Jajka na śniadanie - czy to dobry pomysł?
Co zazwyczaj jesz na śniadanie? Czy należysz do tych osób, które po wypiciu filiżanki kawy i przegryzieniu jakiegoś rogalika wybiegają pospiesznie do pracy? Jeżeli tak właśnie wygląda Twoje śniadanie, to po jakiejś godzinie Twój żołądek zażąda czegoś do jedzenia, a Twoja głowa tabletki przeciwbólowej.
To bardzo ważne, by zwłaszcza z rana dostarczyć organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Stanowi to warunek, byś mogła zacząć nowy dzień pełna siły i energii. Jedząc zdrowe śniadanie zapewniasz też odpowiednią dawkę “paliwa”, którego mózg potrzebuje do sprawnego funkcjonowania.
Inną ważną korzyścią z odżywczego śniadania jest to, że nie stosując zbędnych przekąsek bez problemu utrzymasz sytość, aż do obiadu. Jeżeli unikasz jajek, sądząc, że ich jedzenie tuczy, a ponadto nie jest zdrowe ze względu na to, że podwyższa poziom cholesterolu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Jajka na śniadanie: sycące i wspomagające zdrowie układu sercowo-naczyniowego
Zrównoważone spożycie jajek nie podnosi poziomu cholesterolu i lipidów we krwi.
Powyższe stwierdzenie zostało potwierdzone wieloma badaniami, jak na przykład opublikowanymi w czasopiśmie American College of Nutrition.
- Jajka dostarczają nam fosfolipidów i tłuszczów nasyconych, a ponadto witamin i antyoksydantów, które spełniają nieocenione funkcje w profilaktyce miażdżycy.
- Według wyjaśnień ekspertów, regularne jedzenie trzech do pięciu jajek nie stanowi żadnego ryzyka dla zdrowia naszego organizmu. Wręcz przeciwnie, jajka spożywane na śniadanie, wzmacniają nasze serce i zapewniają działanie ochronne, jeśli zachowujemy umiar i równowagę.
Pamiętaj jednak, że zjedzenie gotowanego jajka nie przynosi takich samych rezultatów, jak w przypadku jajka smażonego z boczkiem i serem. W tym drugim przypadku siłą rzeczy dojdzie do podwyższenia poziomu tłuszczów nasyconych i ryzyka niepożądanych następstw zdrowotnych.
- Inną ważnym szczegółem, o którym należy pamiętać jest to, że cholina zawarta w jajkach redukuje procesy zapalne w organizmie, które wiążą się z obniżeniem sprawności umysłowej, chorobą Alzheimera i cukrzycą typu drugiego.
Jajka jedzone na śniadanie pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy
Jajka to jedne z najbardziej sycących posiłków, jakie znamy. Nie ma nic lepszego na rozpoczęcie dnia, niż pyszna jajecznica, na przykład ze szpinakiem. Takie śniadanie doda Ci siły i energii, a uczucie sytości sprawi, że nawet nie pomyślisz o sięganiu po zbędne przekąski przed obiadem.
- Nie można też zapominać, że jajka to świetny sposób na dostarczenie organizmowi kompletnych protein, porównywalnych do tych zawartych w mięsie i lepszych niż te, które występują w produktach mlecznych.
- Trzeba też wspomnieć, że proteiny zawarte w jajkach są łańcuchami aminokwasów zdolnych do regeneracji tkanek mięśniowych, ścięgien i wiązadeł.
Przeczytaj również artykuł: Jajko – Czy wiesz o nim wszystko?
Wszystko to pokazuje, że jajka stanowią bardzo ważny element śniadania, a ponadto warto dołączyć je praktycznie do każdej diety odchudzającej. Ponadto chronią nasze zdrowie i przyczyniają się do zrzucania zbędnych kilogramów.
