Jak gotować płatki owsiane, aby cieszyć się ich właściwościami?

Dobrze jest gotować płatki owsiane, aby w pełni cieszyć się ich właściwościami, a tym samym uzyskać lepsze trawienie.
Jak gotować płatki owsiane, aby cieszyć się ich właściwościami?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Płatki owsiane są bardzo korzystne dla zdrowia. Aby jednak cieszyć się ich właściwościami, warto je zagotować. W ten sposób staje się pokarmem o lepszym trawieniu, co pozwala na lepsze wykorzystanie składników odżywczych i dezaktywację niektórych substancji blokujących ich wchłanianie. Z tego powodu zaleca się przestrzeganie szeregu procesów, aby jak najlepiej wykorzystać to zboże.

Przed rozpoczęciem należy podkreślić, że spożycie błonnika jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia przez długi czas. Płatki owsiane są dobrym źródłem tego pierwiastka, dlatego ich regularne włączanie do diety będzie bardzo korzystne dla funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Jak prawidłowo gotować płatki owsiane?

Jednym z kluczowych punktów przed gotowaniem płatków owsianych jest moczenie ich przez kilka godzin. W ten sposób wyżej wymienione substancje antyodżywcze są dezaktywowane, co w późniejszym czasie poprawi ich działanie. Nie ma znaczenia, czy spożyjesz go bez moczenia, ale dzięki temu prostemu procesowi uzyskasz produkt końcowy wyższej jakości.

Płatki owsiane

Z drugiej strony, przygotowując jedzenie, należy wybrać mleko zamiast wody jako płynu do gotowania. Płatki owsiane będą nie tylko bardziej kremowe, ale także końcowe danie będzie miało wyższą wartość odżywczą.

W ten sposób nie tylko będzie zawierał złożone węglowodany i błonnik, ale doda sporą garść białek o wysokiej wartości biologicznej. Elementy te okazały się determinować w zapobieganiu patologiom związanym z beztłuszczową masą.

Jednak jeśli chodzi o gotowanie, nie jest dobrym pomysłem przekraczanie czasu gotowania. W przeciwnym razie płatki owsiane będą w końcu zbyt gęste i twarde. Lepiej nieco skrócić ten proces i uzyskać znacznie łagodniejszy i przyjemny efekt z punktu widzenia organoleptycznego. Ponadto zapobiegnie również przyklejaniu się do dna rondla. Radzimy od czasu do czasu się poruszyć. Więcej szczegółów podamy poniżej.

Przepis na owsiankę

Znasz już kluczowe punkty, aby optymalnie gotować owsiankę. Przedstawimy Ci teraz prosty przepis, który możesz regularnie przygotowywać na śniadanie. Pomoże Ci rozpocząć dzień z energią i dostarczy niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Składniki

Produkty potrzebne do wykonania przepisu to:

 • 2 szklanki pełnego mleka śmietankowego
 • 6 łyżek płatków owsianych lub płatków owsianych
 • Sproszkowany cynamon
 • Cukier lub płynny słodzik

Instrukcje krok po kroku

 1. Moczyć płatki owsiane przez kilka godzin.
 2. Następnie odsącz płatki i umieść wszystkie powyższe składniki z wyjątkiem cynamonu w rondlu.
 3. Gotuj na średnim ogniu około 10 minut, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką.
 4. Po tym czasie płatki powinny być miękkie, a konsystencja lekko ciastowata. To wskazuje, że płatki owsiane są gotowe.
 5. Na koniec posyp odrobiną cynamonu i odstaw do temperowania.
 6. Można go jeść na ciepło lub na zimno.

Owies bardzo dobrze łączy się z innymi wysokiej jakości produktami spożywczymi, takimi jak owoce, orzechy lub nasiona. Można je dodać do przepisu, aby zwiększyć gęstość odżywczą potrawy.

Ciastka owsiane

Przeczytaj więcej: Szybka owsianka z mikrofalówki – jak ją przygotować?

Korzyści z owsa

Owies to jedno ze zbóż o najwyższej zawartości błonnika rozpuszczalnego. Pierwiastek ten pełni funkcję prebiotyku, generując bardzo pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową. Potwierdzają to badania opublikowane w The Journal of Nutritional Biochemistry. Beta-glukany zawarte w owsie stymulują rozwój bakterii i zmniejszają ryzyko dysbiozy.

To także pokarm dostarczający znaczną ilość wysokiej jakości węglowodanów. Te składniki odżywcze są głównym substratem energetycznym podczas aktywności o wysokiej intensywności. Ponadto są kluczowe w procesie odzyskiwania. Według badań opublikowanych w Nutrients spożywane razem z białkiem skutecznie stymulują uzupełnianie glikogenu.

Optymalne gotowanie płatków owsianych dla maksymalnej przyjemności

Jak już zauważyłeś, gotowanie płatków owsianych jest kluczem do maksymalnego wykorzystania ich wartości odżywczych. Zwiększa strawność pokarmu, a także osiąga wyższą wartość odżywczą, dodając inne produkty wysokiej jakości, takie jak mleko pełne. To doskonałe danie zarówno dla sportowców, jak i osób prowadzących siedzący tryb życia. W rzeczywistości płatki owsiane są najlepszym zbożem do włączenia do diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Martone, A. M., Marzetti, E., Calvani, R., Picca, A., Tosato, M., Santoro, L., Di Giorgio, A., Nesci, A., Sisto, A., Santoliquido, A., & Landi, F. (2017). Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. BioMed research international2017, 2672435. https://doi.org/10.1155/2017/2672435
 • Jayachandran, M., Chen, J., Chung, S., & Xu, B. (2018). A critical review on the impacts of β-glucans on gut microbiota and human health. The Journal of nutritional biochemistry61, 101–110. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2018.06.010
 • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.