Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?
Nerki i pęcherz to dwa podstawowe narządy organizmu. Stanowią nie tylko część układu moczowego, ale również limfatycznego. Dlatego współpracują z wątrobą, aby wyeliminować toksyny z organizmu i wyeliminować produkty przemiany materii znajdujące się w komórkach. Choć spełniają również wiele innych funkcji.
Na ogół, kiedy mówimy o toksynach, robimy to, aby odnieść się do jednej z przyczyn różnych problemów zdrowotnych. W rzeczywistości uważamy, że do krwiobiegu mogą dostać się toksyny z żywności, pestycydy, elementy zanieczyszczenia środowiska, a nawet sam stres, co wpływa na nasz stan zdrowia i jakość życia.
Ponieważ nerki i wątroba są niezbędne do pozbycia się toksyn i innych zanieczyszczeń, należy codziennie o nie dbać, aby nie były przeciążone i mogły pełnić swoje funkcje. Z drugiej strony musisz też zadbać o swój pęcherz moczowy. Ostatecznie jest to miejsce, w którym przechowywany jest mocz, który następnie będzie musiał zostać wydalony.
Zobaczmy więcej na ten temat.
Najczęstsze problemy z nerkami i pęcherzem
Najczęstsze problemy z nerkami i pęcherzem to:
- Infekcje
- Zablokowanie cewki moczowej.
- Trudność w filtrowaniu krwi.
- Problemy z kontrolą pęcherza: nietrzymanie moczu lub deficyty retencji.
- Zmiany w ścianie pęcherza moczowego (nie może już pomieścić tyle moczu, ile kiedyś).
Każdy z tych problemów ma inne konsekwencje zdrowotne i wymaga wczesnej diagnozy i leczenia, aby zapobiec pogorszeniu się zdrowia pacjenta i komplikacji w leczeniu.
Możesz być zainteresowany: Dieta oczyszczająca nerki – sposób na eliminację toksyn
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Oprócz wykonywania jednej lub dwóch kontroli w roku, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i w porę zająć tym, co niezbędne, konieczne będzie udanie się do lekarza w przypadku zauważenia następujących dolegliwości. Zwłaszcza jeśli z czasem nasilają się i manifestują wraz z innymi objawami.
- Ból podczas oddawania moczu
- Ból w okolicy lędźwiowej.
- Ostre zatrzymanie moczu.
- Mimowolna utrata moczu.
- Krwiomocz (krew w moczu).
- Ciągła potrzeba oddawania moczu.
- Gorączka, dreszcze, wymioty i skrajne zmęczenie.
Gdy lekarz oceni nasz stan i postawi diagnozę, konieczne będzie przestrzeganie jego instrukcji, aby wyzdrowieć. Podobnie, niezbędne będzie utrzymanie dobrych nawyków związanych ze stylem życia. Obejmuje to unikanie samoleczenia.
Wskazówki dotyczące dbania o nerki i pęcherz
Dbanie o naszą dietę jest niezbędne do utrzymania w zdrowiu i w dobrej kondycji nerek i pęcherza moczowego. Z tego powodu nie powinniśmy ignorować tego aspektu w przypadku problemów z układem moczowym.
Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które możesz uwzględnić w swojej rutynie, o ile zezwala na to lekarz. Pamiętaj, że nie wszyscy ludzie są tacy sami i to, co może przynieść korzyści jednym, może nie działać na innych.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Pij wystarczająco dużo wody każdego dnia
Woda jest cieczą, która przynosi nam największe korzyści. Z tego powodu niezwykle ważne jest codzienne spożywanie jej w wystarczających ilościach.
Nie zapominajmy, że ilość wody, którą powinniśmy codziennie pić, zależy od takich czynników jak płeć, wiek, styl życia i stan zdrowia. Tak więc starsza osoba dorosła będzie miała inne potrzeby nawodnienia niż sportowiec, dziecko lub nastolatek.
Oprócz wody pitnej ważne jest zapewnienie jakości napojów uzupełniających. Jeśli będziemy spożywać kawę, napoje przemysłowe i alkohol, będziemy szkodzić naszemu zdrowiu.
Dlatego przed jakimkolwiek napojem przemysłowym daj pierwszeństwo następującym produktom:
- Soki owocowe (zwłaszcza żurawinowe): ich działanie antyoksydacyjne pomaga dbać o układ moczowy i zapobiegać infekcjom, zapobiegając przywieraniu baterii do ściany pęcherza moczowego.
- Woda kokosowa: Nawilżająca, odświeżająca i odżywcza woda kokosowa jest również świetną alternatywą.
- Wody owocowe (domowe): napoje robione w domu, bez cukru, słodzików i innych sztucznych substancji mogą pomóc uzupełnić nawodnienie i zadbać o układ nerkowy.
- Napary ziołowe: niektóre napary (rumianek, mięta itp.) mogą być lepszą alternatywą dla przemysłowych napojów bezalkoholowych lub napojów alkoholowych. Jeśli jednak przechodzisz jakiś rodzaj leczenia farmakologicznego, najlepiej skonsultować się z lekarzem, która opcja jest najbardziej zalecana, a której unikać.
