Hulk Hogan „nie czuje swoich nóg”: co się stało z legendą WWE?

Ostatnia operacja przeprowadzona na Hoganie nie była tak udana, jak oczekiwano. Stracił czucie w kończynach dolnych i istnieje obawa o jego przyszłość.
Hulk Hogan „nie czuje swoich nóg”: co się stało z legendą WWE?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2023

Hulk Hogan to postać znana i podziwiana przez fanów World Wrestling Entertainment (WWE). To własnie on przyczynił się do zmiany znaczenia i popularności zapasów. Jest legendą w swojej dziedzinie, ale dziś niepokój budzi jego stan zdrowia.

Najnowsze doniesienia z jego otoczenia wskazują, że porusza się za pomocą laski i że stracił czucie w dolnej części ciała. Teoretycznie stało się to w wyniku ostatniej operacji przeprowadzonej na jego plecach. Pewne nerwy, które przekazują informacje z dolnej części pleców do nóg i odwrotnie, zostały zerwane.

Hulk Hogan ponownie przeszedł operację kręgosłupa. Przecięto nerwy w dolnej części jego pleców. Nie czuje dolnej części ciała.[/atomik-cytat]

Hulk Hogan przeszedł ponad 20 operacji

Najnowszy raport na temat legendy WWE relacjonuje serię operacji i komplikacji, które miał zapaśnik. Jego długa kariera w dyscyplinie miała negatywny wpływ na zdrowie jego układu kostno-stawowego.

Pierwsza oficjalna walka Hogana miała miejsce w 1979 roku, a na emeryturę przeszedł 34 lata później, w 2013 roku, kiedy miał 60 lat.

Od tego momentu do dzisiaj przeszedł około 25 operacji, aby zaradzić różnym bólom i ograniczeniom funkcjonalnym. Miał operację barków, kolan, bicepsów i pleców. Jego łokcie i biodra wymagały również oprzyrządowania, aby złagodzić dyskomfort i przywrócić zakres ruchu.

W tym samym czasie musiał wielokrotnie  przechodzić fizjoterapię, którą trzeba było przerywać lub wznawiać za każdym razem, gdy wchodził na salę operacyjną. Jednak gdy tylko odzyskał siły witalne, Hulk Hogan wrócił do treningów na siłowni.

Kilka razy miał wymieniane oba kolana, myślę, że po dwa razy na obu kolanach. Więc tak, przeszedł wiele operacji. Tona. – Brooke, córka Hulka Hogana –

Chociaż nie znamy konkretnego kontekstu ostatniej operacji pleców gwiazdy WWE, wiemy, że kontuzje zapaśników nie są rzadkością. W rzeczywistości konsekwencje mogą być poważne w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Ból kolana.
Zapaśnicy często cierpią na ból kolana.

Jakie zagrożenia wiążą się z uprawianiem zapasów?

Przegląd z 2016 roku dotyczył występowania problemów zdrowotnych w sportach zapaśniczych, w tym w lidze WWE. Zdaniem autorów liczba kontuzji wzrasta podczas zawodów w porównaniu z treningiem .

Na arenie zapaśniczej najczęściej kontuzji ulegają następujące obszary:

 • Głowa i twarz
 • Kolana i ramiona
 • Łokcie, nadgarstki i dłonie

Chociaż wiele urazów jest łagodnych lub umiarkowanych, niektóre sytuacje wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Ci sami cytowani już autorzy przypominają, że nie jest nieprawdopodobne, że uczestnicy doznają wstrząsu mózgu.

Bardziej szczegółowe statystyki przedstawiają następujące informacje:

 • 85% zapaśników doznaje kontuzji w którymś momencie swojej kariery.
 • Jedna czwarta kontuzjowanych ma problemy z kolanami.
 • 61,5% urazów dotyczy kończyn dolnych.
 • Około 9% zapaśników wymaga jakiejś formy interwencji chirurgicznej z powodu tych urazów.

Ponieważ jest to dyscyplina kontaktowa, logicznie należy się spodziewać, że istnieje wysoki wskaźnik obrażeń. Być może problem leży w ciężkości urazów i następstwach, które mogą ujawnić się po latach. Szacuje się, że piłka nożna i zapasy to dwa sporty o najwyższym ryzyku poważnych obrażeń. Z kolei zapasy i baseball odpowiadają za większość dni bezczynności, podczas rekonwalescencji po urazach.

