Jak jeść mniej podczas okresu przymusowego odosobnienia?

Istnieją pewne strategie, które mogą pomóc Ci jeść mniej podczas okresu przymusowego odosobnienia, dzięki czemu możesz zmniejszyć ryzyko przybierania na wadze z uwagi na zmniejszenie aktywności fizycznej.
Jak jeść mniej podczas okresu przymusowego odosobnienia?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieją pewne strategie, które mogą pomóc Ci jeść mniej podczas okresu przymusowego odosobnienia, dzięki czemu możesz zmniejszyć ryzyko przybierania na wadze z uwagi na zmniejszenie aktywności fizycznej.

Jedną z rzeczy, o które martwi się wiele osób podczas kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa, jest możliwość przybierania na wadze. W tym czasie staramy się zużywać mniej energii, biorąc pod uwagę oczywiste ograniczenie aktywności fizycznej.

Dlatego musimy to zrekompensować, zmniejszając ilość jedzenia, które spożywamy każdego dnia. Dzisiaj pomożemy Ci dowiedzieć się, jak jeść mniej podczas okresu przymusowego odosobnienia.

Istnieje kilka sztuczek, które możesz wykorzystać, aby osiągnąć swój cel i powstrzymać lęk przed przejadaniem się. To po prostu kwestia aktywacji reakcji hormonalnej Twojego organizmu, która wpływa na mechanizmy regulujące apetyt i poczucie sytości.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i zaprezentujemy kilka wskazówek, które Ci pomogą. W ten sposób utrzymasz swój głód na wodzy i niepokój pod kontrolą. Zapraszamy do lektury!

Jak jeść mniej lub pościć podczas okresu przymusowego odosobnienia?

Pomijanie śniadania wiąże się ze wzrostem poziomu hormonu wzrostu (GH), a zatem z intensywniejszą lipolizą. Co więcej, biorąc pod uwagę szereg interakcji między hormonem wzrostu a greliną, prawdopodobieństwo, że będziesz głodny rano jest mniejsze niż w innych porach dnia.

Podczas poszczenia możesz pić tylko czarną kawę, gorzką herbatę, wodę i napoje bez kalorii. Jedz także z samego rana. Pamiętaj, aby nie słodzić kawy, bo zakłócisz hormonalne mechanizmy postu.

Pusty talerz

Ten proces dietetyczny wiąże się z zauważalną poprawą składu ciała, zgodnie z wynikami badania opublikowanego w Clinical Nutrition ESPEN. Co więcej, poprawia profil lipidowy i wrażliwość na insulinę.

Jeśli nie jesteś w ciąży lub cierpisz na częste, niekontrolowane migreny, ta metoda może być naprawdę odpowiednia dla Ciebie. Zacznij od niejedzenia śniadania tylko trzy razy w tygodniu. A kiedy zjesz śniadanie, staraj się nie spożywać po tym posiłku kalorycznych potraw lub napojów przez co najmniej 16 godzin.

Jeśli masz już doświadczenie w poszczeniu, możesz rozszerzyć to zalecenie na każdy dzień tygodnia. Doświadczeni eksperci z dziedziny dietetyki mogą nawet robić 24-godzinny post raz w tygodniu, aby jeszcze bardziej zmniejszyć swoją globalną liczbę kalorii.

Podczas kwarantanny możesz ćwiczyć strategiczny, przerywany post tak, aby zmniejszyć całkowite spożycie kalorii.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Post przerywany – poznaj korzyści i mity

Wybierz płatki owsiane jako główne źródło węglowodanów

Kluczowym mechanizmem kontrolującym jedzenie jest uczucie sytości. Jeśli pobudzisz tę sytuację, dostarczysz do swojego organizmu mniejszą liczbę kalorii dziennie. Niektóre produkty spożywcze mogą szybciej zapewniać uczucie sytości. Zazwyczaj są to pokarmy o wysokiej zawartości białka lub produkty bogate w błonnik.

Jedną z opcji do rozważenia są płatki owsiane. Zgodnie z dowodami zaprezentowanymi w Nutrition Reviews, to właśnie płatki zawierają dużą ilość beta-glukanów, które pomagają tłumić apetyt. Co więcej, płatki owsiane mają zdolność selektywnego stymulowania wzrostu bakterii w jelicie.

Ta modyfikacja flory jelitowej może poprawić kondycję całego Twojego ciała, zgodnie z danymi zaprezentowanymi w artykule opublikowanym w czasopiśmie European Journal of Internal Medicine.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?

Podczas okresu odosobnienia spożywaj dużo warzyw

Najlepszym sposobem na zredukowanie dziennego spożycia kalorii jest zmniejszenie spożycia żywności przetworzonej metodami przemysłowymi. Zamiast nich warto nadać priorytet świeżej żywności, takiej jak owoce i warzywa. Owoce zawierają dużą ilość wody i błonnika. W ten sposób zwiększysz nawodnienie swego organizmu, a jednocześnie poczujesz się bardziej syty.

Warzywa na patelni

Kolejną zaletą warzyw jest ich gęstość kaloryczna. Z tego powodu możesz pozwolić sobie na spożywanie dużej ich ilości bez negatywnego wpływu na Twoje obliczenia dotyczące całkowitej skonsumowanej energii. Wzbogacenie swoich codziennych posiłków o dużą ilość warzyw to dobry sposób na uspokojenie apetytu i zmniejszenie niepokoju.

Nie należy zapominać o tym, że te produkty zawierają witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Wszystkie te mikroelementy pomogą Ci poprawić funkcjonowanie Twoich procesów fizjologicznych.

Spożywanie warzyw w dużych ilościach podczas okresu odosobnienia niesie ze sobą istotne zalety na poziomie odżywiania i pomaga kontrolować spożycie kalorii.

Chcesz jeść mniej podczas okresu odosobnienia? O czym należy jeszcze pamiętać?

Jeśli chcesz jeść mniej podczas zamykania, po prostu musisz się zorganizować i wybrać odpowiednie produkty spożywcze. Stosuj przerywany post i nadaj pierwszeństwo spożywaniu świeżej żywności przed przetworzonymi potrawami. Są to dobre strategie, jeśli chodzi o ograniczenie spożycia kalorii.

Ponadto zalecamy wybór produktów bogatych w błonnik. W ten sposób możesz stymulować mechanizmy fizjologiczne w swoim organizmie, które sprawiają, że czujesz się syty.

Staraj się nie kupować produktów bogatych w cukier, które będą narażać Cię na różne pokusy. Zamiast tego napełnij swoją kuchnię owocami, warzywami i produktami pełnoziarnistymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assesment associated with diet and weight los. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Dao MC., Clément K., Gut microbiota and obesity: concepts relevant to clinical care. Eur J Intern Med, 2018. 48: 18-24.
  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.