Może Cię zainteresować: Oczyść nerki naparem z tej rośliny
Napary ziołowe na nerki i pęcherz moczowy
Jak wskazuje ludowa mądrość, istnieją zioła, które mogą nam pomóc w utrzymaniu zdrowych nerek i pęcherza moczowego, takie jak:
- Pokrzywa i mniszek lekarski: działają moczopędnie, oczyszczają nerki i wspomagają eliminację kwasu moczowego.
- Pietruszka: pomaga oczyścić nerki. Aby to wykorzystać, trzeba gotować pęczek pietruszki przez 10 minut w 2 litrach wody, a następnie odstawić, odcedzić i wstawić do lodówki. Postaramy się spożyć napar w ciągu pięciu dni, a potem odpocząć przez tydzień.
Warzywa odpowiednie dla Twoich nerek i pęcherza
Spożywanie surowych owoców i warzyw jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu, a tym samym dla ogólnego samopoczucia. Powód? Dostarczają nam różnych składników odżywczych, wody, błonnika i enzymów, które tracimy podczas gotowania i które są niezbędne do procesu oczyszczania organizmu.
Dlatego zalecamy spożywanie ich na surowo, gdy tylko jest to możliwe. Tutaj pokazujemy odpowiednie warzywa, które zadbają o nasz pęcherz i nerki.
- Szparagi : orzeźwiające i bogate w wodę i błonnik, pokarmy te mają właściwości moczopędne, które stymulują pracę nerek, eliminują toksyny i stymulują wydalanie moczu.
- Szpinak: bogaty w minerały i witaminy, które nie tylko odżywiają organizm, ale także wspomagają procesy detoksykacji, w tym oczyszczanie układu nerkowego.
- Seler: To idealne warzywo do sałatek, a nawet naparów. Jest moczopędny i bogaty w minerały.
- Burak ćwikłowy: bogaty w różne witaminy i minerały, a także wodę i błonnik. Z tego powodu jest uważany za doskonały produkt na detoksykację nerek.
- Fasola biała: dostarcza węglowodanów, błonnika i różnych składników odżywczych, które są doskonałe dla nerek.
Należy zauważyć, że te pokarmy zawsze powinny być zawarte w zbilansowanej diecie. Nigdy nie należy spożywać wyłącznie jednego z nich, ponieważ może to doprowadzić do dekompensacji organizmu.
Wybieranie prawdziwego jedzenia, ogólne zminimalizowanie spożycia tłuszczów nasyconych i produktów ultraprzetworzonych, utrzymanie umiarkowanego spożycia soli i cukru, unikanie alkoholu i stosowanie się do zaleceń lekarza pomoże nam ogólnie zadbać o nasze zdrowie, w tym o wątrobę, nerki i pęcherz moczowy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Borrelli, S., Provenzano, M., Gagliardi, I., Michael, A., Liberti, M. E., De Nicola, L., Conte, G., Garofalo, C., & Andreucci, M. (2020). Sodium Intake and Chronic Kidney Disease. International Journal of Molecular Sciences, 21(13), 4744. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32635265/
- De Bhailis, Á. M., & Kalra, P. A. (2022). Hypertension and the kidneys. British Journal of Hospital Medicine (London, England : 2005), 83(5), 1–11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35653320/
- Hoogeveen, E. K. (2022). The epidemiology of diabetic kidney disease. Kidney and Dialysis, 2(3), 433-442. https://www.mdpi.com/2673-8236/2/3/38
- Liu, X., Peveri, G., Bosetti, C., Bagnardi, V., Specchia, C., Gallus, S., & Lugo, A. (2019). Dose-response relationships between cigarette smoking and kidney cancer: A systematic review and meta-analysis. Critical Reviews in Oncology/Hematology, 142, 86–93. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31387065/
- Pan X. (2022). Cholesterol Metabolism in Chronic Kidney Disease: Physiology, Pathologic Mechanisms, and Treatment. Advances in Experimental Medicine and Biology, 1372, 119–143. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35503178/
- Patel, J. B., & Sapra, A. (2023) Nephrotoxic Medications. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553144/
- Peterson, L. L., Hurria, A., Feng, T., Mohile, S. G., Owusu, C., Klepin, H. D., … & Tew, W. P. (2017). Association between renal function and chemotherapy-related toxicity in older adults with cancer. Journal of Geriatric Oncology, 8(2), 96-101. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1879406816301394
- Sellarés, V. L. (2021). Hidratación en la enfermedad renal crónica. https://www.nefrologiaaldia.org/es-articulo-hidratacion-enfermedad-renal-cronica-93
- Su, G., Song, H., Lanka, V., Liu, X., Fang, F., Valdimarsdóttir, U. A., & Carrero, J. J. (2021). Stress Related Disorders and the Risk of Kidney Disease. Kidney International Reports, 6(3), 706–715. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33732985/
- Varga, Z. V., Matyas, C., Paloczi, J., & Pacher, P. (2017). Alcohol misuse and kidney injury: epidemiological evidence and potential mechanisms. Alcohol Research: Current Reviews, 38(2), 283. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5513691/
- Wilkinson, T. J., Shur, N. F., & Smith, A. C. (2016). “Exercise as medicine” in chronic kidney disease. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, 26(8), 985-988. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/sms.12714
- Zöllner, F. G., Konstandin, S., Lommen, J., Budjan, J., Schoenberg, S. O., Schad, L. R., & Haneder, S. (2016). Quantitative sodium MRI of kidney. NMR in Biomedicine, 29(2), 197-205. https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/nbm.3274