Czy Hulk Hogan cierpi na syndrom nieudanej operacji kręgosłupa?

Kontuzje są bardzo częste w WWE. Istnieją jednak również powikłania związane z operacjami, których wymagają te urazy. I tak może być w przypadku Hulka Hogana, który stracił czucie w nogach po ostatniej operacji kręgosłupa.

Istnieje sytuacja znana jako syndrom nieudanej operacji kręgosłupa. Definiuje się go jako utrzymywanie się objawów związanych z początkowym bólem pleców, pomimo poddania się operacji mającej na celu złagodzenie bólu.

Czynników wpływających na niepowodzenie operacji tego typu jest wiele. Może to być stan pacjenta, czyli coś specyficznego, co predysponuje pacjenta do braku reakcji na zabieg. Ale w gę wchodzi też błąd medyczny lub jatrogenia. Wypowiedzi na temat Hogana sugerowałyby, że niektóre nerwy zostały przecięte przez pomyłkę, jednak nie możemy tego potwierdzić.

Statystyki dotyczące operacji kręgosłupa same w sobie nie są zachęcające. Połowa pacjentów osiąga sukces terapeutyczny, ale nie więcej niż 30% uważa, że po interwencji nastąpiła poprawa jakości ich życia. Oznacza to kontynuację bólu lub pojawienie się nowych objawów.

To, że Hulk Hogan miał ponad 20 operacji, jest niewątpliwie niezwykłe. Oczywiste jest, że u osoby, która przechodziła około 2 operacji rocznie w ostatniej dekadzie, wystąpi wiele czynników ryzyka.

To z pewnością wpłynęłoby na nastrój każdego. A według badań obecność depresji przed operacją kręgosłupa zwiększa ryzyko późniejszych powikłań, zwłaszcza neurologicznych skutków ubocznych.

Przygotowanie do operacji kręgosłupa.
Uszkodzenie kręgosłupa jest trudne do wyleczenia. Operacja nie zawsze jest skuteczna.

Co czeka byłego zapaśnika?

Wygląda na to, że przyszły stan Hulka Hogana będzie zdominowany przez jego nową walkę z bólem i brakiem czucia. Jest całkiem możliwe, że bujna kariera w WWE była przyczyną problemów, które go teraz nękają.

W każdym razie jego dokonania w tej dyscyplinie pozostają nienaruszone. Nikt nie zaprzecza wpływowi, jaki wywarł na zapasy.

Teraz ma za zadanie wrócić do formy w najlepszy możliwy sposób, aby rozwiązać swoje problemy neurologiczne. W tym czasie otrzymuje wyraźne wsparcie swoich fanów w mediach społecznościowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Agarwal, S., & Mann, E. (2016). Knee Injuries in Wrestlers: A Prospective Study from the Indian Subcontinent. Asian journal of sports medicine7(4), e35000. https://doi.org/10.5812/asjsm.35000
 • Baber, Z., & Erdek, M. A. (2016). Failed back surgery syndrome: current perspectives. Journal of pain research, 979-987.
 • Barroso, B. G., Silva, J. M. A. D., Garcia, A. D. C., Ramos, N. C. D. O., Martinelli, M. O., Resende, V. R., … & Santili, C. (2011). Musculoskeletal injuries in wrestling athletes. Acta Ortopédica Brasileira19, 98-101.
 • Daniell, J. R., & Osti, O. L. (2018). Failed Back Surgery Syndrome: A Review Article. Asian spine journal12(2), 372–379. https://doi.org/10.4184/asj.2018.12.2.372
 • Kiningham, R., & Shadgan, B. (2020). Wrestling. Sports-related Fractures, Dislocations and Trauma: Advanced On-and Off-field Management, 981-984.
 • Schoell, K., Wang, C., D’Oro, A., Heindel, P., Lee, L., Wang, J. C., & Buser, Z. (2019). Depression increases the rates of neurological complications and failed back surgery syndrome in patients undergoing lumbar spine surgery. Clinical spine surgery32(2), E78-E85.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.