Jak czyścić i przechowywać kosmetyki w domu?

Do czyszczenia i przechowywania produktów kosmetycznych niezbędne jest posiadanie pod ręką środków, takich jak alkohol czy mydło. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak z nich korzystać!
Jak czyścić i przechowywać kosmetyki w domu?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Prawidłowe czyszczenie i przechowywanie kosmetyków w domu to niezwykle ważne zadanie.

W końcu wiemy, że bakterie są mikroskopijne i zwykle czyścimy tylko brud, który jest na widoku. Może to prowadzic do nabrania fałszywej pewności siebie i niebezpiecznych błędów.

Nie wspominając o tym, że te produkty i narzędzia używane do ich aplikacji trafiają do punktów na skórze w pobliżu błon śluzowych. Na przykład tusz do rzęs, cień do powiek lub kredka do oczu, które przechodzą bardzo blisko kanałów łzowych, mogą powodować problemy z oczami, jeśli nie są czyste.

Ostrożne używanie tych produktów i szczotek lub aplikatorów, a także ich osobiste używanie, czystość i dezynfekcja jest niezbędnym wymogiem, aby uniknąć problemów. Te zagrożenia zwykle nie wiążą się bezpośrednio z praktykami kosmetycznymi, chociaż niebezpieczeństwo jest tuż za rogiem.

Przyjrzyjmy się bliżej.

Przechowywanie kosmetyków w domu

Kosmetyki są delikatne i przeznaczone do tych obszarów ciała, które są oknami do wnętrza organizmu. Z tego powodu prawidłowe czyszczenie i przechowywanie kosmetyków ma ogromne znaczenie.

Wszystkie produkty mają widoczną datę ważności. Jeśli zauważysz coś nieprzyjemnego lub nietypowego w fakturze, zapachu lub kolorze, nie używaj ich. Nie zapominaj, że niektóre zawierają wodę lub esencje i olejki roślinne, naturalne elementy, które mogą zostać uszkodzone przez ciepło lub wilgoć.

Za każdym razem, gdy otworzysz słoik lub odkręcisz krem, do środka dostaje się powietrze. Po przeniesieniu produktu do aplikatora szczelnie zakryj pojemniki lub przestań go używać. Po otwarciu zaczyna biec czas ważności.

Przechowywanie kosmetyków w lodówce

Nie wydaje się to praktyczne, ale idealnie jest schować do lodówki kremy pod oczy, które chronią kontur oka. Są to te, które atakują obrzęki, wynik odwodnienia. W tym przypadku chłód zwiększa korzyści wynikające z jego przeznaczenia, obkurczając naczynia krwionośne i zmniejszając obrzęki.

Lodówka wydłuża również czas działania niektórych produktów zawierających pochodną witaminy A retinol. Podobnie, ta temperatura jest dobra dla płynnego podkładu, lakieru do paznokci i maseczek owocowych.

Teraz już wiesz, że lodówka będzie Twoim sprzymierzeńcem w przedłużeniu żywotności tych produktów. Dotyczy to również produktów zawierających w swoim składzie witaminę C.

Lodówka
Czy myślałaś o przechowywaniu kosmetyków w lodówce? Niska temperatura lodówki korzystnie wpływa na produktów korzysta.

Przechowywanie kosmetyków w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego

Eyelinery i tusze do rzęs należy przechowywać w chłodnym miejscu. Ma to na celu uniknięcie działania ciepła na pigmenty i proliferacji bakterii. Produktów tych używa się bowiem w bardzo wrażliwym obszarze.

W szczególności szminki źle poddają się ogrzewaniu, ponieważ mają tendencję do topnienia. Podobnie trzymaj w tych warunkach organiczne produkty kosmetyczne, które nie zawierają konserwantów. Powinny więc zostać wykorzystane w stosunkowo krótkim czasie.

Kremy nawilżające z ochroną przeciwsłoneczną, nawet jeśli mają nieprzezroczysty pojemnik zaprojektowany tak, aby zapobiegać bezpośredniemu dotarciu promieni ultrafioletowych, należy stosować z ostrożnością, kiedy nakładamy krem ze słoika na twarz.

