nadzoru. To one często muszą organizować swój czas, zajmować się lekcjami i rozwiązywać swoje problemy i pytania. Mimo bliskiej obecności rodziców i ich pomocy, są bardziej niezależne, jeśli chodzi o branie odpowiedzialności za swoje zadania.
  • U wielu uczniów poprawia się koncentracja, zwłaszcza u dzieci, które są zbyt rozproszone stymulującym środowiskiem społecznym w klasie. Samotne siedzenie we własnej przestrzeni może pomóc im w skupieniu uwagi. (Jednak w przypadku innej grupy dzieci może to działać odwrotnie i prowadzić do rozproszenia uwagi z powodu braku nadzoru).

Jak pomóc dziecku w wirtualnych zajęciach

Aby pomóc dziecku w pełni wykorzystać wirtualne zajęcia i uniknąć pułapek, oto kilka wskazówek, które możesz wdrożyć.

Znajdź odpowiednią przestrzeń do nauki

Pomóż im znaleźć w domu odpowiednią przestrzeń do prowadzenia zajęć. Przestrzeń ta powinna być jasna i dobrze wentylowana oraz mieć stół lub biurko wystarczająco duże, aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne materiały.

Ponadto ważne jest, aby to miejsce zapewniało pewną prywatność i izolację od hałasów i zakłóceń domowych. Również, jeśli to możliwe, najlepiej, jeśli nie jest to sypialnia dziecka, ponieważ dobrze jest zarezerwować tę przestrzeń tylko na wypoczynek.

Upewnij się, że dziecko przestrzega regularnego harmonogramu i rutyny

Uczestnictwo w zajęciach wirtualnych nie oznacza, że należy zaniedbywać podstawowe aspekty, takie jak higiena czy rutyna. Wstawanie z łóżka i natychmiastowe siadanie przy komputerze w piżamie nie jest dobrym pomysłem. Dlatego upewnij się, że Twoje dziecko przestrzega regularnych harmonogramów, np. je śniadanie, ubiera się i sprząta pokój przed rozpoczęciem zajęć online.

Dziecko uczęszczające na zajęcia online
Rutyny pomagają dzieciom skupić się i poczuć, że trwają zajęcia szkolne.

Utrzymuj zdrową równowagę między nadzorem a autonomią

Gdy Twoje dziecko bierze udział w zajęciach online, możesz pilnować, aby nie było rozproszone i nie miało żadnych problemów. Musisz jednak także zezwolić na pewną samodzielność i zachęcić do pewnej autonomii.

Nie bądź ciągle obok dziecka. Upewnij się jedynie, że ona lub on bierze odpowiedzialność za swoje prace domowe i obowiązki. Ponadto, nawet jeśli im pomagasz, nie wykonuj ich pracy za nich.

Pamiętaj, że nie jesteś ich nauczycielem, ale możesz pomóc dziecku w zajęciach wirtualnych zapewniając kierownictwo

W związku z poprzednią wskazówką możliwe, że Twoje dziecko może mieć pytania dotyczące niektórych tematów. Ponadto, ponieważ ma bardziej skomplikowany dostęp do swojego nauczyciela, może nie być w stanie rozwiązać niektórych zadań.

Postaraj się więc pokierować nim w tym zakresie, a także w odniesieniu do korzystania z komputera lub tabletu, aby śledzić zajęcia. Pamiętaj jednak, że nie jesteś jego nauczycielem i zawsze powinno zwracać się do swojego nauczyciela z ważnymi pytaniami.

Upewnij się, że na wszystko jest czas

Chociaż zajęcia prowadzone są online, dziecko musi uczęszczać na nie z takim samym zaangażowaniem, jak osobiście. To znaczy, że musi być jasne, że ten czas jest przeznaczony na skupienie uwagi i naukę, a później będzie czas na zabawę, kontakty towarzyskie i inne zajęcia.

Rodzina również powinna szanować ten czas i nie przerywać dziecku.

Zachęcaj do aktywnych przerw

Gdy dziecko osobiście chodzi do szkoły, między zajęciami ma małe chwile relaksu, podczas których może się zrelaksować i nawiązać kontakty towarzyskie z kolegami z klasy.

W domu ważne jest również, aby te przerwy miały miejsce. W czasie przerwy dziecko może skorzystać z okazji, aby się nawodnić, coś zjeść lub wykonać jakąś aktywność. Aktywne przerwy (przerwy z choreografią lub inne rodzaje ćwiczeń fizycznych) mogą być szczególnie korzystne i przyjemne dla rodziny.

Inne wskazówki, jak pomóc Twojemu dziecku w wirtualnych zajęciach

Oprócz powyższych zaleceń, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Planowanie: Możesz pomóc dziecku zapamiętać obowiązki, zadania i zadania domowe do wykonania każdego dnia, tworząc wspólnie kalendarz, do którego może się odwoływać. To zachęca do odpowiedzialności i autonomii.
  • Motywacja: dla dzieci samodzielne zajęcia w domu mogą być nudne i demotywujące, więc będą potrzebować wsparcia, wzmocnienia i zachęty ze strony rodziców.
  • Kontroluj korzystanie z technologii przez dziecko: Z jednej strony upewnij się, że nie używa ono telefonu komórkowego w czasie zajęć. Tymczasem z drugiej strony nie zostawiaj ich samych korzystających z urządzeń. Trzymaj się blisko nich, nawet jeśli nie interweniujesz.

Krótko mówiąc, pomaganie dziecku w wirtualnych zajęciach wymaga otwartości na poznanie i zrozumienie tego nowego rodzaju nauczania. Taka adaptacja to wspólny wysiłek nauczycieli, uczniów i rodzin, więc współpraca zawsze będzie najlepszą strategią. Przy odpowiednim podejściu alternatywne zajęcia online mogą być doskonałym rozwiązaniem w wielu kontekstach edukacyjnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Méndez-Giménez, A.(2020). Resultados académicos, cognitivos y físicos de dos estrategias para integrar movimiento en el aula: clases activas y descansos activos. SPORT TK-Revista EuroAmericana de Ciencias del Deporte, 63-74. https://revistas.um.es/sportk/article/view/412531/278691
  • Manasía, N. M., & Aguirre, A. A. Beneficios prácticos del Sistema de Educación Virtual.
  • Grover, S., Goyal, S. K., Mehra, A., Sahoo, S., & Goyal, S. (2021). A survey of parents of children attending the online classes during the ongoing COVID-19 pandemic. The Indian Journal of Pediatrics88(3), 280-280.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.