Hummus z ciecierzycy z papryką - poznaj ten wspaniały przepis!
Hummus z ciecierzycy z papryką to niskokaloryczny przepis z Bliskiego Wschodu. Chociaż oryginalny przepis przygotowuje się przez zmieszanie ciecierzycy z mielonymi ziarnami sezamu, oliwą z oliwek i dressingami, ta wersja proponuje również dodanie do smaku papryki.
Czy odważysz się spróbować tej nowej wersji? Oprócz tego, że jest to pyszny przepis, ciekawą w tym wariancie jest wszechstronność jego zastosowania. Dlatego tym razem chcemy nauczyć Cię różnicować jego smak przy pomocy innych zdrowych składników. Podobnie jak w oryginalnym wydaniu, hummus z ciecierzycy z papryką wspaniale wzbogaci południowy lunch lub kolację. Zwróć uwagę, jak się do tego zabrać!
Dlaczego warto robić hummus z ciecierzycy z papryką?
Podstawowym składnikiem hummusu jest ciecierzyca. Należy do roślin strączkowych i wyróżnia się jako ważne źródło niezbędnych składników odżywczych. Tak więc, jeśli szukasz powodów, aby przygotować pyszny hummus z ciecierzycy z papryką w domu, musisz wiedzieć wiedzieć, że danie to dostarcza następujące składniki:
- Białko
- Złożone węglowodany
- Błonnik pokarmowy
- Wapń
- Magnez
- Fosfor
- Potas
- Cynk
- Mangan
- Miedź
- Selen
- Witamina B6
Oprócz tego hummus to niskokaloryczne danie, które zapewnia znaczne korzyści tym, którzy żywią się stosując dietę wegańską lub wegetariańską. Ze względu na duży udział białek roślinnych idealnie uzupełnia dietę na poziomie odżywczym. W rzeczywistości powinno to być obowiązkowe danie dla osób, które chcą schudnąć.
Przeczytaj również: Curry z ciecierzycy z ryżem basmati – domowy przepis
Przepis na hummus z ciecierzycy z papryką
Najlepszym sposobem na czerpanie najlepszych korzyści odżywczych z hummusu jest przygotowanie go w domu ze 100% zdrowych składników. Aby jednak nieco zmienić smak w stosunku do tradycyjnej receptury, proponujemy zrobić hummus z ciecierzycy z papryką. Zabierzmy się więc do pracy!
Składniki
- 2 szklanki gotowanej ciecierzycy (400 g)
- 2 łyżeczki sezamu (10 g)
- 1 łyżeczka kminku (5 g)
- Sok z połowy cytryny
- Słodka papryka
- 3 łyżki oliwy z oliwek (45 ml)
- 1 szklanka wody (200 ml)
- Sól i pieprz do smaku
- Zmiażdżony lub sproszkowany czosnek
Przygotowanie
- Na początek gotuj ciecierzycę w wodzie, aż ziarna trochę zmiękną. Idealnie byłoby zostawić je do namoczenia przez około 12 godzin przed gotowaniem.
- Gdy ziarna ciecierzycy będą już ugotowane, przepłucz je i włóż do pojemnika blendera.
- Następnie wlej oliwę z oliwek i wodę. Do jednej trzeciej objętości ziaren wlej oliwę a resztę uzupełnij wodą, aż całkowicie przykryje ciecierzycę.
- Miksuj przez kilka chwil, aż uzyskasz kremową pastę o konsystencji podobnej do guacamole.
- Po uzyskaniu sugerowanego wyniku dodaj zmielony kminek, nasiona sezamu (również zmielone), sok z cytryny a także sól i pieprz do smaku.
- Następnie wszystko dobrze wymieszaj, aby przyprawy dobrze się połączyły z kremem z ciecierzycy. W tym momencie dodaj posiekaną i lekko upieczoną paprykę.
- Na koniec wstaw hummus z ciecierzycy z papryką do lodówki i zostaw do całkowitego ostygnięcia. Najczęściej danie to podaje się do zjedzenia na zimno lub w temperaturze pokojowej, dlatego zalecamy pozostawienie hummusu w lodówce przez co najmniej 30 minut.
- Istnieje wiele sposobów, na jakie można podawać hummus. Można go podać między innymi z grzanką, surową marchewką lub brązowym ryżem.
Użyj hummusu z ciecierzycy jako zdrowego substytutu
Ta i inne wersje hummusu z ciecierzycy mogą się przydać, aby zastąpić inne dodatki, które nie są tak zdrowe. Ze względu na swój kremowy smak i konsystencję nadaje potrawom orientalny akcent, nie dodając jednocześnie zbyt dużej ilości kalorii. Ten hummus z ciecierzycy i papryki wzbogaci smak następujących potraw i dań:
- Kanapki lub burgery z indyka – zamiast majonezu lub innych sosów.
- Jajka faszerowane – hummus może zastąpić pokruszone żółtka.
- Nuggetsy z kurczaka lub potrawy z warzyw.
- Przepisy z tostami, chlebem lub krakersami.
- Razowe tortille lub tacos.
Podsumowując …
Przepis na hummus z ciecierzycy z papryką jest równie zdrowy jak tradycyjny przepis. Chociaż możemy zróżnicować smak tego zimnego kremu dodając jeszcze inne składniki, papryka nadaje mu wyjątkowy charakter. Co najważniejsze, przepis ten wpisuje się w koncepcję zdrowej kuchni, ponieważ wszystkie stosowane dodatki są pożywne i zawierają mało kalorii.
Ważne jest jednak zwrócenie szczególnej uwagi na to, do czego dodajemy hummus. Chociaż można wybrać te potrawy tak, aby pasowały każdemu, najlepiej poszukać opcji, które nie zawierają zbyt dużo kalorii. Dlatego staraj się unikać dodawania go do frytek, chleba lub nuggetsów z kurczaka.
Najlepiej, jeśli spożywamy go z chlebem pełnoziarnistym lub świeżymi warzywami. Jednak niezależnie od tego, z czym go podamy, hummus zawsze będzie smakował wyśmienicie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wallace, T. C., Murray, R., & Zelman, K. M. (2016). The nutritional value and health benefits of chickpeas and hummus. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu8120766
- Hummus. (2013). In An A-Z of Food and Drink. https://doi.org/10.1093/acref/9780192803511.013.0630
- Chickpeas and Hummus are associated with Better Nutrient Intake, Diet Quality, and Levels of Some Cardiovascular Risk Factors: National Health and Nutrition Examination Survey 2003-2010. (2014). Journal of Nutrition & Food Sciences. https://doi.org/10.4172/2155-9600.1000254
- NCT02696278. (2015). Hummus for Health: dietary Quality and Health Outcomes in Toddlers. Hummus for Health: Dietary Quality and Health Outcomes in Toddlers.