Perfumy również nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w przeciwnym razie ich skład ulegnie zmianie. Ciepło i wilgoć również oddziałują na zapachy, zmieniając ich podstawowe składniki.

Przechowywać w suchym miejscu

Proszki należy przechowywać w chłodnym miejscu, ponieważ wilgoć źle na nie wpływa. Jeśli chcesz zachować ich właściwości, najlepiej wynieś je z łazienki i trzymaj z dala od źródeł ciepła.

To samo dotyczy gąbek i pędzli, często używanych narzędzi, które należy utrzymywać w czystości i suchości. A po ich użyciu zalecamy wysuszenie na słońcu lub skorzystanie z suszarki do włosów. Pamiętaj, że bakterie rozwijają się w wilgoci.

Wskazówki dotyczące dezynfekcji produktów kosmetycznych w domu

Pierwszą zasadą jest to, że kosmetyki to przedmioty osobistego użytku. Dlatego dzielenie się nimi otwiera możliwość przenoszenia lub otrzymywania chorób. Kolejną wskazówką jest ich dezynfekcja, jeśli nie po każdym użyciu, przynajmniej raz w tygodniu.

Do dezynfekcji kosmetyków najlepiej stosować  70% alkohol izopropylowy i butelkę z rozpylaczem. Skoncentruj się na pędzlach, gąbkach, szczoteczkach i grzebieniach.

Rozpylanie alkoholu

Możesz zdezynfekować pomadki przez spryskiwanie alkoholem, a jeśli potrzebujesz dokładniejszego czyszczenia, ponieważ pożyczyłaś je komuś innemu, użyj szpatułki, aby usunąć wierzchnią warstwę.

Możesz też spryskać powierzchnie podkładów lub brzegi kremów. Jeśli nie ufasz czystości pudru, usuń wierzchnią warstwę i spryskaj ją alkoholem, a następnie pozostaw do wyschnięcia na kilka minut.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie produkty można spryskać alkoholem z odległości 15 centymetrów i pozostawić do wyschnięcia na kilka minut. Nawiasem mówiąc, kredki do eyelinera można czyścić, po prostu je ostrząc. Ale najpierw wyczyść temperówkę alkoholem.

Z mydłem i wodą

Do higieny pędzli i pędzli z naturalnym włosiem zazwyczaj wystarcza mydło i woda. Umieść mydlaną substancję w dłoni i przesuń pędzel okrężnymi ruchami. Spłucz wodą i powtarzaj operację, aż woda będzie całkowicie czysta.

Aby zapobiec uszkodzeniu sztyftu przez wodę, umieść pędzel na chłonnym papierze toaletowym, aż wyschnie. Możesz również czyścić gąbki mydłem i wodą, ale przed ponownym użyciem pozostaw je do całkowitego wyschnięcia.

Cienie do powiek
Artykuły do makijażu powinny być dezynfekowane, ponieważ mają kontakt z obszarami w pobliżu błon śluzowych.

Czyść i przechowuj produkty kosmetyczne w domu, aby chronić swoje zdrowie

Dołącz do wszystkich tych środków ostrożności dotyczących czyszczenia i przechowywania produktów kosmetycznych z następującą niezwykle ważną wskazówką. Nigdy nie zanurzaj palców w pojemniku ani nie dotykaj produktu bezpośrednio, bez względu na to, jak czyste są Twoje ręce.

Zawsze używaj aplikatorów, wacików, pędzli, gąbek. Są to narzędzia, które możesz poddać procedurom dezynfekcji. Jeśli jeszcze ich nie masz lub jeśli te, których używasz, są za stare, musisz zaopatrzyć się w nowy zestaw.

Nie nakładaj makijażu, a następnie wkładaj rzeczy z powrotem do etui, aby używać ich wielokrotnie bez zachowania odpowiedniej higieny. Jeśli to zrobisz, twoja twarz może stać się podatna na trądzik.

Na koniec nie zapomnij o czystym i zdezynfekowanym pojemniku lub pudle, w którym przechowujesz swoje produkty. Bez względu na to, jak schludnie tam wyglądają, jeśli pojemnik jest brudny, zmarnujesz swój czas i troskę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.