Jajka wspomagają pracę mózgu i systemu nerwowego
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jedną z ważniejszych korzyści płynących z jedzenia jajek jest zawartość choliny, związku, który zapobiega powstawaniu stanu zapalnego mózgu i jest nieoceniony w profilaktyce Alzheimera. Inną korzyścią jest to, że uzupełnia on niedobory kwasu foliowego w organizmie.
Ponadto fosfatydylocholina i sfingomielina zawarte w jajkach pomagają w syntezie elementów takich jak acetylocholina, która działa jako neuroprzekaźnik. Możesz więc poprawić komunikację między systemem nerwowym i mięśniami.
Zdrowe sposoby na śniadanie z jajek
Naleśniki z płatków owsianych i banana
Składniki
- 1 banan
- 5 łyżek płatków owsianych (50g)
- 1 jajko
- 1 łyżeczka startej skórki cytryny (5g)
Przygotowanie
- Po pierwsze używając drobnej maszynki do tarcia warzyw zrób z banana miałką masę. Następnie dodaj jajko i dokładnie wymieszaj.
- Teraz możesz dodać startą skórkę cytryny i płatki owsiane. Wymieszaj dokładnie aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Teraz wystarczy usmażyć naleśniki na patelni i Twoje śniadanie jest gotowe.
Jajka ze szpinakiem, truskawkami i rodzynkami
Składniki
- 1 gotowane jajko
- 100g świeżego szpinaku
- 8 truskawek
- 1 garść rodzynek
Przygotowanie
- Ta “sałatka” jest smakowita i sycąca za razem, bardzo dobra na rozpoczęcie nowego dnia będąc pełna siły i energii potrzebnej do działania. Aby ją przygotować, wystarczy, żebyś miała pod ręką gotowane jajko, które potniesz na cienkie paski.
- Truskawki dokładnie umyj pod bieżącą wodą i przekrój na pół.
- Umyj szpinak i umieść go w misce. Dodaj truskawki, jajko i rodzynki. Smacznego!
Przeczytaj również artykuł: Babeczki o niskiej zawartości cukru na śniadanie
Tak przygotowana sałatka jest bogatym źródłem błonnika, protein i witamin. Witamina B i C pełnią nieocenioną funkcję w pracy układu trawiennego i są potrzebne do prawidłowej pracy serca. Sałatka ta pomoże Ci w dbaniu o linię!
Nie musisz mieć wątpliwości. Twoje śniadanie wzbogacone o jajko jest wspaniałym sposobem dbania o zdrowie. Kluczem do unikania problemów zdrowotnych jest odpowiedni dobór produktów, które z jajkiem połączysz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dussaillant Catalina, Echeverría Guadalupe, Rozowski Jaime, Velasco Nicolás, Arteaga Antonio, Rigotti Attilio. Consumo de huevo y enfermedad cardiovascular: una revisión de la literatura científica. Nutr. Hosp. [Internet]. 2017 Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112017000300710&lng=es. http://dx.doi.org/10.20960/nh.473.
- Applegate E. Introduction: Nutritional and functional roles of eggs in the diet. J Am Coll Nutr 2000;19(Suppl 5):495S-8S.
- Kovacs-Nolan J, Phillips M, Mine Y. Advances in the value of eggs and egg components for human health. J Agric Food Chem 2005;53(22):8421-31.
- Miranda JM, Antón X, Redondo-Valbuena C, Roca-Saavedra P, Rodríguez JA, Lamas A, et al. Egg and egg-derived foods: Effects on human health and use as functional foods. Nutrients 2015;7(1):706-29.
- Gelker NRW., Larsen ML., Dyerberg J., Stender S., Astrup A., Eggs do not increase the risk of cardiovascular disease and can be safely consumed. Ugeskr Laeger, 2017.
- Ylilauri MP., Voutilainen S., Lonnroos E., Mursu J., et al., Association of dietary cholesterol and egg intakes with the risk of incident dementia or alzheimer disease: the Kuopio ischaemic heart disease risk factor study. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (2): 476-484.