Przemoc i molestowanie - Jak ochronić dziecko?

Czy umiałabyś rozpoznać dziecko, które stało się ofiarą przemocy lub molestowania? Koniecznie dowiedz się, jak ochronić dzieci przed takimi traumatycznymi przeżyciami.
Przemoc i molestowanie - Jak ochronić dziecko?
Bernardo Peña

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Przemoc wobec dzieci czy molestowanie to niestety palące problemy we współczesnym świecie. Jako rodzice, przyjaciele, dziadkowie czy po prostu odpowiedzialni dorośli, powinniśmy nauczyć się rozpoznawać i przewidywać możliwe zagrożenia, tak aby móc ochronić przed nimi nasze dzieci.

Nie da się na pierwszy rzut oka rozpoznać kogoś, kto stosuje przemoc wobec dzieci lub jest dla nich jeszcze innego rodzaju zagrożeniem. Warto jednak mieć świadomość niebezpieczeństw oraz cech, które taka osoba może posiadać.

Jak rozpoznać osobę stanowiącą zagrożenie?

1. Chce stać się przyjacielem rodziny

Osoby, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych dzieci, bardzo często starają się stać przyjacielem rodziny i nawiązać jak najbliższą więź, zarówno z nami – dorosłymi, jak i z dziećmi. Takie osoby są pozornie bardzo przyjacielskie, otwarte i skore do pomocy. Oferując pomoc w opiece nad dzieckiem starają się zyskać zaufanie nasze i dziecka.

2. Najczęściej nie jest nieznajomym

Według danych opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, 60% ofiar molestowania znało wcześniej swojego oprawcę. 30% molestowanych dzieci stało się ofiarą członka rodziny, zaledwie 10% ofiar to ofiary przypadkowych sprawców.

Mama z dzieckiem

3. Sam kiedyś był ofiarą

W ogromnej większości przypadków ludzie stosujący przemoc lub dopuszczający się molestowania dzieci, sami w przeszłości byli ofiarami i przeżyli podobne traumy. Niezależnie, czy byli ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej czy molestowania seksualnego, w dorosłym życiu mogą wykazywać pewne zaburzenia psychologiczne i osobowościowe.

4. Wybiera pracę, by być blisko dzieci

Czasami zagrożenie czai się bliżej niż moglibyśmy przypuszczać. Wielu ludzi, którzy są niebezpieczni dla naszych dzieci, wybiera taką prace, która pozwala im być jak najbliżej. To często nauczyciele, trenerzy albo opiekunki czy opiekunowie. Na co dzień sprawiają wrażenie osób uwielbiających swoją pracę; mówią, że kochają dzieci i że są one dla nich całym życiem.

Nauczycielka

5. Jest bystry, inteligentny, przebiegły

Osoby stosujące przemoc lub dopuszczające się molestowania dzieci to zazwyczaj doskonali manipulatorzy. Potrafią owinąć sobie nas – dorosłych – wokół palca, stosując wysublimowane gierki i sztuczki budujące zaufanie.

Często ich zachowania mają także podtekst seksualny. Ludzie ci potrafią manipulować dziećmi, zmuszając je do ,,zachowania sekretu”, przekupując je, szantażując czy nawet uzależniając materialnie czy emocjonalnie.

Inne cechy charakterystyczne

Przechowuje zabawki, książki i ubranka dla dzieci

Taki człowiek bardzo często nie skupia się tylko na jednym dziecku. Obiektem molestowania, przemocy czy obsesji może być nawet kilkoro dzieci.

Nie odczuwa poczucia winy

To bardzo często socjopata – osoba niezdolna do odczuwania empatii, współczucia czy poczucia winy za swoje czyny.

Smutny chłopiec

Uprzedmiotawia swoje ofiary

Niektórzy pedofile czy osoby dopuszczające się przemocy wobec dzieci tłumaczą, że ich działanie to jedyny sposób, by poradzić sobie z cierpieniem, którego sami doświadczyli w dzieciństwie.

Kiedyś sam był ofiarą

Jego dewiacja i zaburzenia mają swoje źródło w traumatycznych przeżyciach z przeszłości. Zaburzenia osobowości zaczęły się prawdopodobnie wraz z anormalnymi i traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi lub też wraz z przemocą fizyczną i psychiczną.

Jak powstrzymać przemoc i uchronić swoje dziecko?

Nie zostawiaj dziecka samego

Czy to na ulicy, w parku, na boisku, basenie czy placu zabaw – nigdy nie spuszczaj swojego dziecka z oka. Zawsze dowiaduj się od nauczyciela, o której dzieci mają wejść na teren szkoły, a kiedy należy je odebrać. Nie pozostawiaj ,,pustych minut”, podczas których może wydarzyć się wszystko.

Dziewczynki

Rozmawiaj z dziećmi o niebezpieczeństwie

Nie strasz dziecka, ale uświadom je, jak wiele niebezpieczeństw i zagrożeń czyha na nie we współczesnym świecie. Wytłumacz, że ma prawo do stawiania granic i mówienia głośno i wyraźnie ,,nie”, gdy sobie czegoś nie życzy. Dotyczy to zarówno obcych, jak i nawet członków rodziny.

Wyjaśnij dziecku, że jego ciało należy tylko do niego. Jeżeli ktoś złamie tę zasadę, dziecko musi wiedzieć, że nie jest niczemu winne i zawsze może zwrócić się do Ciebie.

Reaguj na nietypowe zachowanie dziecka

Jeżeli Twoje energiczne i wesołe do tej pory dziecko nagle zaczyna wydawać się wycofane, smutne i przygnębione, koniecznie zareaguj i dowiedz się, co jest tego przyczyną. Bardzo często nagła zmiana zachowania to pierwszy objaw tego, że ktoś stosuje wobec dziecka przemoc lub jest ono molestowane czy gnębione.

Wsparcie rodziców

Kontroluj, co dziecko przegląda i publikuje w Internecie

W dzisiejszych czasach ciężko jest całkowicie odciąć dziecko od sieci i portali społecznościowych. Jako rodzic masz jednak obowiązek kontrolować to, co dziecko przegląda lub samo publikuje w Internecie.

Upewnij się, że opublikowane zdjęcia nie stanowią zachęty dla niebezpiecznych ludzi, a także, że dziecko nie publikuje żadnych prywatnych danych, takich jak adres domu, szkoły, numer telefonu czy inne. Warto mieć także dostęp do haseł do różnych kont w mediach społecznościowych swojego dziecka.

Pozwala to na kontrolowanie przychodzących wiadomości czy zaproszeń do grona znajomych. Pamiętaj, że pedofilia czy przemoc to nie domena tylko i wyłącznie mężczyzn – nie daj się zwieść!

Zapewnij swojemu dziecku stuprocentowe wsparcie

Ofiarami pedofilów czy osób stosujących przemoc fizyczną bądź psychiczną są najczęściej dzieci, które nie mają wsparcia ze strony swoich najbliższych. Takim dzieckiem jest o wiele łatwiej manipulować i wykorzystać jego naiwność i potrzebę bliskości.

Okazuj swojemu dziecku, że jest kochane i że zawsze będziesz po jego stronie. Wzajemne zaufanie pomoże Wam uniknąć wielu niebezpieczeństw.

Jeżeli podejrzewasz, że znane Ci dziecko mogło stać się ofiarą przemocy lub molestowania, nie wahaj się zgłosić tego do odpowiednich instytucji czy organizacji. Najgorsze, co my, dorośli, możemy zrobić to ignorować niepokojące sygnały i nieme wołanie o pomoc wysyłane często przez dzieci, które stały się ofiarami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.